National Youth Championship Final (East DC)(qualifiers only - automatically entered)

  • Hide Map
  • Date: 08-Sep-18
  • Time: 14:00
  • Distance: 10 Miles
  • Course: B10/3A
  • Closing Date: 23-Aug-18 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
Position Img First Name Last Name Gender Category Club Time Avg. Speed
1 Josh Charlton Male Junior Hetton Hawks CC 19:31 30.743 Mph
2 Thomas Day Male Espoir Poole Wheelers Cycling Club 19:32 30.717 Mph
3 Tom Portsmouth Male Espoir St Georges College Weybridge 19:43 30.431 Mph
4 Aaron Freeman Male Espoir Chelmer CC 20:00 30 Mph
5 Joseph Martin Male Espoir Preston Park Youth Cycling Club 20:02 29.95 Mph
6 Charlie Bailey Male Espoir Hillingdon Slipstreamers 20:07 29.826 Mph
7 Jacob Reid Male Espoir Solihull CC 20:13 29.678 Mph
8 Will Corkill Male Espoir Team RL 360 I.O.M. 20:14 29.654 Mph
9 Jamie Whitcher Male Junior Poole Wheelers Cycling Club 20:16 29.605 Mph
10 Michael Renardson Male Espoir trainSharp 20:17 29.581 Mph
11 Tristan Pilling Male Espoir Team SB Hub 20:18 29.557 Mph
12 Sam Murray Male Espoir Longfield School 20:20 29.508 Mph
13 Thomas Stewart Male Espoir Liverpool Century RC 20:28 29.316 Mph
14 George Elliott Male Espoir Innovation Racing 20:29 29.292 Mph
15 Harry Kirby Male Espoir 20:30 29.268 Mph
16 Tyler Hannay Male Junior Team RL 360 I.O.M. 20:33 29.197 Mph
16 Francis Woodcock Male Espoir Bury Clarion CC 20:33 29.197 Mph
18 Joe Bennett Male Espoir Welwyn Whs 20:45 28.916 Mph
19 Arthur Boulton Male Espoir Palmer Park Velo 20:49 28.823 Mph
19 Samuel Hall Male Junior VeloRunner RT 20:49 28.823 Mph
21 Harry Butterworth Male Junior Scarborough Paragon CC 20:51 28.777 Mph
22 Euan Sanderson Male Junior Cleveland Wheelers CC 21:00 28.571 Mph
23 James Lloyd Male Espoir Zappi Racing Team 21:06 28.436 Mph
24 Aaron Lund Male Espoir Team RL 360 I.O.M. 21:11 28.324 Mph
25 Oisin Murphy Male Espoir Hillingdon Slipstreamers 21:12 28.302 Mph
26 Adam Charleston Male Espoir Hillingdon Slipstreamers 21:24 28.037 Mph
27 Samuel Holwill Male Junior Hafren CC 21:26 27.994 Mph
28 Liam Davison Male Espoir JRC Shutt Ridley RT 21:34 27.821 Mph
29 Jake Crossley Male Junior Colchester Rovers CC 21:34 27.821 Mph
29 Joshua Ballinger Male Junior Preston Park Youth Cycling Club 21:34 27.821 Mph
31 Daniels Kucerjavijs Male Espoir JRC Shutt Ridley RT 21:35 27.799 Mph
32 Jack Christian Male Junior Team RL 360 I.O.M. 21:40 27.692 Mph
33 Sam Kelly Male Espoir Bristol Cycling Development Squad 21:41 27.671 Mph
34 Jack Pinchin Male Espoir QN Racing 21:44 27.607 Mph
35 Euan Hawkins Male Junior Maindy Flyers Cycling Club 21:48 27.523 Mph
36 Ewan Mackie Male Espoir Matlock CC 21:54 27.397 Mph
37 Isaac Russell Male Espoir Derby Mercury R C 21:55 27.376 Mph
38 Morgan Lloyd Male Junior Towy Riders Cycle Club 21:59 27.293 Mph
39 Isabel Sharp Female Junior Poole Wheelers Cycling Club 22:04 27.19 Mph
40 James Hawkins Male Junior North Midland Youth Squad 22:06 27.149 Mph
41 Harry Tait Male Espoir Worcester St. Johns CC 22:08 27.108 Mph
42 Bryn Richards Male Junior Bourne Wheelers 22:13 27.007 Mph
43 Nathan Woodhouse Male Espoir Leighton Buzzard Road Cycling Club 22:20 26.866 Mph
