Harrogate Nova CC (Yorkshire Spoco Event)

  • Hide Map
  • Date: 12-Sep-20
  • Time: 14:00
  • Distance: 10 Miles
  • Course: v212
  • Closing Date: 01-Sep-20 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para

Tate and Duggleby break course records in Harrogate Nova 10

  • Published: 13 Sep 20
  • Written By: Frazer Snowdon
F | T | G+
Adam Duggleby

GB triathlete Brit Tate and Paralympic gold medallist Adam Duggleby both broke course records on their way to victory in the Harrogate Nova CC 10-mile time trial in North Yorkshire on Saturday.

Riding on the V212, both riders set impressive new marks for the V212 course near Boroughbridge which uses the A168 tracking the A1 north and south.

Tate, the 26-year-old Team Bottrill rider from Ilkley, clocked 23-15 to win the women’s category by 16 seconds with a new course record, leaving Sarah Lewthwaite (Team Sportslab) to take second and Jennifer Newbery (Manx RC) third, over a minute further back.

And Duggleby’s time of 19-31 was also a new best for the course, giving the 35-year-old Almerico Vive le Velo rider from Leeds him the win by 1-08 from Philip Graves (VC York), while six seconds further back was Jack Levick (Rose RT) in third.

This was Duggleby’s second victory of the year in open time trials on his record, having also won the Seacroft Wheelers 10 last weekend. He was due to ride Sunday’s AND CC 25, and has also entered the Stretford Wheelers 25 next weekend.

For Tate this was her first time trial victory of the season, coming after a strong fourth place in the competitive Coalville Wheelers 10 a fortnight ago, and 16th at the National 10-Mile Championships where she set a personal best.

In other categories the fastest over-40 veteran was Richard Dean (Rockingham CC) in 20-58, which was 18 seconds better than Mark Wolstenholme (Team Swift) in second in that category.

Top junior rider was Cleveland Wheelers’ Euan Sanderson in 21-37, while in the over-50 veterans category the prize went to Peak Road Club’s Steve Gibson with 21-52 ahead of Steve Smales (Peak Road Club) in 22-27.

Fastest over-60 rider was Russ Richardson (Mountain Goat Performance Cycle Coaching) in 22-47, best over-70 was Walter Wilkinson of Harrogate Nova in 25-51, and at the other end of the age spectrum the quickest juvenile was MTS Cycle Sport’s Joseph Turnbull in 23-54.

Top tandem pairing was Rockingham CC pairing of Ala and Andy Whitehead in 24-45 ahead of Sharon Clifford and Phil Barnes (SheHair RT).

* All reports are copyright of Cycling Time Trials/Snowdon Sports. Not to be used without permission.

 

Results:

Men:

Pos   rider club  Cat   time

1     Adam Duggleby    Almerico Vive Le Velo  SNR   19:31

2     Philip Graves    VC York     SNR   20:39

3     Jack Levick Rose Race Team   SNR   20:45

4     Richard Sharp    Team Swift  SNR   20:51

5     Richard Dean     Rockingham CC    V40   20:58

6     David Brearley   Squadra RT  SNR   21:07

7     Alastair Ribbands Manchester Wheelers    SNR   21:09

8     Mark Wolstenholme Team Swift  V40   21:16

9     Michael Chadwick Clancy Briggs Cycling Academy      SNR   21:34

10    Richard Lilleker Cleveland Wheelers CC  SNR   21:37

11    Euan Sanderson   Cleveland Wheelers CC  JUN   21:37

12    Peter Watson     Harrogate Nova CC SNR   21:44

13    Michael Smart    TS Racing - OTR  SNR   21:49

14    Mark Walker Wold Top The Edge RT   SNR   21:50

15    Jonathan Croft   Team Sportslab   SNR   21:50

16    Taylor Hill JRC Shutt Ridley RT    JUN   21:52

17    Steve Gibson     Peak Road Club   V50   21:52

18    Charlie Gaimster Dulwich Paragon CC     SNR   21:56

19    Grant Whiteside  Pontypool Road Cycling Club  V40   22:07

20    Jack Smith  Durham University Cycling Club     ESP   22:13

21    Tristan Pilling  Team SB Hub ESP   22:22

22    Robert Senior    Harrogate Nova CC V40   22:26

23    Chris Taylor     Holmfirth C C    V40   22:27

24    Steve Smales     Harrogate Nova CC V50   22:27

25    Andrew Hicklin   Peak Road Club   V50   22:30

26    Roger Bromiley   Harrogate Nova CC V40   22:31

27    Russ Richardson  Mountain Goat Performance Cycle Coaching      V60   22:47

28    Peter Hook  Clifton CC York  SNR   23:01

29    Gordon Kemp Out of the Saddle CC   V50   23:13

30    Adrian Stott     Yorkshire Road Club    V40   23:13

31    James Meadows    Cleveland Wheelers CC  SNR   23:14

32    Ewan Dowes  Calder Clarion   SNR   23:15

33    Jacob Leigh JRC Shutt Ridley RT    JUN   23:15

34    Ryan Williams    Wakefield Triathlon Club     SNR   23:16

35    Phillip Tyas     Barnsley Road Club     SNR   23:21

36    Ian Richardson   Selby CC    V50   23:23

37    Mike Dalton Stockton Wheelers CC   V40   23:28

38    Daniel Shaw Halifax Imperial Wheelers    V50   23:36

39    Ben Garrard Selby CC    V40   23:41

40    Sam Kelly   East Lancashire RC     JUN   23:43

41    Paul Mapletoft   Kiveton Park Cycling Club    V50   23:45

42    Sam Straw   Albarosa CC SNR   23:47

43    Stefan Hurst     Ronde Cycling Club     SNR   23:48

44    Dave Isherwood   Team Swift  V60   23:53

45    Mark Morris Harrogate Nova CC V40   23:54

46    Joseph Turnbull  MTS Cycle Sport  JUV   23:54

47    Steven Bell Fietsen Tempo    V60   23:54

48    Ian Brown   Seacroft Whs     V50   24:00

49    John Bunting     Bury Clarion CC  V60   24:04

50    Ross Burton Calder Clarion   V40   24:05

51    Nick Giles  Poco Loco Cycling R.T. V60   24:08

52    Paul Targett     Holcombe Harriers V50   24:13

53    Alasdair Bruce   Yorkshire Road Club    V60   24:18

54    Ryan Thomas East Bradford CC JUV   24:25

55    Stephen Knight   Wakefield Triathlon Club     V40   24:25

56    Nicholas Fairfield     City RC (Hull)   V40   24:28

57    Richard Walker   VTTA (Yorkshire) V40   24:29

58    Isaac Wytchard   Albarosa CC JUV   24:33

59    Howard Leach     North Lancashire Road Club   V40   24:37

60    Denholm Edwards  Harrogate Nova CC JUV   24:40

61    Mike Tyas   Hull Thursday RC SNR   24:40

62    Andrew Lambe     Ilkley CC   V40   24:40

63    Andrew Askwith   Vive Le Velo     V50   24:47

64    David Taylor     Ravensthorpe CC  V60   24:58

65    Mark Laughton    York Cycleworks  V50   24:59

66    Paul Tyler  Ferryhill Whs    V60   25:05

67    Seth Jackson     Kirklees Cycling Academy     JUV   25:05

68    David Hunt  Wakefield Triathlon Club     V40   25:07

69    Adam Cockroft    Albarosa CC V40   25:10

70    Andrew Dovernor  Wakefield Triathlon Club     V50   25:19

71    Martin Brearey   TS Racing - OTR  V50   25:20

72    Michael Lamb     Kiveton Park Cycling Club    V50   25:23

73    Andy Holladay    York Triathlon RT V50   25:38

74    Paul Birkin Buxton CC/Sett Valley Cycles V50   25:41

75    Andrew Carroll   Cliff Pratt Racing     V40   25:41

76    Walter Wilkinson Harrogate Nova CC V70   25:51

77    Ian Hutchinson   Cleveland Wheelers CC  V60   25:59

78    Andrew Spittlehouse    Calder Clarion   V50   26:06

79    Cliff Beldon     Selby CC    V70   26:08

80    Jamie Howe  Sowerby Sunday Club    SNR   26:10

81    Brian Parker     Rugged & Refined CC    V40   26:15

82    Steven Smith     Yorkshire Road Club    V50   26:19

83    Martin Turner    Holmfirth C C    V40   26:21

84    Ellis Murray     DRAG2ZERO   JUN   26:23

85    Andrew Gurnhill  Doncaster Wheelers C.C.      V50   26:24

86    Paul Ruta   Barnsley Road Club     V70   26:29

87    Jamie Moseley    BBM Revolution Cycling Club  V40   26:30

88    Kevin Melia VC Bradford V50   26:36

89    Richard Durham   Settle Wheelers  V60   26:39

90    Tony Kent   Harrogate Nova CC V70   26:47

91    John Eric Potter Bridlington CC   V60   26:54

92    Andrew Harland   Darlington Tri Club    V50   26:58

93    Jacob Riby  Team Sportslab   JUV   27:14

94    Richard Gray     Norton Wheelers  V60   27:14

95    Andrew Newey     Ribble Valley C&RC     SNR   27:45

96    Tony Stott  VTTA (Yorkshire) V70   27:59

97    Malcolm Giles    Poco Loco Cycling R.T. V60   28:38

98    Mike Cole   Huddersfield RC  V70   28:57

99    John Leach  Rossendale RC    V70   29:32

 

Women:

Pos   rider club  Cat   time

1     Brit Tate   Team Bottrill    FSNR  23:15

2     Sarah Lewthwaite Team Sportslab   FV40  23:31

3     Jennifer Newbery Manx Road Club Team Manx Telecom  FSNR  24:56

4     Josie Smith Barnsley Road Club     FSNR  25:36

5     Sue Cheetham     North Lancashire Road Club   FV50  26:36

6     Karen Brooks     Team Sportslab   FV60  27:02

7     Kate Sanderson   Cleveland Wheelers CC  FV50  27:20

8     Jill Tate   Ilkley CC   FV50  27:48

9     Caroline Ratcliff Ferryhill Whs    FV50  27:56

10    Amy Loftus  Holmfirth C C    FJUV  28:04

11    Deborah Stockley Hopey Bicycle Repairs        28:21

12    Jo Scott    Team Swift  FV50  28:37

13    Esther Burt Macclesfield Wheelers  FSNR  29:36

14    Jennifer Lynn    Selby CC    FV50  30:36

15    Lydia Turan Holmfirth C C    FJUV  30:38

16    Evie Turner Holmfirth C C    FJUV  31:35

17    Imogen Wolff     Holmfirth C C    FJUV  DNF

 

Tandems:   

1     Ala Whitehead    Rockingham CC    Tandem V40  24:45

1     Andy Whitehead   Rockingham CC    Tandem V50  24:45                         

2     Sharon Clifford  SheHair Racing Team    Tandem V60  25:33

2     Phil Barnes SheHair Racing Team    Tandem V60  25:33