LRRA 10 (Lincoln Wheelers)(Maximum of 90 riders, preference given to riders from clubs affiliated to LRRA by 1st Mar 2021)

  • Hide Map
  • Date: 22-May-21
  • Time: 14:00
  • Distance: 10 Miles
  • Course: C10/28
  • Closing Date: 11-May-21 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para

No Course Map

If you have a map of this course, please email courses@cyclingtimetrials.org.uk

Position Img First Name Last Name Gender Category Club Time Avg. Speed
1 Jacob Bush Male Junior Bourne Wheelers 19:49 30.278 Mph
2 Jack Levick Male Senior Rose Race Team 20:11 29.727 Mph
3 Alex Galpin Male Junior Bourne Wheelers 20:13 29.678 Mph
4 Bevan Jones Male Espoir Team Sportslab 20:15 29.63 Mph
5 Billy Jarish Male Senior Rose Race Team 20:29 29.292 Mph
6 James Gelsthorpe Male Senior Velo-One Cycling Team (Staples Vegetables-Great British Farmers) 20:37 29.103 Mph
7 Tobias Bartlett Male Senior Kingsnorth International Whs 21:07 28.414 Mph
8 Dan Galpin Male Junior Bourne Wheelers 21:10 28.346 Mph
9 Chris Ward Male Vet Spalding CC 21:14 28.257 Mph
10 George Thompson Male Senior Rose Race Team 21:15 28.235 Mph
11 Keith Ainsworth Male Vet Sheffrec CC 21:17 28.191 Mph
11 Mark Atkinson Male Senior Alford Whs 21:17 28.191 Mph
13 Gareth Pymm Male Senior Team Bottrill 21:21 28.103 Mph
14 Tom Foreman Male Senior RODE Cycles 21:26 27.994 Mph
15 Andy Thomas Male Vet Lindsey Roads Cycling Club 21:28 27.95 Mph
16 Karl Baillie Male Senior Witham Wheelers 21:32 27.864 Mph
17 James Punton Male Senior Team JMC 21:33 27.842 Mph
18 Toby Bush Male Juvenile Bourne Wheelers 21:33 27.842 Mph
19 Sean Hunt Male Vet Lincoln Wheelers CC 21:48 27.523 Mph
20 Dominic Righini-Brand Male Senior Sleaford Wheelers Cycling Club 21:57 27.335 Mph
21 Anthony Nash Male Vet Lindsey Roads Cycling Club 22:01 27.252 Mph
22 Neil Palmer Male Vet Spalding CC 22:04 27.19 Mph
23 Antony Gough Male Vet Velo-One Cycling Team (Staples Vegetables-Great British Farmers) 22:15 26.966 Mph
24 Samuel Howes Male Junior Sleaford Wheelers Cycling Club 22:21 26.846 Mph
24 David Mason Male Vet Lincoln Wheelers CC 22:21 26.846 Mph
26 Jake Jackson Male Espoir Rose Race Team 22:29 26.686 Mph
27 Ian Pike Male Vet Lincoln Wheelers CC 22:38 26.51 Mph
28 Andrew Fraser Male Vet Ellmore Factory Racing 22:41 26.451 Mph
29 Carl Jackson Male Vet Ellmore Factory Racing 22:48 26.316 Mph
30 Edwin Kaye Male Vet Alford Whs 22:49 26.297 Mph
31 Sheehan Quirke Male Vet LincsQuad 22:57 26.144 Mph
32 Oliver Edwards Male Junior Lindsey Roads Cycling Club 22:59 26.106 Mph
33 Madeleine Gammons Female Espoir Jadan CycleSpace- Vive Le Velo 23:07 25.955 Mph
34 Thomas Batchelor Male Senior COBL Cycling Club 23:12 25.862 Mph
35 Steven Roe Male Vet Swift Racing 23:16 25.788 Mph
36 James Harvey Male Vet Smart121 23:17 25.769 Mph
37 Philip Williams Male Senior Sleaford Wheelers Cycling Club 23:20 25.714 Mph
38 Felix Earth Male Juvenile Sleaford Wheelers Cycling Club 23:23 25.659 Mph
39 Sarah Lewthwaite Female Vet Team Sportslab 23:24 25.641 Mph
39 Cameron Braithwaite Male Junior Lindsey Roads Cycling Club 23:24 25.641 Mph
39 Chris Ware Male Vet LincsQuad 23:24 25.641 Mph
42 Andrew Mosley Male Vet Lincoln Wheelers CC 23:30 25.532 Mph
43 Oliver Higbee Male Senior Drighlington BC 23:42 25.316 Mph
44 Giles White Male Vet Sherwood CC 23:42 25.316 Mph
