National Youth Championship Final (Teesside DC)(Stockton Whs CC)(Under 17 on 31 August)(Qualifiers only - Automatically entered)

  • Hide Map
  • Date: 14-Sep-19
  • Time: 14:00
  • Distance: 10 Miles
  • Course: T10C
  • Closing Date: 06-Jul-19 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
Position Img First Name Last Name Gender Category Club Time Avg. Speed Points
1 Charlie Bailey Male Junior Lee Valley Youth CC 21:00 28.571 Mph 150
1 Eva Callinan Female Junior Liv AWOL 24:49 24.177 Mph 94.444
2 Josh Charlton Male Junior Hetton Hawks CC 21:01 28.549 Mph 148.148
2 Millie Van Nierop Female Junior Welland Valley CC 25:53 23.181 Mph 79.63
3 Jamie Whitcher Male Juvenile Bournemouth Cycleworks - Vitec Fire - Ford Civil - Trek 21:21 28.103 Mph 146.296
3 Holly Ramsey Female Juvenile Poole Whs 26:35 22.571 Mph 68.519
4 Joshua Tarling Male Juvenile Team Backstedt Bike Performance 21:39 27.714 Mph 144.444
4 Ella Jamieson Female Juvenile Clifton CC York 26:39 22.514 Mph 62.963
5 Francis Woodcock Male Junior Bury Clarion CC 21:53 27.418 Mph 142.593
5 Isabella Johnson Female Junior Datalynx-Parenesis Cycling 27:06 22.14 Mph 59.259
6 Tyler Hannay Male Junior Team RL 360 I.O.M. 22:20 26.866 Mph 140.741
6 Maddy Hall Female Juvenile Breeze Bikes RT 27:13 22.045 Mph 57.407
7 Oisin Murphy Male Junior Hillingdon Slipstreamers 22:28 26.706 Mph 138.889
7 Kacey Eyeington Female Juvenile Stockton Wheelers CC 27:51 21.544 Mph 53.704
8 Jack Rutland Male Junior Cycling Performance Squad 22:31 26.647 Mph 137.037
8 Rebecca Woodvine Female Juvenile Mid Shropshire Wheelers 28:17 21.214 Mph 46.296
9 Alex Beldon Male Juvenile Team Bottrill 22:33 26.608 Mph 135.185
9 Daisy Freer Female Juvenile Stockton Wheelers CC 29:10 20.571 Mph 38.889
10 Sophie Heighton Female Juvenile Stockton Wheelers CC 29:15 20.513 Mph 37.037
10 Lucien Cuming Male Junior East Bradford CC 22:36 26.549 Mph 133.333
11 Emily Richards Female Juvenile Bourne Wheelers 29:25 20.397 Mph 35.185
11 Euan Sanderson Male Junior Cleveland Wheelers CC 22:37 26.529 Mph 131.481
12 Bethany Spencer Female Junior Kettering CC 29:35 20.282 Mph 31.481
12 Finlay Tarling Male Juvenile Team Backstedt Bike Performance 22:40 26.471 Mph 129.63
13 Paige Elding Female Juvenile Sleaford Wheelers Cycling Club 29:37 20.259 Mph 29.63
13 Samuel Hall Male Junior VeloRunner RT 23:02 26.049 Mph 127.778
14 Alex Galpin Male Juvenile Bourne Wheelers 23:12 25.862 Mph 125.926
14 Nicola Quaye Female Juvenile Team RL 360 I.O.M. 29:39 20.236 Mph 27.778
15 Liam Davison Male Junior Team JRC 23:15 25.806 Mph 124.074
15 Sophie Smith Female Juvenile Team RL 360 I.O.M. 30:06 19.934 Mph 22.222
16 Adam Charleston Male Junior High Wycombe CC 23:16 25.788 Mph 122.222
16 Florence Barnett Female Juvenile Kings Lynn CC 30:06 19.934 Mph 22.222
17 Shona Mosley Female Juvenile Lincoln Wheelers CC 30:37 19.597 Mph 18.519
17 Kieron Mutch Male Juvenile Racing Metro 15 23:19 25.733 Mph 120.37
