rttc national championship(gs metro) (entries close 10/10/17)

  • Hide Map
  • Date: 29-Oct-17
  • Time: 11:00
  • Distance: 0
  • Course: MH11
  • Closing Date: 10-Oct-17 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para

No Course Map

If you have a map of this course, please email courses@cyclingtimetrials.org.uk

Start Number Start Time Img Rider Club Gender Category
1 10:31:00 Craig Berry GS Metro Male Vet
2 10:32:00 Christopher Beaty Allen Valley Velo Male Senior
3 10:33:00 Richard Burt Solihull CC Male Vet
4 10:34:00 Michael Stanley Port Sunlight Wheelers Male Vet
5 10:35:00 Craig Deacon South Shields Velo Cycling Club Male Senior
6 10:36:00 Rapid Rich Stoodley 3 RT Male Vet
7 10:37:00 Simon Froberg Dinnington Racing Club Male Vet
8 10:38:00 Graeme Kirton South Shields Velo Cycling Club Male Senior
9 10:39:00 John Hatton Lancaster CC Male Vet
10 10:40:00 Ted Cross University of Bristol Cycling Club (UOBCC) Male Senior
11 10:41:00 Mark Sanders Mid Devon CC Male Vet
12 10:42:00 Graeme Wardale South Shields Velo Cycling Club Male Vet
13 10:43:00 Andrew Bolton Otley CC Male Vet
14 10:44:00 Joe Agnew Edinburgh Road Club Male Espoir
15 10:45:00 Dominic Munnelly Newcastle Cheviot CC Male Vet
16 10:46:00 Francis Chesters Matlock CC Male Senior
17 10:47:00 Joe Stringer Muckle Cycle Club Male Senior
18 10:48:00 David Wells CC Ashwell Male Vet
19 10:49:00 John Hind Bolsover and District CC Male Vet
20 10:50:00 Ben Keeley Team Velovelocity Male Senior
21 10:51:00 Tom Andrews University of Sheffield Cycling Club Male Senior
22 10:52:00 Lewis Mcevoy Sunderland Clarion Male Senior
23 10:53:00 Samuel Davies Muckle Cycle Club Male Senior
24 10:54:00 Jack Corah Beeston Cycling Club Male Espoir
25 10:55:00 Matthew Atkinson Velo Club Cumbria Male Senior
26 10:56:00 Nicholas Martin EMC Cycling Male Senior
27 10:57:00 Cameron Turner Malton Whs Male Vet
28 10:58:00 Paul Armstrong Sheffrec CC Male Senior
29 10:59:00 Julian Macbride Blaydon CC Male Senior
30 11:00:00 James King OVB Male Senior
31 11:01:00 Clive Upton Hambleton RC Male Senior
32 11:02:00 Marcus Cram Castle Triathlon Club Male Senior
33 11:03:00 David Scott Holohan Coaching Race Team Male Senior
34 11:04:00 John Sample Male Senior
35 11:05:00 Ian Taylor Blumilk.com Male Vet
36 11:06:00 Thomas Robb Bedfordshire Road RT Male Vet
37 11:07:00 Aaron Denver FitPRO Male Espoir
38 11:08:00 James Ward Cambridge CC Male Vet
39 11:09:00 Nicholas Després Guernsey Velo Club Male Vet
40 11:10:00 Alex Reid Kingston Wheelers CC Male Senior
41 11:11:00 Paul Hague Gosforth RC Male Vet
42 11:12:00 James Molony Adalta Cycling Club Male Espoir
43 11:13:00 Paul Nelson Ribble Valley C&RC Male Senior
44 11:14:00 Tim Glenie Belper BC Male Vet
45 11:15:00 Joe Hawksworth Bristol South Cycling Club Male Senior
46 11:16:00 Jack Phillips Salt and Sham Cycle Club Male Senior
47 11:17:00 Dan Robinson Manchester Wheelers Male Senior
48 11:18:00 David Pearson Oxford University CC Male Senior