44 Matthew Dixon Male Espoir Scarborough Paragon CC 22:20 26.866 Mph
44 Caitlin Peters Female Espoir i-Team Cyclists Club 22:20 26.866 Mph
46 Dan Galpin Male Junior Bourne Wheelers 22:21 26.846 Mph
47 Matthew Wells Male Junior Tyneside Vagabonds CC 22:27 26.726 Mph
47 Sam Kettlewell Male Espoir TRIOLOGY MANHEALTH 22:27 26.726 Mph
47 Ben White Male Junior Stockton Wheelers CC 22:27 26.726 Mph
50 Joel Ackers Male Espoir Innovation Racing 22:29 26.686 Mph
51 Rory Standish Male Junior Bourne Wheelers 22:36 26.549 Mph
52 Zak Seddon Male Espoir Becontree Wheelers CC 22:37 26.529 Mph
53 Alex Galpin Male Junior Bourne Wheelers 22:41 26.451 Mph
54 Alex Beldon Male Juvenile Ilkley CC 22:42 26.432 Mph
55 Eva Callinan Female Junior Hillingdon Slipstreamers 22:50 26.277 Mph
56 Alex Franks Male Juvenile Hillingdon Slipstreamers 22:52 26.239 Mph
57 Kate Richardson Female Espoir Fusion Triathlon Club 22:58 26.125 Mph
58 Jensen Windsor Male Junior Alford Whs 23:03 26.03 Mph
59 Oliver Akers Male Junior Holmfirth C C 23:05 25.993 Mph
60 Baden Green Male Junior Stratford Cycling Club 23:06 25.974 Mph
61 Henri Bedford Male Junior Revolutions Racing 23:11 25.881 Mph
62 Izzy Brickell Female Junior Fareham Wheelers CC 23:13 25.843 Mph
63 Iago Williams Male Junior Towy Riders Cycle Club 23:19 25.733 Mph
64 Bruno Cabrelli Male Junior Hemel Hempstead CC 23:22 25.678 Mph
65 Lewis Holmes Male Junior Matlock CC 23:28 25.568 Mph
66 Matthew Cole Male Junior Richmond Triathlon Club 23:29 25.55 Mph
67 Arthur Hitchen Male Junior Ipswich BC 23:30 25.532 Mph
68 Sam Young Male Espoir Fenland Clarion CC 23:42 25.316 Mph
69 Sam Jarrett Male Junior Fenland Clarion CC 23:48 25.21 Mph
70 Dafydd Wright Male Junior West Wales Cycle Racing Team 23:50 25.175 Mph
71 Thomas Heighton Male Junior Stockton Wheelers CC 24:01 24.983 Mph
72 Ella Jamieson Female Junior Clifton CC York 24:16 24.725 Mph
72 Flora Knight Female Espoir 24:16 24.725 Mph
74 Bethany Barnett Female Junior Kings Lynn CC 24:18 24.691 Mph
75 Niall Colquitt Male Junior Team RL 360 I.O.M. 24:23 24.607 Mph
76 Rachel Earnshaw Female Espoir JRC Shutt Ridley RT 24:26 24.557 Mph
77 Catherine Morrell Female Junior Thanet RC 24:28 24.523 Mph
78 Charlie Knowler Male Junior West Suffolk Wheelers 24:37 24.374 Mph
79 Harriet Breakey Female Junior Holmfirth C C 24:48 24.194 Mph
80 Ben Etherington Male Junior Stockton Wheelers CC 24:53 24.113 Mph
80 Anoushka Minale Female Junior Hub Velo 24:53 24.113 Mph
82 Ellis Murray Male Junior Longfield School 25:03 23.952 Mph
83 Maddy Hall Female Junior 25:04 23.936 Mph
84 Katie-Ann Elliston Female Espoir Southend Wheelers 25:05 23.92 Mph
85 Bethany Spencer Female Junior Kettering CC 25:14 23.778 Mph
86 Jack Inness Male Espoir Bishop Auckland CC 25:15 23.762 Mph
87 Fabien Large Male Espoir 25:16 23.747 Mph
88 Helena Duguid Female Junior Guernsey Velo Club 25:34 23.468 Mph
88 Isabella Johnson Female Espoir CC Sudbury 25:34 23.468 Mph
90 Tomos Perkins Male Junior Towy Riders Cycle Club 25:39 23.392 Mph
91 Millie Van Nierop Female Junior Welland Valley CC 25:55 23.151 Mph
92 Lilly O'Dell Female Junior St Ives CC 26:00 23.077 Mph
