RTTC National 100 Mile Championship (Team Tor 2000 )(West DC) (WTTA Hardriders)entries close 21/07/20)

  • Hide Map
  • Date: 16-Aug-20
  • Time: 06:00
  • Distance: 100 Miles
  • Course: U84/100
  • Closing Date: 21-Jul-20 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para
Position Img First Name Last Name Gender Category Club Time Avg. Speed
1 Adam Wild Male Senior GS Metro 3:28:50 28.731 Mph
1 Katrina Matthews Female Senior Army Cycling 3:55:22 25.492 Mph
2 Jason Bouttell Male Senior Team Vision Racing - Silverhook 3:31:26 28.378 Mph
2 Alex Clay Female Senior The Independent Pedaler - Nopinz 4:01:49 24.812 Mph
3 Ruth Purbrook Female Senior Ful-on Tri 4:06:54 24.301 Mph
3 Adam Duggleby Male Senior Almerico Vive Le Velo 3:31:58 28.306 Mph
4 Emma Lewis Female Senior The Independent Pedaler - Nopinz 4:09:10 24.08 Mph
4 Phil Williams Male Senior Team Bottrill 3:36:42 27.688 Mph
5 Arthur Franklin Male Senior FTP (Fulfil The Potential) Racing 3:38:29 27.462 Mph
5 Laura Siddall Female Senior Newark Castle C C 4:10:52 23.917 Mph
6 Lauren Davies Female Vet G.S. Henley 4:14:34 23.569 Mph
6 Carl Donaldson Male Vet GS Metro 3:38:34 27.452 Mph
7 Ross Holland Male Senior Saint Piran 3:39:01 27.395 Mph
7 Emma Cockcroft Female Senior Bianchi Dama 4:16:03 23.433 Mph
8 John Wingfield Male Senior Team Signum 3:39:04 27.389 Mph
8 Fiona Burnie Female Senior GS Metro 4:21:42 22.927 Mph
9 Andy Jackson Male Vet AeroCoach 3:41:22 27.104 Mph
9 Tara Grosvenor Female Senior VeloVitesse/ALLCAP/James Barry 4:25:35 22.592 Mph
10 Joanna Wright Female Senior Farnham Triathlon Club 4:25:40 22.585 Mph
10 Conrad Moss Male Vet Primera-Teamjobs 3:43:32 26.842 Mph
11 Lisa Davis Female Vet trainSharp 4:28:25 22.353 Mph
11 Jake Sargent Male Espoir FTP (Fulfil The Potential) Racing 3:44:19 26.748 Mph
12 Nick Clarke Male Senior Arctic Aircon RT 3:44:55 26.677 Mph
12 Tani Burge Female Senior Onyx RT 4:34:43 21.841 Mph
13 Emily Kate Walton Female Senior Beeston Cycling Club 4:35:41 21.764 Mph
13 Paul Burton Male Senior Paceline RT 3:44:56 26.675 Mph
14 Chanel Mason Female Senior Storey Racing 4:41:30 21.314 Mph
14 Travis Bramley Male Espoir Plymouth Corinthian CC 3:45:44 26.58 Mph
15 Naomi Shinkins Female Senior Bournemouth Cycleworks - Vitec Fire - Ford Civil - Trek 4:42:05 21.27 Mph
15 Keith Murray Male Vet DRAG2ZERO 3:47:40 26.354 Mph
16 Chantel Coetzer Female Senior Redbridge CC 4:49:12 20.747 Mph
16 Tim McEvoy Male Vet FTP (Fulfil The Potential) Racing 3:48:01 26.314 Mph
17 Nick Badcock Male Senior Team Kirkley Cycles 3:49:02 26.197 Mph
17 Lucy Hurn Female Vet Woking Cycle Club 4:50:27 20.658 Mph
18 Eugene Cross Male Senior Team Lifting Gear Products/Cycles In Motion 3:50:02 26.083 Mph
18 Leanne Thompson Female Senior Royal Navy & Royal Marines CA 4:51:10 20.607 Mph
19 Kimberley Pickett Female Senior Bicester Millennium CC 4:54:59 20.34 Mph
19 Henry Latimer Male Senior Didcot Phoenix CC 3:50:23 26.044 Mph
20 Darren Yarwood Male Vet Almerico Vive Le Velo 3:50:31 26.028 Mph
20 Theresa Taylor Female Vet Ribble Valley Crossroads Care Cycling Team 4:56:22 20.245 Mph