18 Harry Butterworth Male Junior Scarborough Paragon CC 23:21 25.696 Mph 118.519
18 Sophie Quay-clark Female Juvenile Palmer Park Velo 30:59 19.365 Mph 14.815
18 Matthew Malone Male Junior RST/Cycledivision Racing Team 23:21 25.696 Mph 118.519
19 Niamh Elliott Female Junior Stockton Wheelers CC 32:49 18.283 Mph 5.556
20 Matilda Stringer Female Juvenile Richardsons CC (Scarborough) 35:45 16.783 Mph 3.704
20 Henri Bedford Male Juvenile Revolutions Racing 23:24 25.641 Mph 114.815
21 Will Deely Male Junior Rockingham Forest Whs 23:26 25.605 Mph 112.963
22 Bryn Richards Male Junior Bourne Wheelers 23:29 25.55 Mph 111.111
23 Matthew Cooil Male Juvenile Team RL 360 I.O.M. 23:38 25.388 Mph 109.259
24 Dan Galpin Male Juvenile Bourne Wheelers 23:47 25.228 Mph 107.407
25 Sebastien Cuming Male Juvenile East Bradford CC 23:54 25.105 Mph 105.556
26 Patrick Casey Male Juvenile Cycle Sport Pendle 24:35 24.407 Mph 103.704
27 James Hawkins Male Junior Team JRC 24:36 24.39 Mph 101.852
28 Sam Jarrett Male Junior Fenland Clarion CC 24:38 24.357 Mph 100
29 Ethan Richards Male Junior Racing Metro 15 24:40 24.324 Mph 98.148
30 Harrison Tacey Male Junior Leicestershire RC 24:45 24.242 Mph 96.296
32 Ozzy Stringer Male Juvenile Richardsons CC (Scarborough) 24:53 24.113 Mph 92.593
32 Joe Dixon Male Juvenile Gosforth RC 24:53 24.113 Mph 92.593
34 Corey Whiteford Male Juvenile Lanark Race Team 25:03 23.952 Mph 88.889
35 Jacob Leigh Male Junior Team JRC 25:06 23.904 Mph 87.037
36 Ryan Williams Male Juvenile North Midland Youth Squad 25:34 23.468 Mph 85.185
37 Niall Colquitt Male Juvenile Team RL 360 I.O.M. 25:51 23.211 Mph 83.333
37 Ross Hooley Male Juvenile Innovation Racing 25:51 23.211 Mph 83.333
40 Thomas Heighton Male Juvenile Stockton Wheelers CC 25:57 23.121 Mph 77.778
41 Morgan Lloyd Male Juvenile Cycle Specific 26:04 23.018 Mph 75.926
42 Ivan Sorby Male Juvenile Team RL 360 I.O.M. 26:11 22.915 Mph 74.074
43 Harry Courtney Male Juvenile Racing Metro 15 26:14 22.872 Mph 72.222
44 Joseph Turnbull Male Juvenile MTS Cycle Sport 26:21 22.77 Mph 70.37
46 Archie Murdoch Male Juvenile Racing Metro 15 26:36 22.556 Mph 66.667
47 Cameron Stromberg Male Juvenile Deeside Thistle CC 26:37 22.542 Mph 64.815
49 Cameron Morris Male Junior Icknield RC 26:55 22.291 Mph 61.111
52 Harry Wilson Male Juvenile Innovation Racing 27:50 21.557 Mph 55.556
54 Harry Garfield Male Juvenile Peterborough CC 27:54 21.505 Mph 51.852
55 Harris Hall Male Juvenile Breeze Bikes RT 28:00 21.429 Mph 50
56 Noah Horton Male Juvenile Palmer Park Velo 28:15 21.239 Mph 48.148
58 Harry Roebuck Male Juvenile Chapel Tri Junior Triathlon Club 28:41 20.918 Mph 44.444
59 Oscar Gaylor Male Juvenile Team RL 360 I.O.M. 28:46 20.857 Mph 42.593
60 Ellis Murray Male Juvenile Longfield School 28:53 20.773 Mph 40.741
64 Sam White Male Junior Cleveland Wheelers CC 29:33 20.305 Mph 33.333
