Hemel Hempstead CC (150 riders)(pref to W&J)(Entries close 02/06/18)

  • Hide Map
  • Date: 16-Jun-18
  • Time: 14:00
  • Distance: 10 Miles
  • Course: F11/10
  • Closing Date: 02-Jun-18 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para

Tanfield breaks course record, Post fastest female in Hemel Hempstead 10

  • Published: 18 Jun 18
  • Written By: Frazer Snowdon
F | T | G+
Harry Tanfield

Harry Tanfield (Cleveland Wheelers) clocked 17-11 to break the course record for the F11/10 in Hertfordshire, while Stephanie Post (Team Bottrill-Vanguard) was fastest female on a windy day near Tring.

The 23-year-old from Great Ayton near Middlesbrough, who won silver in the time trial at the 2018 Commonwealth Games in Australia, took more than a minute off the previous best for the F11/10 course set by Chris Boddy earlier this year.

It was a windy day, but that didn’t prevent the top riders ploughing through the test. Behind Tanfield in second was multiple national champion Dan Bigham (Ribble Pro Cycling) who clocked 17-38.

Third spot went to junior Joshua Sandman (Team Backstedt Bike Performance) who covered the course in 18-16 to set a new junior competition record, while the junior record had already been beaten earlier in the event by existing record holder Zach Bridges (Ribble Pro Cycling) who had sliced two seconds from the old mark with 18-42 to finish an eventual seventh on the day.

There were many person best times and 42 riders managed to get under the 20-minute mark, with many more just a shade over that.

There was a large field of 58 women, led home by Stephanie Post (Team Bottrill-Vanguard) with 20-41, 36 seconds quicker than Sophie Lankford (Cardiff Ajax CC), while Anastasia Bowler (AS Test Team) wasn’t far behind in third.

The team prize went to JCA Equipe Velo with Jez Honor, Leigh Smith and Rob Fletcher combining for a time of 58-43. And the best of the women’s teams was Icknield RC with Judy Read, Tracey Williams and Su-Anne Bullock with 1-14-17.

* All reports are copyright of Cycling Time Trials/Snowdon Sports. Not to be used without permission.

* A full gallery of photographs from the event by Kimroy Photography is available here

 

Results:

Pos   Name  Club  Time

1     Harry Tanfield    Cleveland Wheelers CC   17:11

2     Dan Bigham  Ribble Pro Cycling      17:38

3     Joshua Sandman    Team Backstedt Bike Performance     18:16

4     Marcus Burnett    Spirit Tifosi RT  18:33

5     John Lucock Born to Bike - Bridgtown Cycles     18:37

6     John Wingfield    Team Milton Keynes      18:40

7     Zach Bridges      Ribble Pro Cycling      18:42

8     Peter Harrison    AS Test Team      18:43

9     Charles Walker    Halesowen A&CC    18:55

10    Robert Willcocks  Royal Air Force CA      18:56

11    Richard Sharp     Team Swift  18:56

12    Richard Jennings  Army Cycling Union      18:58

13    Russ Danckert     Army Cycling Union      18:58

14    Daniel Watts      Royal Air Force CA      19:01

15    Ryan Witchell     Team Salesengine.co.uk  19:02

16    Ross Holland      Cheltenham & Co CC      19:03

17    Alan Murchison    Drag2Zero   19:05

18    Thomas Cornwell   In-Gear Quickvit Italy Bike Tours RT      19:06

19    Timothy Allen     Spirit Tifosi RT  19:12

20    Simon Bowler      AS Test Team      19:15

21    Jon Puleston-Jones      Dulwich Paragon CC      19:15

22    Jeremy Honor      JCA Equipe Velo   19:15

23    Simon Hance Ipswich BC  19:18

24    Nicholas Candy    North Road CC     19:24

25    James Cook  Radeon-Cycology RT      19:26

26    Tom Rowing  Abellio - SFA RT  19:28

27    Leigh Smith JCA Equipe Velo   19:29

28    William Wallace   CC London   19:35

29    Toby Hunt   Verulam CC  19:41

30    John Cockrill     Abellio - SFA RT  19:43

31    John Lacey  Hemel Hempstead CC      19:43

32    Mark Bashford     East Grinstead CC 19:46

33    Tim Beaven  Bicester Millennium CC  19:46

34    Adam Fisher Cambridge CC      19:48

35    Keith Lea   Paceline RT 19:50

36    Matt Steel  Shaftesbury CC    19:54

37    Greg Brookes      Team Jewson - MI Racing       19:56

38    Ian Greenstreet   AeroCoach   19:56

39    James Churchard   Reading CC  19:58

40    Darran Bennett    Ely & Dist CC/B&T Motor Repairs     19:58

41    Paul Schofield    St Ives CC  19:59

42    Rob Fletcher      JCA Equipe Velo   19:59

43    Murat Ozdenya     Team Vision Racing - Silverhook     20:01

44    Nic Stevenson     Westerley CC      20:02

45    Martin O'Sullivan Teddington and Turing Velo    20:02

46    Dan Sadler  RT 316      20:04

47    Joe Hawksworth    Bristol South CC  20:05

48    Andrew Grant      Cambridge CC      20:06

49    Mark Ellis  Team Milton Keynes      20:06

50    Richard Gifford   trainSharp  20:07

51    Nigel Jones Stourbridge Velo  20:10

52    Jim Moffatt CC Luton    20:10

53    Luke Danckert     Bedfordshire Road RT    20:11

54    Michael Parker    TMG Horizon CT    20:11

55    Graeme Garner     Essex Roads CC    20:12

56    Matthew Saunders  Team Vision Racing - Silverhook     20:14

57    Glenn Taylor      Shorter Rochford RT     20:16

58    Steven Cottington Bath CC     20:18

59    Steve Kaye  Fenland Clarion CC      20:22

60    Matthew Reader    Verulam CC  20:23

61    Alastair Semple   Stafford RC 20:25

62    Toby Collis CC Ashwell  20:27

63    Michael Bennett   Bicester Millennium CC  20:28

64    Alex Leek   Velo Club St Raphael    20:33

65    Jonathan Williams Amersham Road CC  20:34

66    Steve Legg  ...a3crg    20:35

67    Andy Court  Bicester Millennium CC  20:36

68    Andrew Wright     High Wycombe CC   20:36

69    Simon Church      In-Gear Quickvit Italy Bike Tours RT      20:39

70    Stephanie Post    Team Bottrill / Vanguard      20:41

71    Fabien Large      Direct Power CT   20:43

72    Geoff Reynolds    Hemel Hempstead CC      20:46

73    Mark Woolford     Team Swindon Cycles     20:49

74    Robert Watson     Cambridge CC      20:51

75    Harry Kirby Bicester Millennium CC  20:51

76    Jason Costello    Team Swindon Cycles     20:53

77    Colin Lizieri     Cambridge CC      21:07

78    Tim Davies  Icknield RC 21:14

79    Sophie Lankford   Cardiff Ajax CC   21:17

80    Andrew Halliday   Westerley CC      21:17

81    Stuart Martingale Sotonia CC  21:22

82    Anastasia Bowler  AS Test Team      21:23

83    Lee Turner  Sigma Sports      21:23

84    Isaac Russell     Derby Mercury  R C      21:26

85    Michael Briars    Finsbury Park CC  21:30

86    Helen Reynolds    Hemel Hempstead CC      21:33

87    Chris Melia Born to Bike - Bridgtown Cycles     21:33

88    Dave Johnson      Bicester Millennium CC  21:39

89    Wendy Gooding     Team Bottrill / Vanguard      21:45

90    Roderick Macfadyen      Reading CC  21:45

91    Michelle Lee      Royal Dean Forest CC    21:54

92    Fiona Sharp Team Swift  21:55

93    Keri Parton Stone Wheelers CC 22:03

94    Danuta Tinn Maidenhead & Dist CC    22:03

95    Kirsty McSeveney  Fareham Wheelers CC (107)     22:13

96    Bruno Cabrelli    Hemel Hempstead CC      22:30

97    Kathryn Innes     Dulwich Paragon CC      22:32

98    Julie Chasin      Twickenham CC     22:41

99    Jennifer Millmore       Islington CC      22:45

100   Michelle Sellars  London Phoenix CC 22:51

101   Emma Angove "73Degrees CC, WestSide Coaching"   22:56

102   Christine Pout    Verulam Really Moving   23:10

103   MJ (Gosia) Cyganowska   Rapha CC    23:20

104   Caroline Reuter   London Phoenix CC 23:42

105   Gemma Hayes Norwood Paragon CC      23:51

106   Fiona Inskip      Boot Out Breast Cancer CC     24:10

107   Abi Vyner   Rapha CC    24:17

108   Helen Frater      Islington CC      24:25

109   Judy Reid   Icknield RC 24:28

110   Tracey Williams   Icknield RC 24:34

111   Sarah-Anne Lucas  Folkestone Velo Club    24:44

112   Trudy Sharam      Lea Valley CC     24:48

113   Jen Kingwill      Twickenham CC     24:50

114   Gillian Reynolds  Willesden CC      24:55

115   Su-Anne Bullock   Icknield RC 25:05

116   Stephanie Cousins North Bucks RC    25:05

117   Sandra Burrows    Vive Le Velo      25:28

118   Reinet Maas London Women's Racing CC      25:29

119   Alice Thomson     Bristol South CC  25:35

120   Christine Meek    Westerley CC      25:45

121   Maria Fitzpatrick       London Women's Racing CC      26:01

122   Jill Bartlett     Hounslow & Dist Whs     26:01

123   Sharon Davey      Icknield RC 26:02

124   Graeme Church     Team Milton Keynes      26:03

125   Lisa Price  London Women's Racing CC      26:20

126   Gillian Morgan    Westerley CC      26:26

127   Deborah Joy Newell      Icknield RC 27:19

128   Allison Kaye      Verulam CC  27:22

129   Hilary Walker     Serpentine Running Club 28:01

130   Denese Hallahan   Wisbech Whs 28:20

131   Vicki Standen     Police Sport UK CRT (PSUKCRT) 28:20

132   Anna Goldsmith    Twickenham CC     28:30

133   Rosslyn Young     Serpentine Running Club 31:59

      Paul French Bedfordshire Road RT    DNF