93 Emma Keiller Female Espoir Charlotteville Cycling Club 26:00 23.077 Mph
94 Shellan Leeming Female Espoir Team RL 360 I.O.M. 26:21 22.77 Mph
95 Eleanor Peel Female Junior Bourne Wheelers 26:27 22.684 Mph
96 Rebecca Dawes Female Espoir Clifton CC York 26:42 22.472 Mph
97 Jonathan Warren Male Junior Icknield RC 26:53 22.319 Mph
98 Joe Dixon Male Juvenile Gosforth RC 26:55 22.291 Mph
99 Emily Richards Female Junior Bourne Wheelers 27:06 22.14 Mph
100 Joe Wakelin Male Junior Godric CC 27:19 21.965 Mph
101 Patrick Kilcullen Male Junior Stockton Wheelers CC 27:21 21.938 Mph
102 Ellen Fordham Female Junior Bourne Wheelers 27:26 21.871 Mph
103 Adam Lane Male Junior Thanet RC 27:30 21.818 Mph
104 Louis Boulton Male Juvenile Brighton Excelsior CC 27:46 21.609 Mph
105 Charlie Price Male Juvenile Mid Shropshire Wheelers 28:35 20.991 Mph
106 Michael Carter Male Junior Welland Valley CC 28:40 20.93 Mph
107 Annabel Parker Female Junior Matlock CC 29:01 20.678 Mph
108 Mia Mawson Female Espoir Sleaford Wheelers Cycling Club 29:13 20.536 Mph
109 Alex Cutmore Male Junior TPH Racing 32:25 18.509 Mph
110 Jessica Woollas Female Juvenile Sleaford Wheelers Cycling Club 41:31 14.452 Mph
DNF Tilly Malbon Female Espoir Barking Abbey Secondary School
DNF Fran Cole Female Espoir Coalville Whs
DNS(A) Ryan Williams Male Juvenile North Midland Youth Squad
DNS(A) Conor Williams Male Junior Hillingdon Slipstreamers
DNS(A) Oliver Stockwell Male Espoir Welwyn Whs
DNS(A) Freya Richardson Female Espoir Portsmouth North End CC
DNS(A) Jack Rutland Male Espoir Beacon Wheelers
DNS(A) Joseph Kininmonth Male Junior Derby Mercury R C
DNS(A) Freya Eccleston Female Junior Palmer Park Velo
DNS(A) Hannah Brehaut Female Espoir Guernsey Velo Club
DNS(A) Kirsten Stilwell Female Junior Princes Risbourough Secondary School
DNS Harry Courtney Male Junior Racing Metro 15
DNS Tom Carson Male Junior Colchester Rovers CC
DNS Kian Traynor Male Junior Welland Valley CC
DNS Archie Irving Male Espoir Beacon Wheelers
DNS Luke Halls Male Espoir southfork racing.co.uk
DNS Ben Pierce Male Junior Mid Shropshire Wheelers
DNS Adam Churchill Male Espoir Preston Park Youth Cycling Club
DNS Jay Dixon Male Espoir Racing Metro 15
DNS Harrison Tacey Male Junior Leicestershire RC
DNS Hollie Owens Female Espoir Born to Bike - Bridgtown Cycles
DNS Ronnie Tse Male Espoir Mid Shropshire Wheelers
DNS Joshua Williams Male Junior Matlock CC
DNS Euan Backus Male Espoir ZeroBC Race Team
DNS Matthew McCullagh Male Espoir Edinburgh Road Club
DNS Morven Yeoman Female Junior East Kilbride Road Club
DNS Harry Paveley Male Junior Innovation Racing
DNS Kieron Mutch Male Junior Racing Metro 15
DNS Molly Cutmore Female Espoir TPH Racing
DNS Tristan Davies Male Espoir Mid Devon CC
DNS Jonathan Toma Male Junior Fenland Clarion CC
DNS Duncan Pritchard Male Espoir Palmer Park Velo
DNS Roisin Lally Female Junior Derwentside CC
DNS Imani Pereira James Female Junior East Kilbride Road Club
DNS Aaron Dodd Male Junior Holmfirth C C
DNS Daniel Cutler Male Junior East Kilbride Road Club
DNS Flynn Robinson Male Junior Thanet RC Claim
DNS Vaughan Marris Male Espoir Fareham Wheelers CC