21 Harry Walton Male Senior Cheltenham & County Cycling Club 3:50:35 26.021 Mph
22 Archie Cross Male Senior Team Lifting Gear Products/Cycles In Motion 3:51:59 25.864 Mph
23 Andy Critchlow Male Vet Norwood Paragon CC 3:52:22 25.821 Mph
24 Ross Phelps Male Senior Bristol Road Club 3:53:00 25.751 Mph
25 Ben Stowe Male Senior Arctic Aircon RT 3:53:22 25.711 Mph
26 Josh Crow-Stewart Male Senior Arctic Aircon RT 3:53:31 25.694 Mph
27 Andrew Scorey Male Senior GS Metro 3:53:39 25.679 Mph
28 Lewis Timmins Male Senior Team Swift 3:54:00 25.641 Mph
29 Lee Williams Male Senior North Hampshire RC 3:54:23 25.599 Mph
30 Joshua Tarling Male Junior Team Backstedt Bike Performance 3:54:29 25.588 Mph
32 Robert Grover Male Senior Rogue Racing 3:55:29 25.479 Mph
33 Tommy Murray Male Senior GS Metro 3:55:32 25.474 Mph
34 Andrew Rivett Male Vet Velo Club St Raphael 3:55:46 25.449 Mph
35 William Lewis Male Senior RE VO LTN 3:57:27 25.268 Mph
36 Josh Griffiths Male Espoir Bikestrong-KTM 3:57:30 25.263 Mph
37 Nick Livermore Male Senior Bristol South Cycling Club 3:58:19 25.177 Mph
38 James Ellis Male Senior Ful-on Tri 4:00:00 25 Mph
38 Liam Somerville Male Senior Bike Jockey CC 4:00:00 25 Mph
40 Michael Cross Male Vet Yorkshire Road Club 4:01:48 24.814 Mph
42 Jason Streather Male Vet PDQ Cycle Coaching 4:05:06 24.48 Mph
43 James Pittard Male Espoir Didcot Phoenix CC 4:05:21 24.455 Mph
44 Rory Gilling Male Senior FTP (Fulfil The Potential) Racing 4:05:40 24.423 Mph
47 Jon Heaney Male Senior Maidenhead & District CC 4:09:43 24.027 Mph
48 Brendan Reese Male Vet Army Cycling 4:09:52 24.013 Mph
50 Mark Pierce Male Senior Plymouth Corinthian CC 4:11:54 23.819 Mph
51 Niel Dunnage Male Vet PDQ Cycle Coaching 4:13:05 23.708 Mph
54 Simon Lovelock Male Senior Team Skipper 4:16:43 23.372 Mph
55 Jymmy Trevor Male Vet Hull Thursday RC 4:17:04 23.34 Mph
56 Benoit Bely Male Vet Walden Tri 4:18:36 23.202 Mph
57 Anthony Atkin Male Senior Didcot Phoenix CC 4:18:57 23.17 Mph
58 Tom Grigson Male Senior Bikestrong-KTM 4:19:03 23.162 Mph
59 Arran Armstrong Male Vet Velo Club Walcot 4:19:34 23.115 Mph
60 Luhan Bely Male Espoir Walden Tri 4:20:08 23.065 Mph
61 Tommy Barlow Male Vet Clevedon & District Road Club 4:20:42 23.015 Mph
62 David Das Male Vet Bradford-on-Avon Cycling Club 4:21:08 22.977 Mph
64 Gary Lock Male Vet New Forest CC 4:21:49 22.917 Mph
65 Mark Bradley Male Vet Bristol South Cycling Club 4:21:55 22.908 Mph
66 Phillip Turner Male Vet Bynea Cycling Club 4:22:47 22.832 Mph
67 Mark Williams Male Vet Swindon Wheelers 4:22:51 22.827 Mph
70 Daryl Stroud Male Vet Gloucester City Cycling Club 4:25:41 22.583 Mph
71 Mael Bely Male Espoir Walden Tri 4:25:59 22.558 Mph
72 Adam Whittaker Male Senior Salt and Sham Cycle Club 4:26:15 22.535 Mph
73 Finlay Tarling Male Juvenile WORX Factory Racing Powered by Silverstone 4:26:51 22.485 Mph
74 Alan Ward Male Senior Exeter Whs CC 4:27:03 22.468 Mph
76 Thomas Hogan Male Senior VeloVitesse/ALLCAP/James Barry 4:29:14 22.285 Mph
77 Gareth Jones Male Vet Clevedon & District Road Club 4:29:41 22.248 Mph
