frome & district wheelers

  • Hide Map
  • Date: 19-Feb-17
  • Time: 09:00
  • Distance: 10 Miles
  • Course: u375
  • Closing Date: 07-Feb-17 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para

Pears powers to Frome and District 10

  • Published: 20 Feb 17
  • Written By: Frazer Snowdon
F | T | G+

Rob Pears (Bath CC) proved quickest in the Frome and District CC 10-mile time trial, staged on the U375 near Nunney in Somerset on Sunday.

The experienced veteran rider from Bristol clocked 20.28 to take victory by exactly half a minute from David Janes (Veloton Team), with Blazing Saddles’ Tom Lane taking third, just six seconds slower than Janes.

The University of Bath CC took a one-two in the women’s category, with Kate Baker’s time of 25.06 giving her the win by 23 seconds from team-mate Amelia Mitchell, while veteran Joanna Knight (Bristol South CC) completed the women’s podium with 25.50 for third.

Bristol South CC took the win in the junior category thanks to Josh Griffiths, whose time of 22.04 gave him the win by 33 seconds from Morgan Curle (Bristol Cycling Development Squad).

While Pears was the fastest veteran on standard, under the one rider one prize rule the awards were split into age groups with the promoting club’s Tony Chapman winning the 40-49 category with a +4.58, while the 50-59 age group prize went to Steve Cottington (Bath CC) with +5.04.

Rick Johnson (Northover VT) was the 60-69 winner with +4.35, while David England (Crabwood CC) was the best over-70 veteran on standard with +2.55.

Finally, the team prize went to the Bath CC with Pears being joined in the winning trio by Ben Skinner and Steve Cottington. Their combined time of 1-03-56 gave them the win by almost two minutes from DRK Racing.

* All reports are copyright of Cycling Time Trials/Snowdon Sports. Not to be used without permission.

Results:

Overal Position           firstname         lastname          club     gender category          Actual Time

1          Rob     Pears    Bath Cycling Club      Male    Veteran-5        20:28

2          David Janes    Veloton Team Male    Senior  20:58

3          Tom     Lane    Blazing Saddles          Male    Senior  21:04

4          Matt    Griffin Cycology Bikes           Male    Senior  21:10

5          Tony    Chapman         Frome and District Wheelers  Male    Veteran-4        21:25

6          Simon  Barbour           AS Test Team Male    Senior  21:27

7          Ben      Skinner            Bath Cycling Club      Male    Senior  21:28

8          Jon       Hall     Team Tor 2000 (Kalas)           Male    Veteran-4        21:38

9          michael            bradbury          Ride 24/7        Male    Senior  21:40

=10=    charles coleman           DRK Racing   Male    Senior  21:43

=10=    James   Cook   Cycology Bikes           Male    Senior  21:43

12        James   Coleman          DRK Racing   Male    Senior  21:47

13        Mark    Brock  Team Tor 2000 (Kalas)           Male    Veteran-4        21:54

14        Steven Cottington       Bath Cycling Club      Male    Veteran-5        22:00

15        Josh     Griffiths          Bristol South Cycling Club     Male    Junior-M          22:04

16        Dan     Martin University of Bath Cycling Club        Male    Senior  22:09

17        Charles            Rees    Gillingham and District Wheelers/Wheels Cycles      Male    Senior  22:10

18        Paul     Ransome         Carnac-Planet X          Male    Senior  22:12

=19=    Nick    Livermore        Bristol South Cycling Club     Male    Senior  22:16

=19=    Jonathan          Robinson         Army Cycling Union  Male    Veteran-4        22:16

21        Ruan    Bester  Bath Cycling Club      Male    Senior  22:19

=22=    Robert Borek  DRK Racing   Male    Senior  22:22

=22=    Harry   Brook-Dobson            University of Bath Cycling Club        Male    Senior  22:22

24        Paul     Coles   73Degrees CC Male    Veteran-4        22:25

25        Bruce   Diesel  Gloucester City Cycling Club Male    Veteran-4        22:26

=26=    Morgan            Curle   Bristol Cycling Development Squad  Male    Junior-M          22:37

=26=    Jason   Streather          Velo Club St Raphael Male    Veteran-4        22:37

28        Robert Grover University of Bath Cycling Club        Male    Senior  22:41

29        MARTIN        ALDAM         Trowbridge Cycling Club       Male    Veteran-4        22:45

30        Stuart  Martingale       Sotonia CC     Male    Veteran-4        22:51

31        Rob     Hall     Salt and Sham Cycle Club      Male    Veteran-4        22:55

32        Christopher     Philpott           Salt and Sham Cycle Club      Male    Senior  22:58

33        Andrew           Turner  Bristol South Cycling Club     Male    Senior  23:00

34        Andrew           Henderson       Westbury Wheelers     Male    Veteran-4        23:06

35        Peter    Hodson-Thomas          Westbury Wheelers     Male    Senior  23:07

=36=    David  Cullen  Bristol South Cycling Club     Male    Senior  23:20

=36=    Billy    Dyer    Velo Club Cycling      Male    Veteran-4        23:20

38        Mark    Keyford          Velo Club Walcot       Male    Veteran-4        23:28

39        Ian       Lindsay           Royal Navy & Royal Marines CA      Male    Veteran-4        23:34

40        rick      johnson            Northover VT / Rudy Project Male    Veteran-6        23:39