49 11:19:00 Andrew Newey Ribble Valley C&RC Male Senior
50 11:20:00 Daniel Watts Royal Air Force Cycling Association Male Senior
51 11:21:00 Andrew Pearson Wakefield Triathlon Club Male Vet
52 11:22:00 Cameron Biddle Rivet Racing Male Espoir
53 11:23:00 Dion Jones Rhyl CC Male Senior
54 11:24:00 Josh Reid Gosforth RC Male Espoir
55 11:25:00 Nick Badcock Allen Valley Velo Male Senior
56 11:26:00 Michael Harcourt Male Senior
57 11:27:00 Ross Gray Allen Valley Velo Male Senior
58 11:28:00 Alistair Merry Dundee Thistle Male Espoir
59 11:29:00 Lee Ager Blaydon CC Male Senior
60 11:30:00 Tom Fricker Farnham RC Male Senior
61 11:31:00 Tim Jude Andover Wheelers Male Senior
62 11:32:00 Dominic Cordner Wheal Velocity Male Senior
63 11:33:00 Karl Juan Denton Newcastle Cheviot CC Male Vet
64 11:34:00 Ryan Kenworthy LeisureLakesBikes.com Male Espoir
65 11:35:00 Thomas Potter All Terrain Cycles Male Senior
66 11:36:00 Oliver Walker-hayes University of Bristol Cycling Club (UOBCC) Male Senior
67 11:37:00 Zak Walker Honister 92 Male Senior
68 11:38:00 Lee Carter Ribble Valley C&RC Male Senior
69 11:39:00 Jonathan Groves Rapha Cycling Club Male Vet
70 11:40:00 Alex Avery Velo-One Cycling Team(Staples Vegetables/Neil Palmer Electrical) Male Senior
71 11:41:00 Alex Byrne-smith LFGSS CC Male Senior
72 11:42:00 Jacob Vezey Harrogate Nova CC Male Senior
73 11:43:00 Eoin Gormley Blaydon CC Male Senior
74 11:44:00 Micky Mallen GS Metro Male Vet
75 11:45:00 Richard Lilleker Cleveland Wheelers CC Male Senior
76 11:46:00 Tony Fawcett Newcastle Cheviot CC Male Senior
77 11:47:00 Tom Simmonds Velo Club Walcot Male Senior
78 11:48:00 Hugh Brashaw University of Bristol Cycling Club (UOBCC) Male Senior
79 11:49:00 David Murphy Liverpool Mercury Dolan CC Male Espoir
80 11:50:00 Shaun Tyson Male Vet
81 11:51:00 Laurie Lambeth Beacon Wheelers Male Senior
82 11:52:00 Michael Openshaw Cestria C.C. Male Vet
83 11:53:00 Andrew Hale GJS Cruise Racing Male Senior
84 11:54:00 Callum Dixon NFTO Male Senior
85 11:55:00 Sion Harlow VELOFLOW CC Male Senior
86 11:56:00 Mj Todd Derwentside CC Male Senior
87 11:57:00 Ross Fawcett Pedal Power Cycles Ipswich Male Senior
88 11:58:00 Dave Hopper Newcastle Cheviot CC Male Vet
89 11:59:00 Matthew Brown University of Sheffield Cycling Club Male Senior
90 12:00:00 Toby Williams Liverpool Phoenix CC (Aintree) Male Senior
91 12:01:00 Tavis Walker DAS RAD KLUB Male Senior
92 12:02:00 Hugh Smith Woolwich CC Male Senior
93 12:03:00 Tom Haines East London Velo Male Vet
94 12:04:00 Reuben Bakker-dyos BikeRadar Male Senior
95 12:05:00 David Ross LFGSS CC Male Senior
96 12:06:00 Will Powell University of Sheffield Cycling Club Male Espoir
97 12:07:00 John Hunt Beacon Roads CC Male Senior
98 12:08:00 Chris Edmondson Velotik Racing Team Male Vet
99 12:09:00 John Bowman Muckle Cycle Club Male Senior
100 12:10:00 Colin Sturgess Madison Genesis Male Vet
101 12:11:00 Thomas Heighton Stockton Wheelers CC Male Juvenile
