huddersfield star whs (entries close 03/10/17)

  • Hide Map
  • Date: 14-Oct-17
  • Time: 11:00
  • Distance: 0
  • Course: v9912
  • Closing Date: 03-Oct-17 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para

No Course Map

If you have a map of this course, please email courses@cyclingtimetrials.org.uk

Results

Position Img First Name Last Name Gender Category Club Precise Time Avg. Speed
1 Dan Evans Male Senior ASSOS Equipe UK 04:02.2 0 Mph
2 Kieran Savage Male Espoir Team B38/Underpin Racing 04:05.4 0 Mph
3 Leon Wright Male Senior Race Hub 04:11.0 0 Mph
4 David Huck Male Senior Barrow Central Wheelers 04:11.4 0 Mph
5 Joseph Clark Male Senior CYCLING SHEFFIELD GIANT 04:13.5 0 Mph
6 joe norledge Male Senior Bristol South Cycling Club 04:20.4 0 Mph
7 Andy Nichols Male Senior Team B38/Underpin Racing 04:20.6 0 Mph
8 Louis Szymanski Male Senior ABC Centreville 04:21.2 0 Mph
9 Mason Hollyman Male Junior Holmfirth C C 04:28.9 0 Mph
10 Daniel Collier Male Espoir University of Sheffield Cycling Club 04:35.0 0 Mph
11 Will Powell Male Espoir University of Sheffield Cycling Club 04:40.1 0 Mph
12 Eugene Cross Male Espoir Team KTM 04:42.3 0 Mph
13 Matthew Hallam Male Senior Valley Striders Cycling Club 04:43.4 0 Mph
14 Rick Bailey Male Senior Team B38/Underpin Racing 04:44.4 0 Mph
14 Jacob Vezey Male Senior Harrogate Nova CC 04:44.4 0 Mph
16 Matthew Brown Male Senior University of Sheffield Cycling Club 04:48.4 0 Mph
17 Kieran Manchester Male Senior Saddleworth Clarion CC 04:49.6 0 Mph
18 lee carter Male Senior Ribble Valley C&RC 04:53.0 0 Mph
19 Tommy Dawson Male Juvenile Yorkshire Road Club 04:56.6 0 Mph
20 Robert Telford Male Senior University of Sheffield Cycling Club 04:58.3 0 Mph
21 Francis Woodcock Male Juvenile Bury Clarion CC 04:58.5 0 Mph
22 Oliver Bridgewood Male Senior Spokes BPC Racing 04:58.7 0 Mph
23 John Bland Male Espoir London Dynamo 05:00.8 0 Mph
24 Nick Badcock Male Senior Allen Valley Velo 05:05.1 0 Mph
25 Thomas Brazier Male Senior Team Elite/Paul Bethell Electrical 05:07.6 0 Mph
26 Tom Whitworth Male Junior Huddersfield Star Whs 05:11.4 0 Mph
27 Benjamin Hall Male Senior Valley Striders Cycling Club 05:17.7 0 Mph
28 James Marsden Male Espoir Cyclesense CC 05:18.3 0 Mph
29 Fiona Burnie Female Senior GS Metro 05:19.3 0 Mph
30 james wakefield Male Senior Huddersfield Star Whs 05:21.4 0 Mph
31 David Barnett Male Vet Jackpot Racing 05:21.9 0 Mph
32 Sam Young Male Juvenile Fenland Clarion CC 05:22.3 0 Mph
33 Cameron Taylor Male Senior Sotonia CC 05:25.8 0 Mph
34 David Roome Male Senior Pedalsport CC 05:26.5 0 Mph
35 Jason Fossey Male Vet Huddersfield Star Whs 05:27.9 0 Mph
36 Jessica Roberts Female Senior ASSOS Equipe UK 05:33.6 0 Mph
