BDCA 100

  • Hide Map
  • Date: 23-Jun-07
  • Time: 00:00
  • Distance: 100 Miles
  • Course: unknown
  • Closing Date: 23-Jun-07 00:00
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para

No Course Map

If you have a map of this course, please email courses@cyclingtimetrials.org.uk

Position Img First Name Last Name Gender Category Club Time Avg. Speed
1 Kevin Dawson Male 3:32:18 28.262 Mph Claim
2 Paul Holdsworth Male 3:41:39 27.07 Mph Claim
3 Oliver Jones Male API-Metrow 3:41:55 27.037 Mph Claim
4 Nik Bowdler Male 3:44:05 26.776 Mph Claim
5 Carl Ruebotham Male Team Swift 3:45:10 26.647 Mph Claim
6 Ken Platts Male Cambridge CC 3:46:07 26.535 Mph Claim
7 Neil Skellern Male Congleton CC 3:46:12 26.525 Mph Claim
8 Charles Taylor Male Senior South Pennine RC 3:46:55 26.441 Mph
9 Mark Redwood Male 3:47:02 26.428 Mph Claim
10 Keith Coffey Male Bec CC 3:47:06 26.42 Mph Claim
11 Joel Wainman Male Team Swift 3:48:50 26.22 Mph Claim
12 Darren Otter Male 3:49:34 26.136 Mph Claim
13 Eamonn Deane Male 3:51:44 25.892 Mph Claim
14 David Johnson Male High Wycombe CC 3:52:10 25.843 Mph Claim
15 Tim Wallis Male 3:52:22 25.821 Mph Claim
16 Clive Lockwood Male 3:55:25 25.487 Mph Claim
17 Dave Rudland Male Dursley Road Club 3:57:45 25.237 Mph Claim
18 Howard Waller Male Oxford City RC 3:58:35 25.148 Mph Claim
19 Richard Viney Male Addiscombe CC 3:59:10 25.087 Mph Claim
20 David Watson Male 3:59:39 25.036 Mph Claim
21 Colin Parkinson Male Vet South Western Road Club 4:00:26 24.955 Mph
22 Rob Weare Male Coventry Cycling Club 4:00:31 24.946 Mph Claim
23 Gianni Epifani Male 4:01:37 24.833 Mph Claim
24 John Dowling Male Hemel Hempstead CC 4:02:29 24.744 Mph Claim
25 Trevor Mayne Male Vet 4:02:44 24.718 Mph
26 Andrew Swain Male 4:04:35 24.531 Mph Claim
27 Adrian Yate Male 4:05:09 24.475 Mph Claim
28 Peter Saint Male 4:05:11 24.471 Mph Claim
29 Rod Brooks Male 4:05:25 24.448 Mph Claim
30 Randle Shenton Male Team Swift 4:05:42 24.42 Mph Claim
31 Karl Austin Male Congleton CC 4:06:02 24.387 Mph Claim
32 Michael Wills Male 4:06:02 24.387 Mph Claim
33 John Golder Male Vet 4:07:40 24.226 Mph
34 Ian Clark Male Abbotsford Park RC 4:07:57 24.198 Mph Claim
35 Dave Keene (Trike) Male Bristol South Cycling Club 4:08:04 24.187 Mph Claim
36 Tony Boardman Male 4:08:32 24.142 Mph Claim
37 Paul Mace Male High Wycombe CC 4:08:47 24.117 Mph Claim
38 Roy Flanagan Male Rossendale RC 4:08:55 24.104 Mph Claim
39 Daniel Kempe Male Vet Bristol South Cycling Club 4:08:59 24.098 Mph
40 Colin Hayes Male 4:09:30 24.048 Mph Claim
41 Anthony Medlock Male 4:09:31 24.046 Mph Claim
42 Chris Hopkinson Male API-Metrow 4:09:31 24.046 Mph Claim