45 Thomas Howes Male Espoir Sleaford Wheelers Cycling Club 23:48 25.21 Mph
45 Ben Shucksmith Male Senior Ellmore Factory Racing 23:48 25.21 Mph
47 Matt Brian Male Vet Velo Club Lincoln (Pygott & Crone -Allen Signs - Ringrose Law) 23:54 25.105 Mph
47 Vincent Shreeve Male Vet Bourne Wheelers 23:54 25.105 Mph
49 Tony Gilbert Male Vet Bourne Wheelers 24:05 24.913 Mph
50 Jo Tindley Female Senior CAMS Racing 24:07 24.879 Mph
51 Michael Lamb Male Kiveton Park Cycling Club 24:17 24.708 Mph Claim
52 Oliver Sawyer Male Junior Velo Club Lincoln (Pygott & Crone -Allen Signs - Ringrose Law) 24:23 24.607 Mph
52 Loz Staples Male Vet Velo-One Cycling Team (Staples Vegetables-Great British Farmers) 24:23 24.607 Mph
54 Mark Staples Male C5 VC Veldrijden 24:26 24.557 Mph
55 Andrew Janney Male Vet Gainsborough Aegir Cycling Club 24:33 24.44 Mph
56 Neil Winter Male Vet Lincoln Wheelers CC 24:42 24.291 Mph
57 David Smith Male Vet Sleaford Wheelers Cycling Club 24:44 24.259 Mph
58 John Armstrong Male Vet Lindsey Roads Cycling Club 25:18 23.715 Mph
59 Dave Leonard Male Vet Lincoln Wheelers CC 25:27 23.576 Mph
60 Adam Wright Male Senior COBL Cycling Club 25:40 23.377 Mph
61 John Lindley Male Vet Lincoln Wheelers CC 25:41 23.361 Mph
62 John Orridge Male Vet Witham Wheelers 25:52 23.196 Mph
63 Joanne Howes Female Vet Sleaford Wheelers Cycling Club 25:55 23.151 Mph
64 Maria-Elianna Constantinou Female Senior COBL Cycling Club 25:59 23.092 Mph
65 Thomas Meller Gibbs Male Juvenile Lincoln Wheelers CC 26:08 22.959 Mph
66 John Fielding Male Vet Lincoln Wheelers CC 26:10 22.93 Mph
67 Joshua Hemmings Male Junior Witham Wheelers 26:25 22.713 Mph
68 Karen Brooks Female Vet Team Sportslab 26:31 22.627 Mph
69 Stuart McKellar Male Vet Sleaford Wheelers Cycling Club 26:56 22.277 Mph
69 Georgia Lancaster Female Junior Sleaford Wheelers Cycling Club 26:56 22.277 Mph
71 Dave Ashley Male Vet Sleaford Wheelers Cycling Club 26:59 22.236 Mph
72 Harriet Orridge Female Vet Witham Wheelers 27:24 21.898 Mph
73 David Wright Male Vet Cheshire Roads Club 27:30 21.818 Mph
74 Chris Close Male Vet Sleaford Wheelers Cycling Club 27:47 21.596 Mph
75 Martin Wood Male Vet VTTA (North Midlands) 28:21 21.164 Mph
76 Lauren Pike Female Senior Lincoln Wheelers CC 28:26 21.102 Mph
77 John Woolley Male Vet Lincoln Wheelers CC 29:09 20.583 Mph
78 Trevor Halstead Male Vet Gainsborough Aegir Cycling Club 29:57 20.033 Mph
79 James Edwards Male Vet Lincoln Wheelers CC 30:00 20 Mph
80 John Scott Male Vet Sleaford Wheelers Cycling Club 33:22 17.982 Mph
81 Peter Holland Male Vet Lincoln Wheelers CC 39:25 15.222 Mph
DNF Sam Tuplin Male Senior Ellmore Factory Racing
DNS(A) Shona Mosley Female Junior JRC Shutt Ridley RT
DNS(A) Jessica Leeman Female Vet Lincoln Wheelers CC
DNS(A) Terry Dodsworth Male Vet Lincoln Wheelers CC
DNS(A) Caroline Gordon Female Vet Coalville Whs
DNS(A) Rob Keep Male Vet Louth Triathlon Club
DNS Ian Fensom Male Vet Spalding CC
DNS Iain McColl Male Vet VTTA (Yorkshire)
DNS Lee Thomas Male Vet Velo-One Cycling Team (Staples Vegetables-Great British Farmers)
DNS Jacob Riby Male Junior Team Sportslab
DNS Krispin Gardiner Male C4 PDQ Cycle Coaching
DNS Dennis Owen Male Vet Sleaford Wheelers Cycling Club
DNS David Thornley Male Vet Spalding CC
DNS Mark Greenwood Male Vet Lungs 2 Legs