37 Andrew Pearson Male Vet Wakefield Tri Club 05:33.3 0 Mph
38 Matthew Green Male Vet Huddersfield Star Whs 05:34.9 0 Mph
39 Declan Brady Male Senior Bury Clarion CC 05:35.2 0 Mph
40 James Storey Male Junior SportCity Velo 05:35.4 0 Mph
41 Tobias Edwards Male Junior Huddersfield Star Whs 05:36.0 0 Mph
42 Tom Broadbent Male Senior HD Revolutions 05:43.2 0 Mph
43 David Martin Male Senior Holmfirth C C 05:47.0 0 Mph
44 Roman Tuma Male Vet Albarosa CC 05:48.7 0 Mph
45 Nigel Modlinsky Male Vet Seamons CC 05:50.2 0 Mph
46 Luke Watson Male Senior Huddersfield Star Whs 05:51.9 0 Mph
47 Michael Greenhalgh Male Vet Paul Milnes Cycles 05:52.7 0 Mph
48 Lily Greenhalgh Female Junior Team 22 05:58.2 0 Mph
49 Ashley Reynolds Male Senior Valley Striders Cycling Club 06:02.1 0 Mph
50 Christian Fox Male Vet Manchester Wheelers 06:02.3 0 Mph
51 Ben Ramsden Male Juvenile East Bradford CC 06:10.5 0 Mph
52 Lee Bowell Male Senior Huddersfield Star Whs 06:13.5 0 Mph
53 Thomas Brabbin Male Senior Halifax Imperial Wheelers 06:13.8 0 Mph
54 Cameron Turner Male Vet Malton Whs 06:16.4 0 Mph
55 Gemma Hobson Female Senior Sussex Nomads CC 06:20.5 0 Mph
56 Oscar Havis Male Junior Albarosa CC 06:22.9 0 Mph
57 Janet Grint Female Vet Stockport Tri Club(2017) 06:23.7 0 Mph
58 Henry Hollyman Male Juvenile Kirklees Cycling Academy 06:24.4 0 Mph
59 Sam Brook Male Senior Valley Striders Cycling Club 06:28.3 0 Mph
60 John Docker Male Vet Huddersfield Star Whs 06:32.2 0 Mph
61 Laura Tissiman Female Senior York Cycleworks 06:33.8 0 Mph
62 Anthony Roy Male Vet Huddersfield Star Whs 06:35.8 0 Mph
62 Paul Brierley Male Vet Huddersfield RC 06:35.8 0 Mph
64 Charlie Knowler Male Juvenile West Suffolk Whs & Triathlon Club 06:41.3 0 Mph
65 Chris Goode Male Vet Yorkshire Coast Clarion CC 07:06.3 0 Mph
66 Andrew Bolton Male Vet Otley CC 07:10.9 0 Mph
67 Laura Ibbotson Female Juvenile Huddersfield Star Whs 07:14.7 0 Mph
68 Oscar Williams Male Juvenile Huddersfield Star Whs 07:38.8 0 Mph
69 Nick Mosley Male Senior Holmfirth C C 07:43.5 0 Mph
70 Maddie Leech Female Juvenile Huddersfield Star Whs 07:45.0 0 Mph
71 heather green Female Huddersfield Star Whs 10:24.6 0 Mph Claim Result
DNS Ruby Boyes Female Junior Huddersfield Star Whs 00:00.0
DNS Seonaid Thompson Female Senior Albarosa CC 00:00.0
DNS Gilly Dukes Female Vet Huddersfield Star Whs 00:00.0
DNS Nicola Heaton Female Senior Huddersfield Star Whs 00:00.0
DNS Bradley Hatfield Male Senior Out of the Saddle CC 00:00.0
DNS Andrew Askwith Male Vet Bridlington CC 00:00.0
DNS David Watt Male Vet Team Elite/Paul Bethell Electrical 00:00.0
DNS Jonathan Bridge Male Espoir Zappi Racing Team 00:00.0
DNS Andy Cunningham Male Senior All Terrain Cycles 00:00.0