poole wheelers

  • Hide Map
  • Date: 17-Jul-16
  • Time: 07:00
  • Distance: 10 Miles
  • Course: p415
  • Closing Date: 05-Jul-16 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para

No Course Map

If you have a map of this course, please email courses@cyclingtimetrials.org.uk

Perkins wins Poole 10

  • Published: 17 Jul 16
  • Written By: Frazer Snowdon
F | T | G+

The Poole Wheelers 10 was won by Mid Devon CC’s Andrew Perkins who recorded a new personal best to win.

His time of 19.15 was enough to win on the P145 course in Oakdale, Dorset. Team mate and Perkins’ coach, Conrad Moss, took second place just seven seconds behind on 19.22.

There was a tie for third place with both Jon Wynn (TI Diabetes. Info) and Luke Cornish (Cwmcarn Paragon RC) both stopping the clock at 19.45.

Jenny Lee (Yeovil CC) won the ladies category with a time of 23.06 with Sarah Wise (Mud, Sweat n’ Gears) taking second place in 23.43.

Mark Denney, Steve Pink and Ryan Weston’s combined time of 1:01.37 led them to the team prize for Poole Wheelers.

* All reports are copyright of Cycling Time Trials/Snowdon Sports. Not to be used without permission.

 

Results:

1 Andrew Perkins (Mid Devon Cc) 19.15

2 Conrad Moss (Mid Devon Cc) 19.22

3=Jon Wynn (T1 Diabetes.Info) 19.45

3= Luke Cornish (Cwmcarn Paragon Cc) 19.45

5 Greg Parker (Vc St Raphael) 20.00

6 Michael Stafford (Portsmouth North End) 20.04

7 Mark Denney (Poole Wh) 20.15

8= Ben Boardman (New Forest Cc) 20.25

8= Edd Charlton-Weedy (Andover Wh) 20.25

8= Andrew Cooper (Bournemouth Jubilee Wh) 20.28

11 Steve Pink (Poole Wh) 20.28

12 John Samways (Bournemouth Jubilee Wh) 20.30

13 Simon Healey (Andover Wh) 20.31

14 Paul Jones (Primerateamjobs) 20.32

15 Ben Keightley (Primerateamjobs) 20.35

16 Charles Rees (Gillingham & Dist Wh) 20.46

17 =Bryce Riglar Cc Weymouth 20.51

17 =Sacha Ring (New Forest Cc) 20.51

19 Patrick Dunn (Cc Weymouth) 20.52

20 Mark Stafford (Portsmouth North End) 20.56

21 Ryan Weston (Poole Wh) 20.57

22 Richard Davidson (Poole Wh0 20.58

23 =Paul Cooke (Gillingham & Dist Wh) 20.59

23 =Chris Randall (Vc St Raphael) 20.59

25 Samuel Wadsley (J) (Poole Wh) 21.00

26 Bob Richardson (Bournemouth Jubilee Wh) 21.04

27 =Patryk Witkowski (Bournemouth Jubilee Wh) 21.08

27 =Phil Wilks (Sotonia Cc) 21.08

29 Richard Portey (Cc Weymouth) 21.12

30 Nick Young (Yeovil Cc) 21.15

31 Nick Jones (Bournemouth Jubilee Wh) 21.21

32 Steve Legg (A3crg) 21.24

33 Matthew Rollinson (Bournemouth Jubilee Wh) 21.27

34 James Bannister (New Forest Cc) 21.30

35 Craig Wallington (Andover Wh) 21.36

36 Gary Cure (Bournemouth Arrow Cc) 21.43

37 Stuart Thompson (Andover Wh) 21.47

38 Peter Perrin (Bournemouth Arrow Cc) 21.49

39 Darren Lewis (Poole Wh) 21.58)

40 Doug Parker (Sid Valley Cc) 22.02

41 Pater Hatt (Devizes Town Cc) 22.04

42=Craig Weston (Poole Wh) 22.20

42 =Luke Trussler (Poole Wh) 22.20

44 David Butt (Cc Weymouth Cc) 22.30

45 Robert Flynn (Poole Wh) 22.38

46 Duncan Hermer (Fit To Ride) 22.40

47 Jack Sheppard (New Forest Cc) 22.41

48= Jenny Lee (Yeovil Cc) 23.07

48=Mike Rose (Exeter Wh) 23.07

50 Luke Rendall (Poole Wh) 23.08

51 Michael Anderson (Vc St Raphael) 23.11

52 Joel Brennan (Poole Wh) 23.12

53 Pete Trunwitt (Poole Wh) 23.23

54 Mark German (1st Chard Wh) 23.28

55 Gary Tuskin (Poole Wh) 23.30

56 Stephen Skinner (New Forest Cc) 23.34

57 =Chris Kelly (Poole Wh) 23.43

57 =Jase Cakebread (Christchurch Bc) 23.43

57 =Sarah Wise (Mud Sweat Gears) 23.43

60 Terry Belbin (Poole Wh) 23.50

61 Matt Blythe (Bournemouth Arrow) 23.51

62 Derek Dowden (Charlotteville Cc) 23.53

63 Louisa Cooper (Bournemouth Jubilee Wh) 23.54 L

64 =Andrew Parkhill (Zoom Tri) 23.56

64 =Adrian Watkins (Tornado Rcc 23.56

65 Oliver Berney (Royal Sutton Cc) 23.58

66 Tony Sawyer (Poole Wh) 24.05

67 William Simmons (Bournemouth Jubilee Wh) 24.07

68 Christopher Mullett (Gillingham & Dist Wh) 24.15

69 Sarah Wheeler (Off Camber) 24.18

70 Michael Round (Bournemouth Jubilee Wh) 24.21

71 Joe Whitnall (Tri Uk) 24.25

72 Colin Crocker (Sotonia Cc) 24.29

73 Dave Driver (Yeovil Cc) 24.31

74 Michelle Walter (Bournemouth Arrow Cc) 24.32 L

75 Paul Brown (Bournemouth Jubilee Wh) 24.34

76 =Robert Latchem (Somer Valley Cc) 24.35

76 =Phil Harvey (Bournemouth Jubilee Wh) 24.35

78 Rupert Silman (Bournemouth Jubilee Wh) 24.43

79 Tony Strickland (Bournemouth Arrow) 25.18

80 Lizzie Campbell (Bournemouth Jubilee Wh) 25.31

81 Lauren Bishop (Poole Wh) 25.40

82 Ian Hayden (Tornado Rcc) 25.41

83 Dean Ward (1st Chard Wh) 26.03

84 Chris Summers (Sotonia Cc) 26.13

85 John Burrows (Poole Wh) 26.32

86 Seb Keats (Poole Wh) 27.52

87 Les Pick (Poole Wh) 28.07

88 Doug Ward (Yeovil Cc) 29.10

89 John Pick (Chronos Rt) 29.23

Tandem:

Mary Corbett Norman Harvey (Sotonia Cc) 25.46