102 12:12:00 Morgan Lloyd Towy Riders Cycle Club Male Juvenile
103 12:13:00 Euan Backus Zappi Racing Team Male Junior
104 12:14:00 Ewan Mackie Matlock CC Male Junior
105 12:15:00 Josh Charlton Hetton Hawks CC Male Junior
106 12:16:00 Francis Woodcock Bury Clarion CC Male Junior
107 12:17:00 Kieran Smith Bolsover and District CC Male Junior
108 12:18:00 Jack Rutland Beacon Wheelers Male Junior
109 12:19:00 Joe Baker Zappi Racing Team Male Junior
110 12:20:00 Archie Irving Beacon Wheelers Male Junior
111 12:21:00 Tommy Dawson Yorkshire Road Club Male Junior
112 12:22:00 Harry Butterworth Scarborough Paragon CC Male Juvenile
113 12:23:00 Tristan Davies Mid Devon CC Male Juvenile
114 12:24:00 Charlie Knowler West Suffolk Wheelers Male Juvenile
115 12:25:00 Lewis Dolan Cleveland Wheelers CC Male Juvenile
116 12:26:00 Nathan Woodhouse Leighton Buzzard Road Cycling Club Male Junior
117 12:27:00 Daniel Dixon Gosforth RC Male Junior
118 12:28:00 Cai Edwards Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni Male Junior
119 12:29:00 Will Beech Team Jewson - MI Racing ~Poly Pipe~McCann Male Junior
120 12:30:00 Alexander Dent Nevis Cycles Racing Team Male Junior
121 12:31:00 Deio Garton Jones Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni Male Junior
122 12:32:00 James Storey Sportcity Velo Male Junior
123 12:33:00 Joshua Keers Mossley Cycle Racing Team Male Junior
124 12:34:00 Chris Mann Marsh Tracks Race Team Male Junior
125 12:35:00 Thomas Prentice GS Metro Male Junior
126 12:36:00 Halley Woods Sportcity Velo Male Espoir
127 12:37:00 Elliot Reed Male Espoir
128 12:38:00 Luke Hind Team Jewson - MI Racing ~Poly Pipe~McCann Male Espoir
129 12:39:00 Dan Charlton Hetton Hawks CC Male Espoir
130 12:40:00 Dylan Hughes Hetton Hawks CC Male Espoir
131 12:41:00 Alex Raynard Matlock CC Male Espoir
132 12:42:00 Bevan Jones Manilla Cycling Male Espoir
133 12:43:00 James Noonan Hoppers Rollers Male Espoir
134 12:44:00 James Corfield Gosforth RC Male Espoir
135 12:45:00 Ash Coning Male Espoir
136 12:46:00 Adam Jarps Manilla Cycling Male Espoir
137 12:47:00 George Kimber CS Dynamo Male Espoir
138 12:48:00 Ollie Morgan Worcester St. Johns CC Male Espoir
139 12:49:00 Huw Owen Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni Male Espoir
140 12:50:00 Rhys Evans Mid Devon CC Male Espoir
141 12:51:00 Cavan Walker Prologue Race Team Male Espoir
142 12:52:00 Roisin Lally Derwentside CC Female Junior
143 12:53:00 Hannah Bayes Liv AWOL Female Espoir
144 12:54:00 Lily Greenhalgh Team 22 Female Espoir
145 12:55:00 Alana Prior Team Boompods Female Espoir
146 12:56:00 Miriam Jessett Team Boompods Female Espoir
147 12:57:00 Jasmine Gray VCUK Velochampion Racing Team Female Espoir
148 12:58:00 Corinne Side The Racing Chance Foundation Female Espoir
149 12:59:00 Angela Mcgurk Blaydon CC Female Senior
150 13:00:00 Sharon Clifford SheHair Racing Team Female Vet
151 13:01:00 Gemma Hutchins Blaydon CC Female Senior