68 Patrick Kilcullen Male Juvenile Stockton Wheelers CC 29:49 20.123 Mph 25.926
69 Michael Carter Male Juvenile Rockingham Forest Whs 29:51 20.1 Mph 24.074
73 Callum Robins Male Juvenile Solent Pirates Youth Cycling Club 30:54 19.417 Mph 16.667
75 Alex Muxlow Male Juvenile NEL Lindsey Go-Ride (HMT Hospitals St Hugh's) 31:48 18.868 Mph 12.963
76 Connor Wilkinson Male Juvenile Boston Wheelers CC 32:30 18.462 Mph 11.111
77 Matthew White Male Juvenile Stockton Wheelers CC 32:36 18.405 Mph 9.259
78 Alex Hart Male Juvenile Mid Shropshire Wheelers 32:43 18.339 Mph 7.407
80 Nathanael Thould Male Juvenile Icknield RC 35:45 16.783 Mph 3.704
DNF Matthew Cole Male Juvenile Richmond Triathlon Club 0
DNF Charlie Knowler Male Juvenile West Suffolk Wheelers 0
DNS(A) Jensen Windsor Male Juvenile Velo Club Lincoln (Pygott & Crone -Allen Signs - Ringrose Law) 0
DNS(A) Jack Christian Male Junior Team RL 360 I.O.M. 0
DNS(A) Daniel Holmes Male Juvenile Derwentside CC 0
DNS(A) Elizabeth Mckinnon Female Juvenile Derwentside CC 0
DNS(A) Arthur Hitchen Male Junior Ipswich BC 0
DNS(A) Ben Etherington Male Juvenile Stockton Wheelers CC 0
DNS(A) Daniel Yates Male Junior Innovation Racing 0
DNS(A) George Eames Male Juvenile North Devon Wheelers 0
DNS(A) Ben White Male Junior Stockton Wheelers CC 0
DNS(A) Annabel Parker Female Juvenile Matlock CC 0
DNS(A) Ella Ruggles Female Juvenile Hitchin Nomads CC 0
DNS(A) Ben Gill Male Juvenile Poole Whs 0
DNS(A) Iona Macdougall Female Junior Glasgow Riderz 0
DNS(A) Daniel Goodwin Male Junior Hillingdon Slipstreamers 0
DNS(A) Adam Smith Male Junior Innovation Racing 0
DNS(A) Lilly O'dell Female Junior St Ives CC 0
DNS(A) Bruno Cabrelli Male Juvenile Hemel Hempstead CC 0
DNS(A) Isabel Sharp Female Juvenile Estrella Bikes 0
DNS Euan Taylor Male Junior Salt and Sham Cycle Club 0
DNS Alfie Salmon Male Juvenile Lee Valley Youth CC 0
DNS Samuel Quiggin Male Juvenile Welwyn Whs 0
DNS Erin Murphy Female Junior Deeside Thistle CC 0
DNS Lewis Holmes Male Juvenile Matlock CC 0
DNS Llyr Rees Male Juvenile Sarn Helen Club 0
DNS Euan Hawkins Male Junior Maindy Flyers Youth Cycling 0
DNS Imogen Morris Female Juvenile Gower Riders Cycling Club 0
DNS Joshua Ballinger Male Junior Preston Park Youth Cycling Club 0
DNS Syd Brown Male Junior Innovation Racing 0
DNS Oliver Kelly Male Juvenile Johnstone Wheelers 0
DNS Matthew Bell Male Juvenile Beacon Wheelers 0
DNS Matthew Lord Male Junior Lee Valley Youth CC 0
DNS Alex Franks Male Juvenile Hillingdon Slipstreamers 0
DNS Joe Cosgrove Male Juvenile Liverpool Century Cycling Academy 0
DNS Benjamin Woolhouse Male Juvenile Palmer Park Velo 0
DNS Owen Abery Male Junior Palmer Park Velo 0
DNS Roisin Lally Female Junior Cycling Performance Squad 0
DNS Lachlan Hacker Male Junior Giant Halifax Race Team 0
DNS Rebecca Wren Female Junior Racing Metro 15 0
DNS Astrid Spragg Female Juvenile Hillingdon Slipstreamers 0
DNS Callum Start Male Juvenile Mid Devon CC 0