41        Mark    Bradley           Bristol South Cycling Club     Male    Veteran-5        23:40

42        Peter    Habershon       Gloucester City Cycling Club Male    Senior  23:41

43        Colin   Yeates Sotonia CC     Male    Veteran-5        23:42

44        james   stevens            Bristol South Cycling Club     Male    Veteran-4        23:44

45        Nick    Creed  Somer Valley Cycling Club    Male    Senior  23:50

46        Peter    Barrett Somer Valley Cycling Club    Male    Veteran-5        23:57

47        Jon       Wiggins           Frome and District Wheelers  Male    Senior  23:58

48        James   Currie  Chippenham & District Wheelers       Male    Veteran-4        24:02

49        Dave    Hurley Somer Valley Cycling Club    Male    Veteran-4        24:05

50        Craig   Nilsson            Rye & District Wheelers CC  Male    Senior  24:07

51        Adam  Cooksey          Army Cycling Union  Male    Senior  24:12

52        Justin   Di Tommaso    Gloucester City Cycling Club Male    Veteran-4        24:16

53        richard franklin            Salt and Sham Cycle Club      Male    Veteran-4        24:20

=54=    James   Fritchley          Trowbridge Cycling Club       Male    Senior  24:23

=54=    Paul     Winchcombe   Chippenham & District Wheelers       Male    Veteran-5        24:23

56        Peter    Hatt     Velo Club St Raphael Male    Veteran-5        24:24

57        Jack     Whitehouse     Gillingham and District Wheelers / Wheels Cycles    Male    Senior  24:29

58        Jonny   Atkins Velo Club Walcot       Male    Senior  24:31

59        Carl     Luke    Spokes BPC Racing    Male    Senior  24:41

60        Robin  Hunt    Bristol & District Triathletes (BAD TRI)       Male    Veteran-4        24:58

61        John     Benjamin         Velo Club Walcot       Male    Senior  25:01

62        james   sharratt            73Degrees CC Male    Veteran-5        25:05

63        Kate    Baker   University of Bath Cycling Club        Female Senior  25:06

64        Mark    Gateshill          Velo Club Bristol - Webbs Cycles      Male    Senior  25:13

65        Paul     Freegard          Chippenham & District Wheelers       Male    Veteran-5        25:15

66        John     Gregory           Somer Valley Cycling Club    Male    Veteran-6        25:16

67        Mark    Cleverley         Velo Club Cycling      Male    Veteran-4        25:27

68        Amelia Mitchell           University of Bath Cycling Club        Female Senior  25:29

69        Maris   Brugis  Salt and Sham Cycle Club      Male    Senior  25:48

70        Joanna Knight Bristol South Cycling Club     Female Veteran-5        25:50

71        Shrirunga         Bristowe          Bath Cycling Club      Male    Senior  25:56

72        Andrew           Diffey Somer Valley Cycling Club    Male    Veteran-4        26:01

73        Kevin  Garland           Salt and Sham Cycle Club      Male    Veteran-4        26:02

74        Giles    Prentice           Velo Club Walcot       Male    Senior  26:11

75        Carlton            Brand  Frome and District Wheelers  Male    Veteran-5        26:16

76        Steve   WYATT          Salt and Sham Cycle Club      Male    Veteran-5        26:21

77        Anthony          Sprules            Frome and District Wheelers  Male    Veteran-6        26:28

78        Steve   Wiltshire          Somer Valley Cycling Club    Male    Veteran-4        26:43

79        David  England           Crabwood CC Male    Veteran-7        26:44

80        David  Clifford           Farnham RC    Male    Veteran-5        26:51

81        Freya   Thatcher          Liv CC - Epic Coaching         Female Junior-F           27:01

82        Christina          Murray            Army Cycling Union  Female Veteran-4        27:10

=83=    Christina          Gyles   Bristol South Cycling Club     Female Senior  27:17

=83=    Jennifer           Lemen-Hogarth           Velo Club St Raphael Female Senior  27:17

85        James   Reynolds         Velo Club Walcot       Male    Veteran-4        27:31

=86=    Lucy    Scott    University of Bath Cycling Club        Female Senior  27:46

=86=    Karen Michelle            Spiteri  Salt and Sham Cycle Club      Female Veteran-5        27:46

88        BoB     Symons           Salt and Sham Cycle Club      Male    Veteran-6        28:03

89        annamarie        miles    Salt and Sham Cycle Club      Female Senior  28:11

90        christopher      banable            Westbury Wheelers     Male    Veteran-4        29:32

91        Matt    Edmunds         Frome and District Wheelers  Male    Veteran-4        30:02

92        Sebastian         Symons           Salt and Sham Cycle Club      Male    Senior  32:27

93        Mike    Egan    1st Chard Wheelers     Male    Veteran-5        34:13

-           tavis     walker DRK Racing   Male    Senior  DNS

-           james   cartridge          73Degrees CC Male    Senior  DNS APOL

-           Oli       Cooper            University of Bath Cycling Club        Male    Senior  DNS APOL

-           Andy   Cook   Chippenham & District Wheelers       Male    Veteran-5        DNS APOL

-           Joe       Schvartz          Team Swindon Cycles            Male    Veteran-5        DNS APOL

-           Emma  Angove           Chippenham & District Wheelers       Female Senior  PUNCTURE