152 13:02:00 Alice Thomson DAS RAD KLUB Female Senior
153 13:03:00 Karen Taylor Vertex Biemme RT Female Vet
154 13:04:00 Anabell Orenz North Cotswold CC Female Senior
155 13:05:00 Kristin Stolpe Lovelo Cycle Works Female Senior
156 13:06:00 Hannah Slade Chippenham & District Wheelers Female Senior
157 13:07:00 Hannah Farran Team Boompods Female Senior
158 13:08:00 Gemma Herbertson Salisbury Road and Mountain CC Female Vet
159 13:09:00 Jen Mcmahon Muckle Cycle Club Female Senior
160 13:10:00 Joanne Rea Blaydon CC Female Senior
161 13:11:00 Lisa Baker Muckle Cycle Club Female Vet
162 13:12:00 Charlotte Gorman Team Lusso Female Senior
163 13:13:00 Michelle Highfield Berwick Wheelers Cycling Club Female Vet
164 13:14:00 Jennifer Andrews CC Ashwell Female Senior
165 13:15:00 Victoria Curry Berwick Wheelers Cycling Club Female Vet
166 13:16:00 Alice Earle VeloVitesse/ALLCAP/James Barry/SiS Female Senior
167 13:17:00 Susan Paterson Honister 92 Female Vet
168 13:18:00 Heather Bamforth The Racing Chance Foundation Female Senior
169 13:19:00 Rachel Crowe Berwick Wheelers Cycling Club Female Senior
170 13:20:00 Gemma Frost Muckle Cycle Club Female Senior
171 13:21:00 Emilie Verroken Maxx R. T. Female Senior
172 13:22:00 Jo Holden Macclesfield Wheelers Female Vet
173 13:23:00 Gemma Hobson Sussex Nomads CC Female Senior
174 13:24:00 Kate Lucas Norwich A B C Female Vet
175 13:25:00 Rebecca Johnson XRT Elmy Cycles Female Senior
176 13:26:00 Helen Aldred Liverpool Phoenix CC (Aintree) Female Senior
177 13:27:00 Tamsin Vicary The Racing Chance Foundation Female Senior
178 13:28:00 Jacintha Hamilton-love Dulwich Paragon CC Female Senior
179 13:29:00 Henrietta Colborne Swabo Ladies Female Espoir
180 13:30:00 Elizabeth Banks Storey Racing Female Senior
181 13:31:00 Mary Wilkinson Yorkshire Road Club Female Senior
182 13:32:00 Rebecca Goodson Velo Schils Interbike RT Female Senior
183 13:33:00 Wiebke Rietz 1st Chard Wheelers Female Vet
184 13:34:00 Joanne Jago Performance Cycles CC Female Senior
185 13:35:00 Jessica Evans ASSOS Equipe UK Female Senior
186 13:36:00 Alice Lethbridge DRAG2ZERO Female Senior
187 13:37:00 Hayley Simmonds Team WNT Pro Cycling Female Senior
188 13:38:00 Fiona Burnie GS Metro Female Senior
189 13:39:00 Joscelin Lowden Lewes Wanderers CC Female Senior
190 13:40:00 Daniel Nieto Wigmore CC Male Espoir
191 13:41:00 Nick Martin East Grinstead CC (Merlin Cycle Coaching) Male Espoir
192 13:42:00 Philip Jones Bella in Sella Racing Male Senior
193 13:43:00 Chris Sleath MTS Cycle Sport Male Senior
194 13:44:00 Jon Wild Veloviewer Male Vet
195 13:45:00 David Griffiths Pro Vision Cycle Clothing Male Senior
196 13:46:00 Joshua Aiken Pedal Power Cycles Ipswich Male Senior
197 13:47:00 Lewis Timmins Muckle Cycle Club Male Senior
198 13:48:00 Jonathan Bridge Zappi Racing Team Male Espoir
199 13:49:00 Nick Spencer Blumilk.com Male Senior
200 13:50:00 Colin Atkinson Muckle Cycle Club Male Vet
