Tyne & Wear Fire Service CC

  • Hide Map
  • Date: 11-May-19
  • Time: 10:00
  • Distance: 12 Miles
  • Course: m12
  • Closing Date: 30-Apr-19 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para

Pollock and Gill victorious in Northumberland TT

  • Published: 12 May 19
  • Written By: Frazer Snowdon
F | T | G+
Michael Gill

Venda-Louise Pollock was fastest woman while Michael Gill was overall quickest at the Tyne and Wear Fire Service CC 12-mile time trial near Stamfordham in Northumberland on Saturday.

Pollock, the 41-year-old Blaydon CC rider, clocked a personal best time of 31-09 to take the win by 26 seconds from Gemma Frost (Team Swift), while another Blaydon CC rider Joanne Rea was third with 33-30.

And in the men’s event espoir Gill (EMC Cycling) covered the M12 course in 27-01 to take the win by 31 seconds from Lewis Timmins (Team Swift), while Phil Hall (Breeze Bikes) was third, another 20 seconds back.

It was predominately dry and warm for the event around Stamfordham in Northumberland, with only the back end of the field getting caught up in a brief hail and rain shower. One rider even encountered a herd of cows which were being moved between fields!

“The ride today was great!” said overall winner Gill. “The conditions seemed favourable to quick times on the course given the negligible wind and that gave me a bit of pre-race confidence. 

“I’ve just come off the back of some difficult road race results in the past few weeks, so my strong ride today was a very welcome surprise, particularly as I was up against a number of strong time-triallists from across the north east.

Venda-Louise Pollock

“The M12 is a sporting course which I guess suits my abilities given I am predominantly a road racer. Over the winter my focus was heavily been on racing the team pursuit on the track and I think that gave me some great early season form.  A couple of early season criterium wins at Prissick really kick-started my season.”

And Pollock said after the event: “I was delighted to take the win, especially in light of such a strong women’s field.  Gemma is such an accomplished and strong athlete so it was quite a surprise to beat her to the line.

“The conditions were great and the atmosphere around race HQ and course was fantastic.  I was really pleased to get a PB today.”

In other categories Jack Peters (South Shields Velo) was competing within the main field as a paracyclist (below the knee amputee) and set a very respectable time of 44:20 on a road bike. 

* All reports are copyright of Cycling Time Trials/Snowdon Sports. Not to be used without permission.

* A full gallery of images from this event by Kimroy Photography is available here

 

Results:

Pos      Name               Club    Gender            Cat      Time

Amelia Cleathero

1          Michael           Gill      EMC Cycling  Male    Espoir  27:01

2          Lewis Timmins          Team Swift     Male    Senior  27:32

3          Phil      Hall     Breeze Bikes RT         Male    Veteran           27:52

4          John     Routledge       Barnesbury CC           Male    Senior  28:14

5          David  Nearney           South Shields Velo     Male    Senior  28:54

6          Nick    Badcock          Allen Valley Velo       Male    Senior  28:59

7          Michael           Todd   Derwentside CC         Male    Senior  29:53

8          Peter    Stokoe Sunderland Clarion     Male    Senior  30:10

9          Christopher     Beaty   Allen Valley Velo       Male    Senior  30:17

10        Paul     Tyrrell  South Shields Velo     Male    Senior  30:21

11        Chris    Mather Derwentside CC         Male    Veteran           30:24

12        Terry    Fountain          Breeze Bikes RT         Male    Veteran           30:28

13        Lester  Grant   Auchencrow Thistle CC         Male    Senior  30:42

14        Mark    Whaley            Blaydon CC    Male    Veteran           30:46

15        Clive    Allan   Allen Valley Velo       Male    Senior  30:51

16        Adam  Wilson Cramlington CC          Male    Senior  30:56

17        Christopher     Wayman          EMC Cycling  Male    Senior  31:04

18        Peter    Herdman         Blaydon CC    Male    Veteran           31:07

19        Neil     Wilkinson        Blaydon CC    Male    Veteran           31:08

20        Venda Louise  Pollock            Blaydon CC    Female Veteran           31:09

21        Ian       Simon  Breeze Bikes RT         Male    Veteran           31:18

22        Ross    Gray    Allen Valley Velo       Male    Senior  31:20

23        Guillaume        Zoppi   North Tyneside Riders CC     Male    Veteran           31:25

24        David  Robinson         Tyneside Vagabonds CC        Male    Veteran           31:28

25        Colin   Blacklock        Muckle Cycle Club     Male    Veteran           31:34

25        Mark    Herbert            Derwentside CC         Male    Veteran           31:34

27        Gemma            Frost    Team Swift     Female Senior  31:35

27        Daniel  Holmes            Derwentside CC         Male    Juvenile           31:35

29        Stephen           Locker VO2MAX Race Team            Male    Veteran           31:36

30        Ian       Dick    Derwentside CC         Male    Senior  31:43

31        David  Swainson         Derwentside CC         Male    Veteran           32:05

32        Stephen           Walton            Muckle Cycle Club     Male    Veteran           32:10

33        Robert Murdoch         Teesdale CRC Male    Veteran           32:12

34        David Linsley            Tyne & Wear Fire & Rescue Service CC        Male    Veteran           32:23

35        David  Pritchard         Kennoway Road Club            Male    Veteran           32:28

36        Neil     Parkin  Derwentside CC         Male    Veteran           32:32

37        Rhys    Warburton       South Shields Velo     Male    Senior  32:36

38        Paul     Robson            Houghton CC Male    Veteran           32:51

39        Rick     Mitford           Cestria CC      Male    Veteran           32:57

40        Joe       Leiserach         Blaydon CC    Male    Senior  32:59

41        Al        Heatley            Tyne & Wear Fire & Rescue Service CC        Male    Veteran           33:05

42        Craig   Foley   Tricademy       Male    Veteran           33:14

43        Ian       Gallon North Tyneside Riders CC     Male    Veteran           33:21

44        Carl     Latimer            Tricademy       Male    Veteran           33:22

45        Craig   Bell      Allen Valley Velo       Male    Senior  33:25

46        Joanne Rea      Blaydon CC    Female Senior  33:30

47        James George  Dunn   South Shields Velo     Male    Senior  33:36

48        Carrie  Brookes           Blaydon CC    Female Veteran           33:50

49        Jen       Mcmahon        Muckle Cycle Club     Female Senior  34:03

50        Ian       Horsley            Breeze Bikes RT         Male    Veteran           34:09

51        Sarah   Wilkinson        Blaydon CC    Female Veteran           34:28

52        Ross    Strachan          Loudoun Road Club   Male    Veteran           34:32

53        Teri      Bayliss Muckle Cycle Club     Female Veteran           34:38

54        Chris    Ashall  Tricademy       Male    Senior  34:39

55        Patrick             Hamilton         Derwentside CC         Male    Veteran           34:55

56        Karen  Wood  South Shields Velo     Female Veteran           35:09

57        Sean    Bell      South Shields Velo     Male    Veteran           35:15

58        Stephen           Hill      Barnesbury CC           Male    Veteran           35:31

59        Mark    Rowell Tyne & Wear Fire & Rescue Service CC        Male    Veteran           35:42

60        Vicky Gibbs   Reifen Racing Female Veteran           35:44

61        Richard           Exley   Gosforth RC   Male    Veteran           36:11

62        Barry   Holyoak          South Shields Velo     Male    Veteran           36:12

63        Raymond        Bell      Derwentside CC         Male    Veteran           36:25

64        Andrew           Thorp   North Racing  Male    Senior  36:36

65        Gavin  Astley  Tyne & Wear Fire & Rescue Service CC        Male    Veteran           36:55

66        Richard           Cleathero         North Racing  Male    Veteran           37:10

67        Nicola  Mccoy Muckle Cycle Club     Female Veteran           37:35

68        Jane     Aston  Blaydon CC    Female Veteran           37:36

69        Tom     Atkinson         Tricademy       Male    Senior  37:37

70        Allan   Card    South Shields Velo     Male    Veteran           37:59

71        Justine Norman           Breeze Bikes RT         Female Veteran           38:04

72        Denise             Drummond      Alnwick Cycling Club            Female Veteran           38:05

73        Harris  Hall     Breeze Bikes RT         Male    Juvenile           38:27

74        Mick    Chappel           North Tyneside Riders CC     Male    Veteran           39:16

75        Peter    Mudie  Tyne & Wear Fire & Rescue Service CC        Male    Veteran           39:26

76        Mike    Donnelly         South Shields Velo     Male    Veteran           39:51

77        Lisa     Irving Coalfields Triathlon Club       Female Veteran           40:03

78        Mark    Radford          North Tyneside Riders CC     Male    Veteran           40:19

79        Frank   Devlin South Shields Velo     Male    Veteran           40:52

80        Amelia Cleathero         Racing Metro 15         Female Juvenile           42:19

81        Phil      Clark   Tyne & Wear Fire & Rescue Service CC        Male    Veteran           43:22

82        Stephanie        Ashall  Tricademy       Female Senior  44:17

83        Jack     Peters  South Shields Velo     Male    C4       44:20

84        Gareth Davies Barnesbury CC           Male    Veteran           45:21

85        Emma  Peters  South Shields Velo     Female Espoir  46:20

            Thomas            Godber            Hetton Hawks CC      Male    Juvenile           DNF

            Hedley            Fletcher           Blaydon CC    Male    Veteran           DNF

            Tony    Thompson       North Racing  Male    Veteran           DNF

            Jo         Zoppi   Tyne Tri           Female Veteran           DNS

            Greg    Charlton          Muckle Cycle Club     Male    Veteran           DNS

            David  Symes  Blaydon CC    Male    Veteran           DNS (A)

            Darren Williamson      Muckle Cycle Club     Male    Veteran           DNS(A)

            Dean    Madden           Barnesbury CC           Male    Veteran           DNS(A)

            Duncan            Bell      Tyne & Wear Fire & Rescue Service CC        Male    Veteran           DNS(A)

            Sara     Cummings       Blaydon CC    Female Veteran           DNS(A)

            Howie             Buckingham    Allen Valley Velo       Male    Veteran           DNS(A)

            Paul     Mitchell           Blaydon CC    Male    Veteran           DNS(A)

            Nicholas          Stevenson        Wearside Triathlon      Male    Veteran           DNS(A)

            Thomas            Hutchinson      Team Kirkley Cycles   Male    Senior  DNS(A)