Chester Road Club (WCTTCA 5 of 11)(SCCA 8 of 17)

  • Hide Map
  • Date: 06-Jun-21
  • Time: 07:00
  • Distance: 25 Miles
  • Course: D25/23T
  • Closing Date: 25-May-21 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para

Elliott and Owen battle to victories in Chester Road Club 25

  • Published: 06 Jun 21
  • Written By: Frazer Snowdon
F | T | G+
Frances Owen

Espoir George Elliott (Liverpool Century RC) battled against rainy conditions to claim victory in the Chester Road Club 25 in Shropshire, while Frances Owen (Fibrax Wrexham RC) won the women’s event.

Pre-race favourite Elliott, 19, clocked in at 51:47 to continue his winning form. The rider from Liverpool is somewhat of a 25-mile specialist, having won all of the previous 25-mile rides he has participated in since the beginning of 2019, all in sub one hour.

Mitch Russell (Energy Cycling Club) and Victor Chetta (Pirate Juice CC) were the two other riders that made up the podium, finishing in 52:23 and 53:05 respectively, with Chetta being best veteran.

Mathew Roberts (Team Bottrill) finished in fourth overall, 53:08 was the time for the senior rider. Just missing a podium spot after also finishing fourth in his last 25-mile ride. Only three seconds out this time.

Meanwhile in the women’s event Owen recorded her first 25-mile victory since the beginning of May, but third of the season, clocking a time of 56:35 this time out.

Alison Dockney (Market Drayton Cycling Club) finished second, a further five minutes and 57 seconds behind in 1:02:32, while Lorna Harper (Mersey Tri) finished in 1:04:36 to round off the podium.

Finishing just outside of the podium for the women’s event was senior rider Jasmine Baker (Mersey Tri) who did the 25-mile ride in 1:08:37.

Fastest female veteran was Elaine Jewkes (Port Sunlight Wheelers) clocking in at 1:15:49.

The course begins in Tern Hill and goes along the A442 before turning near Telford and Wrekin at the A5223 roundabout and heading back.

* All reports are copyright of Cycling Time Trials/Snowdon Sports. Not to be used without permission. This report by Neral Buckley.

 

Results:

Position    Name  Team  Time

1     George Elliott   Liverpool Century RC   51:47

2     Mitch Russell    Clwb Beicio Egni/Energy Cycling Club    52:23

3     Victor Chetta    Pirate juice cc  53:05

4     Mathew Roberts   Team Bottrill    53:08

5     Tim Beardmore    Bridgnorth Cycling Club     54:24

6     Mike Booker Chester RC  54:35

7     Henri Bedford    Revolutions Racing     54:48

8     Benjamin  Goodfellow   Fibrax Wrexham RC 55:01

9     Jason Walkley    Royal Air Force Cycling Association     55:05

10    Jake Turner Mersey Tri  55:18

11    Kevin Larmer     Port Sunlight Wheelers 55:22

12    Mark Benson Chester Triathlon Club 55:45

13    Paul Grindley    Liverpool Century RC   56:10

14    Jonathan Mills-Keeling Bridgnorth Cycling Club     56:24

15    Frances Owen     Fibrax Wrexham RC 56:35

16    Mark Clair  Mersey Tri  57:04

17    Sam Hughes  Liverpool Century RC   57:05

18    Andrew Lacon     Nova Raiders CC  57:07

19    Ian Holbrook     Stone Wheelers CC 57:20

20    Jed Friskney     MULE .C.C.  57:29

21    Ben Love    Pirate juice cc  57:31

22    Graham Noble     Pirate juice cc  57:47

23    Richard Gadsden  Liverpool Braveheart Bicycle Club 57:50

24    Tom Davies  Rapha Cycling Club     58:01

25    Bryn Davies Hafren CC   58:03

26    Mark Jones  Fibrax Wrexham RC 58:15

27    Oscar Sinfield   Liverpool Phoenix CC (Aintree)     58:33

28    David Wright     Warrington Road Club/Horton Light Engineering 58:35

29    Colin Hayes Liverpool Century RC   58:36

30    Philip Hill Pirate juice cc  58:42

31    Neil Buckley     Port Sunlight Wheelers 58:44

32    Jonathan Weavell Stafford Triathlon Club      58:53

33    Andrew Rose Nova Raiders CC  58:58

34    Steven Hankey    Warrington Road Club/Horton Light Engineering 59:12

35    Steve Aston Fibrax Wrexham RC 59:44

36    Sam Evans   Chester Triathlon Club 1:00:06

37    Keith Large Crewe Clarion Wheelers 1:00:32

38    Peter Grindley   Liverpool Century RC   1:01:23

39    Jarod Garrington Graham Weigh Racing-Deeside Olympic     1:01:31

40    Barry Williams   Mersey Tri  1:01:49

41    Ian  Peers  Army Cycling     1:01:55

42    Robin Hennessy   North Wirral Velo 1:01:56

43    Alan Orme   Frodsham Wheelers 1:01:56

44    Alan Forrester   Graham Weigh Racing-Deeside Olympic     1:02:10

45    Paul  Cookson    Graham Weigh Racing-Deeside Olympic     1:02:29

46    Alison Dockney   Market Drayton Cycling Club  1:02:32

47    Tom Dellicompagni      Stafford Triathlon Club      1:03:25

48    Ian Connolly     Ludlow CC   1:03:28

49    Warren Giddins   Warrington Road Club/Horton Light Engineering 1:03:41

50    David Fox   Warrington Road Club/Horton Light Engineering 1:03:41

51    Gareth Brookes   North Shropshire Wheelers    1:03:47

52    Philip Gardner   Mid Shropshire Wheelers      1:04:04

53    Richard Elmitt   Fibrax Wrexham RC 1:04:04

54    Chris Lawson     Graham Weigh Racing-Deeside Olympic     1:04:24

55    Gino Trasatti    North Shropshire Wheelers    1:04:28

56    Mike Bigwood     Wrekinsport CC   1:04:31

57    Lorna  Harper    Mersey Tri  1:04:36

58    Mark Donnelly    Birkenhead North End CC      1:04:40

59    Ian Sutton Chester RC  1:04:50

60    John Westhead    Paramount CRT    1:05:21

61    Steve Marlow     Weaver Valley CC 1:06:13

62    Martin Sturge    Graham Weigh Racing-Deeside Olympic     1:06:37

63    Mark Stocks      Newport (Shropshire) CC      1:06:55

64    John Putt   Crewe Clarion Wheelers 1:08:01

65    Les Boughey North Shropshire Wheelers    1:08:32

66    Jasmine  Baker   Mersey Tri  1:08:37

67    Stephen Cooke    Walsall Roads Cycling Club   1:09:09

68    D J Fanning Fibrax Wrexham RC 1:09:23

69    Eurwyn Parry     VTTA (Merseyside) 1:09:56

70    Ian Casson  Birkenhead Victoria CC 1:10:24

71    David Smith Graham Weigh Racing-Deeside Olympic     1:15:23

72    Elaine Jewkes    Port Sunlight Wheelers 1:15:49