78 Andy Cook Male Vet Chippenham & District Wheelers 4:29:46 22.241 Mph
79 Daniel Kempe Male Vet Bristol South Cycling Club 4:30:06 22.214 Mph
80 Tonymartin Lake Male Vet Gloucester City Cycling Club 4:34:16 21.877 Mph
82 Sam Smith Male Senior Bath Cycling Club 4:35:27 21.783 Mph
84 Mike Skidmore Male Senior Cheltenham & County Cycling Club 4:35:46 21.758 Mph
85 Mark Sanders Male Vet Mid Devon CC 4:37:40 21.609 Mph
86 Stuart Peckham Male Vet Velo Club St Raphael 4:37:59 21.584 Mph
87 Paul Winchcombe Male Vet Chippenham & District Wheelers 4:41:29 21.316 Mph
89 Ian Barrett Male Vet Performance Cycles CC 4:41:40 21.302 Mph
91 Darren Wrintmore Male Vet Westbury Wheelers 4:44:26 21.095 Mph
92 Roger Whittle Male Vet Gloucester City Cycling Club 4:45:04 21.048 Mph
93 Ian Lindsay Male Vet Gloucester City Cycling Club 4:46:00 20.979 Mph
94 Gerry McGarr Male Vet Gloucester City Cycling Club 4:48:44 20.78 Mph
98 Robert Jones Male Vet Cardiff 100 Miles RCC 4:54:19 20.386 Mph
101 John Sirett Male Vet Dursley Road Club 4:57:04 20.197 Mph
102 Martin Beale Male Vet Velo Club St Raphael 5:01:04 19.929 Mph
103 David Barry Male Vet sportfagley 5:23:33 18.544 Mph
104 Robert Corry Male Vet Fareham Wheelers CC 5:32:54 18.023 Mph
DNF Jimmy Jones Male Vet Team Swindon Cycles
DNF Kimberley Morrison Female Senior DRAG2ZERO
DNF Richard Simmonds Male Vet Look Mum No Hands!
DNF Jonathan Shubert Male Senior Arctic Aircon RT
DNF Richard Sharp Male Senior Team Swift
DNF Rob Walker Male Senior Cambridge University CC
DNF Dean Lubin Male Vet Team Vision Racing - Silverhook
DNF William Howse Male Vet Team Swindon Cycles
DNF Justin Robbins Male Vet Team Swindon Cycles
DNF Nigel Sign Male Vet Fareham Wheelers CC
DNF Robin Short Male Vet Cotswold Veldrijden
DNF Steven Cottington Male Vet Bath Cycling Club
DNF Tom Cox Male Vet Saint Piran
DNF Dale Buckett Male Senior Bike Jockey CC
DNF Benjamin Nickolls Male Senior Bath Cycling Club
DNF Tim May Male PDQ Cycle Coaching Claim
DNS(A) Liam Maybank Male Vet Twickenham CC
DNS(A) Emma Bexson Female Vet Stratford Cycling Club
DNS(A) Mandy Bunn Female Vet Datalynx-Parenesis Cycling
DNS(A) Corinne Clark Female Senior FTP (Fulfil The Potential) Racing
DNS(A) Jade Anstis Female Senior Royal Leamington Spa Cycling Club
DNS(A) Richard Poynter Male Senior Bristol South Cycling Club
DNS(A) Charles Zanettacci Male Vet Cheltenham & County Cycling Club
DNS(A) Adam Laycock Male Vet VTTA (East Anglia Group)
DNS(A) Pete Christensen Male Senior Alton CC/Owens Cycles
DNS(A) Daniel Colman Male Senior Arctic Aircon RT
DNS(A) John J Murphy Male Vet Gloucester City Cycling Club
DNS(A) Wayne Mayer Male Gloucester City Cycling Club Claim
DNS(A) David Bolton Male Vet Bristol South Cycling Club
DNS(A) Ralph Anstis Male Senior Royal Leamington Spa Cycling Club
DNS(A) Kevin Garland Male Vet PDQ Cycle Coaching
DNS(A) Kevin Bexley Male Vet Team Swindon Cycles
DNS(A) Mike Kirby Male Vet Banbury Star Cyclists' Club
DNS(A) Rob Milnes Male Vet Thanet RC
DNS(A) Kim Barfoot-Brace Female Senior Bath Cycling Club
DNS Matthew Thomas Male Senior Cardiff 100 Miles RCC