SCCA & WCTTCA (50 miles)(Cheques payable to Dave Drew) (SCCA 6 of 6)( (Priority to SCCA & WTTCA club members.)(60 riders maximum)

  • Hide Map
  • Date: 11-Oct-20
  • Time: 08:00
  • Distance: 50 Miles
  • Course: d50/4
  • Closing Date: 29-Sep-20 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para
Position Img First Name Last Name Gender Category Club Time Avg. Speed
1 Ben Lloyd Male Senior Pro Vision Cycle Clothing 1:50:31 27.145 Mph
2 Daniel Watts Male Senior Royal Air Force Cycling Association 1:54:50 26.125 Mph
3 Victor Chetta Male Vet Pirate juice cc 1:54:58 26.094 Mph
4 Tim Beardmore Male Vet Nova Raiders CC 1:55:28 25.982 Mph
5 Matthew Wales Male Senior Richard Bott Racing 1:55:55 25.881 Mph
6 Dean Callister Male Senior Nova Raiders CC 1:56:18 25.795 Mph
7 Henri Bedford Male Junior Revolutions Racing 1:57:29 25.536 Mph
8 Thomas Garbett Male Senior Total Tri Training 1:59:30 25.105 Mph
9 Matthew Cooper Male Senior Stourbridge Velo 1:59:53 25.024 Mph
10 Philip Knupfer Male Vet Manchester Bicycle Club 2:01:43 24.647 Mph
11 Matt Stell Male Vet Springfield Financial Racing Team 2:02:03 24.58 Mph
12 Andrew Rose Male Vet Nova Raiders CC 2:02:56 24.403 Mph
13 Tomos Hales Male Senior Wrekinsport CC 2:03:02 24.384 Mph
14 Sean Quinn Male Vet Law Wheelers 2:03:48 24.233 Mph
15 Graham Noble Male Vet Pirate juice cc 2:04:40 24.064 Mph
16 David Roocroft Male Senior Limitless Triathlon Coaching 2:05:29 23.908 Mph
17 Arthur Winstanley Male Vet Liverpool Phoenix CC (Aintree) 2:07:14 23.579 Mph
18 Erica Booth Female Vet Lancashire RC 2:07:24 23.548 Mph
19 Daryl Stroud Male Vet Gloucester City Cycling Club 2:07:51 23.465 Mph
20 Andrew Lacon Male Senior Nova Raiders CC 2:08:47 23.295 Mph
21 Colin Hayes Male Vet Liverpool Century RC 2:09:41 23.133 Mph
22 Philip Hill Male Vet Pirate juice cc 2:09:53 23.098 Mph
23 Stavros Avramidis Male Senior Chester Triathlon Club 2:09:56 23.089 Mph
24 Tim Whitefoot Male Vet Crewe Clarion Wheelers 2:10:08 23.053 Mph
25 Matthew Hall Male Senior Aura Triathlon Coaching 2:10:31 22.986 Mph
26 Jarod Garrington Male Vet Graham Weigh Racing-Deeside Olympic 2:10:40 22.959 Mph
27 Tara Grosvenor Female Senior VeloVitesse/ALLCAP/James Barry 2:10:43 22.95 Mph
28 Graham Peel Male Vet Crewe Clarion Wheelers 2:11:46 22.767 Mph
29 Nicholas Long Male Senior Nova Raiders CC 2:12:09 22.701 Mph
30 Gino Trasatti Male Vet North Shropshire Wheelers 2:14:41 22.274 Mph
31 Steve Cornish Male Vet Mid Shropshire Wheelers 2:15:42 22.108 Mph
32 Samuel Heyes-Burke Male Senior Liverpool Phoenix CC (Aintree) 2:18:16 21.697 Mph
33 Liam Ferris Male Vet Audlem Cycling Club 2:18:42 21.629 Mph
34 Wesley Iyanda Male Vet Liverpool Phoenix CC (Aintree) 2:19:28 21.51 Mph
35 Liz Batt Female Vet Buxton CC/Sett Valley Cycles 2:20:31 21.35 Mph
36 Jay Caulfield Male Senior Limitless Triathlon Coaching 2:21:02 21.272 Mph
37 David Pottinger Male Vet North Wirral Velo 2:21:04 21.267 Mph
38 Michael Collins Male Vet VC Sevale (Malvern) 2:22:28 21.058 Mph
39 Eurwyn Parry Male Vet VTTA (Merseyside) 2:22:39 21.03 Mph
40 Peter Mulloy Male Vet Wrekinsport CC 2:22:47 21.011 Mph
41 Andy Whitehead Male Vet Seamons CC 2:24:32 20.756 Mph
42 Ian Casson Male Vet Birkenhead Victoria CC 2:28:04 20.261 Mph
43 Les Boughey Male Vet North Shropshire Wheelers 2:29:41 20.042 Mph
DNF Michael Boyes Male Senior Liverpool Century RC
DNF James Smith Male Senior Chester RC
DNF Sam Hughes Male Senior Liverpool Century RC
DNF Scott Povey Male Vet MediaVelo
DNF Jon Batt Male Vet Buxton CC/Sett Valley Cycles
DNF Adam Mumford Male Senior Wrekinsport CC
DNF Milly Deer Female Senior North Shropshire Wheelers
DNS(A) Virginia McGee Female Vet ...a3crg
DNS(A) Mark Taylor Male Senior Chester Triathlon Club
DNS(A) Christopher Halford Male Vet Wrekinsport CC
DNS(A) Alex Dalton Male Senior Tri Preston
DNS(A) Andrew Dow Male Vet Manchester Triathlon Club
DNS(A) James Meldrum Male Vet Liverpool Phoenix CC (Aintree)
DNS(A) Gareth Brookes Male Vet North Shropshire Wheelers
DNS(A) Alastair Ribbands Male Senior Manchester Wheelers
DNS(A) Mathew Roberts Male Senior Clwb Beicio Egni/Energy Cycling Club
DNS(A) Stuart McCormick Male Vet Pirate juice cc
DNS(A) Deb Hutson-Lumb Female Vet Nova Raiders CC
DNS(A) Bryn Davies Male Vet Hafren CC
DNS(A) Danny Glyn Roberts Male Senior Clwb Beicio Egni/Energy Cycling Club
DNS(A) Richard Baker Male Vet Audlem Cycling Club
DNS(A) Matthew Davies Male Senior Holohan Coaching Race Team
DNS(A) D J Fanning Male Vet Weybridge Wheelers
DNS Andrew Rostron Male Senior Limitless Triathlon Coaching
DNS Tom Hopwood Male Senior Limitless Triathlon Coaching