43 Richard Chapman Male Leicestershire RC 4:09:55 24.008 Mph Claim
44 Kev Shand Male West Pennine Road Club 4:10:10 23.984 Mph Claim
45 Steve Batsford Male 4:10:19 23.97 Mph Claim
46 Ray Mason Male 4:10:31 23.95 Mph Claim
47 Derek Hodgins Male 4:10:40 23.936 Mph Claim
48 Robert Nelson Male Dukinfield Cyclists' Club 4:11:31 23.855 Mph Claim
49 Steve Hargreaves Male 4:11:31 23.855 Mph Claim
50 Russell Holmes Male 4:11:41 23.839 Mph Claim
51 Frank Kerry Male Lancashire RC 4:12:01 23.808 Mph Claim
52 Garry Hill Male 4:13:04 23.709 Mph Claim
53 Peter Caldicott Male Hull Thursday RC 4:13:34 23.662 Mph Claim
54 Lynne Taylor (Lady) Male 4:14:18 23.594 Mph Claim
55 Dave Woodward Male Sherwood CC 4:15:54 23.447 Mph Claim
56 Michelle Ayres ( Lady) Male South Bucks RC 4:16:34 23.386 Mph Claim
57 Neil Allonby Male Icknield RC 4:17:35 23.293 Mph Claim
58 Neil Stirzaker Male 4:18:01 23.254 Mph Claim
59 David Wright Male 4:18:03 23.251 Mph Claim
60 David Jones Male St Helens CRC 4:18:09 23.242 Mph Claim
61 Jim Goodwin Male 4:18:42 23.193 Mph Claim
62 Paul Brierley Male Huddersfield RC 4:19:18 23.139 Mph Claim
63 Kevin Hardwick Male 4:20:04 23.071 Mph Claim
64 Catherine Essex (Lady) Male Kings Lynn CC 4:20:11 23.061 Mph Claim
65 Clare Ella ( Lady) Male 4:20:14 23.056 Mph Claim
66 Phil Guy Male 4:23:26 22.776 Mph Claim
67 Graham Barker Male Congleton CC 4:23:53 22.737 Mph Claim
68 Peter Cockbain Male South Bucks RC 4:24:28 22.687 Mph Claim
69 Noel Adams Male 4:25:19 22.614 Mph Claim
70 Steve Gelder Male Team Swift 4:25:20 22.613 Mph Claim
71 David Allbutt Male 4:25:26 22.605 Mph Claim
72 Helen Boatman (Lady) Male Senior Finsbury Park CC 4:26:32 22.511 Mph
73 Michael Wilkinson Male 4:28:15 22.367 Mph Claim
74 Ralph Dadswell (Trike) Male 4:28:32 22.344 Mph Claim
75 Marina Bloom ( Lady) Male 4:28:37 22.337 Mph Claim
76 Steve Jackson Male Macclesfield Wheelers 4:28:43 22.328 Mph Claim
77 Michael Weaver Male 4:29:07 22.295 Mph Claim
78 Tamar Collis ( Lady) Male Addiscombe CC 4:32:56 21.983 Mph Claim
79 Emily Ducker (Lady) Male 4:34:39 21.846 Mph Claim
80 John Hatfield Male Ravensthorpe CC 4:35:06 21.81 Mph Claim
81 Wayne Fuller Male 4:35:56 21.744 Mph Claim
82 Collin Franklin Male 4:39:26 21.472 Mph Claim
83 Gemma Roberts (Lady) Male 4:44:37 21.081 Mph Claim
84 Jane Kew (Lady) Male 4:46:38 20.933 Mph Claim
85 Dave Meaden Male Vet 4:46:50 20.918 Mph
86 Peter Smith Male 4:55:52 20.279 Mph Claim
87 Roger Owen Male 5:04:54 19.679 Mph Claim
88 Phil Gambles Male 5:05:12 19.659 Mph Claim
89 John Hassall Male South Pennine RC 5:20:38 18.713 Mph Claim
90 Sharon Clifford (Lady) Male Coventry Road Club 5:20:55 18.696 Mph Claim
91 Jim Ithell (Trike) Male 5:42:58 17.494 Mph Claim