201 13:51:00 Angus Fisk Oxford University CC Male Senior
202 13:52:00 Robert Williams bike4health Male Senior
203 13:53:00 Niall Paterson Velo Club Cumbria Male Vet
204 13:54:00 Rick Bailey B38/Cycles In Motion Male Senior
205 13:55:00 Chris Myhill Peak Road Club Male Vet
206 13:56:00 Freddie Jagger York Cycleworks Male Senior
207 13:57:00 Ben Norbury Congleton CC Male Senior
208 13:58:00 Jonathan Bayley Gosforth RC Male Senior
209 13:59:00 Chris Newberry Redhill CC Male Senior
210 14:00:00 Graham Kemp Team Bottrill Male Senior
211 14:01:00 Hamish Mcdougall Leicester Forest CC Male Senior
212 14:02:00 James Hill RST Racing Team Male Senior
213 14:03:00 Jude Taylor B38/Cycles In Motion Male Senior
214 14:04:00 Jacob Pilkington Velo Club Montpellier Male Senior
215 14:05:00 Carl Donaldson GS Metro Male Senior
216 14:06:00 Andrew Feather Wheal Velocity Male Senior
217 14:07:00 Andrew Kirby University of Bristol Cycling Club (UOBCC) Male Senior
218 14:08:00 Thomas Hanlon Harry Middleton CC Male Senior
219 14:09:00 Oliver Hayward Holohan Coaching Race Team Male Senior
220 14:10:00 Richard Marsden Storm Velo Male Senior
221 14:11:00 Josh Coyne Okehampton CC Male Senior
222 14:12:00 Eugene Cross SwiftCarbon Pro Cycling Male Espoir
223 14:13:00 David Huck Barrow Central Wheelers Male Senior
224 14:14:00 Mike Morris NFTO Male Senior
225 14:15:00 Matthew Smith Muckle Cycle Club Male Senior
226 14:16:00 Kieran Wynne-cattanach Male Espoir
227 14:17:00 Calum Brown B38/Cycles In Motion Male Senior
228 14:18:00 Joe Norledge Bristol South Cycling Club Male Senior
229 14:19:00 Patrick Clark B38/Cycles In Motion Male Senior
230 14:20:00 Tim Wilcock GS Metro Male Senior
231 14:21:00 Leon Wright Race Hub Male Senior
232 14:22:00 Andy Nichols B38/Cycles In Motion Male Senior
233 14:23:00 Zeb Kyffin GS Metro Male Espoir
234 14:24:00 Andy Cunningham All Terrain Cycles Male Senior
235 14:25:00 James Hayward Woolwich CC Male Senior
236 14:26:00 Richard Gildea Didcot Phoenix CC Male Senior
237 14:27:00 Kieran Savage B38/Cycles In Motion Male Espoir
238 14:28:00 Joseph Clark CYCLING SHEFFIELD Giant Male Senior
239 14:29:00 Dan Evans ASSOS Equipe UK Male Senior
240 14:30:00 Adam Kenway Team Raleigh GAC Male Senior
Reserve -- Chris Mather Derwentside CC Male Vet
Reserve -- Cameron Taylor Sotonia CC Male Senior
Reserve -- Paul Wright Blaydon CC Male Senior
Reserve -- Scott Mccance Derwentside CC Male Senior
Reserve -- Neil Foster Male Vet
Reserve -- Tim Nichol Derwentside CC Male Senior
Reserve -- Mark Armstrong Muckle Cycle Club Male Senior
Reserve -- Freja Smith Racing Metro 15 Female Junior
Reserve -- Brian Johnson Barnesbury CC Male Vet
Reserve -- Richard Skinner Blumilk.com Male Vet
Reserve -- Tom Guy Sunderland Clarion Male Vet
Reserve -- Huw Parry Anglesey Cycling Group Male Vet
Reserve -- Alex Platt Wheal Velocity Male Espoir
Reserve -- Phil Barnes Team Swift Male Vet
Reserve -- Ian Hutchinson Cleveland Wheelers CC Male Vet