RTTC Team Time Trial Championship

  • Hide Map
  • Date: 03-Jul-11
  • Time: 00:00
  • Distance: 36.5 Miles
  • Course: unknown
  • Closing Date: 03-Jul-11 00:00
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para

No Course Map

If you have a map of this course, please email courses@cyclingtimetrials.org.uk

Position Img First Name Last Name Gender Category Club Time Avg. Speed
1 Alexander Royle, Alistair Rutherford, Adam Duggleby Male Senior 1:15:34 28.981 Mph
2 Simon Wilson, Dale Appleby, Anthony Gibb Male 1:17:48 28.149 Mph Claim
3 Peter Tadros, Conall Yates, Will Mangar Male 1:17:51 28.131 Mph Claim
4 Tim Bayley, Darren Barclay, Danny Axford Male 1:18:27 27.916 Mph Claim
5 Simon Tout, Simon Berogna, Stephen Walkling Male 1:19:41 27.484 Mph Claim
6 Andrew Green, Matt Sinclair, Craig Twigg Male 1:20:39 27.154 Mph Claim
7 Sebastian Ader, Graeme Stirzaker, Philip Peters Male 1:21:25 26.899 Mph Claim
8 Nick Dwyer, Rob Pelham, Mark Winton Male Vet Lewes Wanderers CC 1:21:45 26.789 Mph
9 Darryl Barr, John Hepper, Rob Sherrin Male 1:25:08 25.724 Mph Claim
10 Tim Costello, Shaun Smart, Darryl Rice Male Southdown Velo 1:26:06 25.436 Mph Claim
11 Jason Rozee, David Ellis, Shaun Eden Male Mapperley CC 1:26:23 25.352 Mph Claim
12 Oliver Roberts, Michael Kazimierski, Dan Henchy Male 1:27:41 24.976 Mph Claim
13 Dominic Lowden, Mark Frost, Michael Turner Male Vet Lewes Wanderers CC 1:28:54 24.634 Mph
14 Andy Lovell, Warren Peters, Trevor Hillman Male 1:29:05 24.584 Mph Claim
15 Christopher Fletcher, Luke Myers, Mike Goodwin Male 1:29:25 24.492 Mph Claim
16 Tom Chapman, Patrick Brennan, James Chapman Male 1:29:38 24.433 Mph Claim
17 Peter Oliver, Mark Cox, Paul Granger Male 1:30:12 24.279 Mph Claim
18 Gary Ferrett, Alun Tribe, Andrew Langdown Male 1:30:32 24.19 Mph Claim
19 Olav Martin-Giles, Andrew Waters-Peach, Simon Richardson Mbe Male 1:31:51 23.843 Mph Claim
20 Richard Martin, Andy Buddle, Cliff Free Male 1:34:36 23.15 Mph Claim
21 Lara Taylor, Steve Williamson, Matt Welsh Male Senior 1:35:04 23.036 Mph
22 Sarah Farmer, Timothy Yair, terence Fleet Male 1:36:17 22.745 Mph Claim
23 Roger Scott, Mike Boyce, Brian Waters Male 1:44:49 20.894 Mph Claim
24 Angela Rowthorn, Paul Warburton, Claire Jackson Male 1:46:45 20.515 Mph Claim
25 Johanna Lovell, Jo Edson, Jane Allen Male 1:49:20 20.031 Mph Claim
DNS Mike Cumings, Andrew Griffiths, Andy Lyons Male Claim
DNS Justin Hoy, Allan Ridler, Gabriel Martinez Male V C Meudon Claim
DNS Jacqueline Hobson, Graham Hewson, Gary Crump Male Claim
DNS Hayley Simmonds, Sarah Gallagher, Jess Berry Male Cambridge University CC Claim
DNS Chris Paling, Stuart Pillinger, Russell Boon Male Avonlea/Treasure RT Claim
DNS John Tuckett, Jon Sturman, Giles Harrison Male Claim
DNS Scott Povey, Scott Walker, Matthew Bottrill Male Senior
DNS Steve Lampier, Phill Sykes, Wouter Sybrandy Male Claim