RTTC National Championship (Matlock CC)(entries close 11/10/2016)

  • Hide Map
  • Date: 30-Oct-16
  • Time: 12:00
  • Distance: 0
  • Course: ahc/6
  • Closing Date: 11-Oct-16 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para

No Course Map

If you have a map of this course, please email courses@cyclingtimetrials.org.uk

Start Number Start Time Img Rider Club Gender Category
1 12:00:30 Ewan Mackie Matlock CC Male Junior
2 12:01:00 Emile Alexander Lichfield City CC Male Junior
3 12:01:30 Lewis Askey RST Racing Team Male Junior
4 12:02:00 Euan Backus Zappi Racing Team Male Junior
5 12:02:30 Bhima Bowden Buxton CC/Sett Valley Cycles Male Senior
6 12:03:00 Bill Bell Bigfoot CC Male Vet
7 12:03:30 Arthur Boulton Palmer Park Velo Male Junior
8 12:04:00 Nicholas Candy North Road CC Male Espoir
9 12:04:30 Josh Charlton Hetton Hawks CC Male Junior
10 12:05:00 Russ Thompson Performance Cycles CC Male Vet
11 12:05:30 Oliver Cole Nottingham Clarion CC Male Junior
12 12:06:00 Thomas Heighton Stockton Wheelers CC Male Juvenile
13 12:06:30 Henry Hollyman Holmfirth C C Male Junior
14 12:07:00 Archie Irving Beacon Wheelers Male Junior
15 12:07:30 Andrew Whiteley Sheffrec CC Male Senior
16 12:08:00 Jamie Joshua Dene Welwyn Whs Male Junior
17 12:08:30 Cal Gorvy Palmer Park Velo Male Juvenile
18 12:09:00 Jack Millar East Lancashire RC Male Junior
19 12:09:30 Chris Mann Wrexham RC Male Junior
20 12:10:00 Alex Whitmore Ratae RC Male Senior
21 12:10:30 Charlie Knowler West Suffolk Wheelers Male Juvenile
22 12:11:00 James Storey Sportcity Velo Male Junior
23 12:11:30 Joe Thorp Macclesfield Wheelers Male Juvenile
24 12:12:00 Francis Woodcock Bury Clarion CC Male Junior
25 12:12:30 Patrick Wood Macclesfield Wheelers Male Junior
26 12:13:00 Joshua Aiken Stowmarket & District CC Male Senior
27 12:13:30 James Coleman DAS RAD KLUB Male Senior
28 12:14:00 John Hunt Beacon Roads CC Male Senior
29 12:14:30 Graham Kemp Graham Weigh Racing-Deeside Olympic Male Senior
30 12:15:00 Leon Wright Team PB Performance Male Senior
31 12:15:30 Hayden Allen Albarosa CC Male Senior
32 12:16:00 Geoff Comley Derby Mercury R C Male Senior
33 12:16:30 Paul Dable Team Bottrill Male Senior
34 12:17:00 Ben Lane GS Metro Male Vet
35 12:17:30 Kieran Wynne-cattanach Rhos-on-Sea CC Male Espoir
36 12:18:00 Steve Allen Dulwich Paragon CC Male Vet
37 12:18:30 Tony Cope Leek CC - Den Engel Belgian Bar Male Vet
38 12:19:00 Matthew Davies Holohan Coaching Race Team Male Senior
39 12:19:30 Pete Laud Common Lane Occasionals Male Vet
40 12:20:00 David Stammers Bury Clarion CC Male Senior
41 12:20:30 Marc Allen Swindon Road Club Male Vet
42 12:21:00 Mark Plummer Yeovil Cycling Club Male Vet
43 12:21:30 Callum Dixon NFTO Male Senior
44 12:22:00 Robert Rogers Birkenhead North End CC Male Senior
45 12:22:30 Callum Stewart Sheffrec CC Male Senior
46 12:23:00 Ash Coning Parentini Test Team Male Espoir
47 12:23:30 Michael Cooke Nottingham Clarion CC Male Senior
48 12:24:00 Joseph Dobson Manchester Bicycle Club Male Senior
49 12:24:30 Richard Marsden Manchester Wheelers Male Senior
50 12:25:00 Steve Tait Mapperley CC Male Senior
51 12:25:30 Rick Bailey Male Senior
52 12:26:00 Jack Corah Male Espoir
53 12:26:30 Laurence Douglas-greene Somerset Road Club Male Senior
54 12:27:00 Nick Martin East Grinstead CC (Merlin Cycle Coaching) Male Espoir
55 12:27:30 Kevin Thomas Chippenham & District Wheelers Male Senior
56 12:28:00 Lee Baldwin VCUK Velochampion Racing Team Male Senior
57 12:28:30 Dominic Cordner Wheal Velocity Male Senior
58 12:29:00 George Evans Team Bottrill Male Espoir
59 12:29:30 Jonathan Morris Derby Mercury R C Male Senior
60 12:30:00 James Noonan Hoppers Rollers Male Espoir
61 12:30:30 Phil Barnes Team Swift Male Vet
62 12:31:00 Michael Cross Yorkshire Road Club Male Vet
63 12:31:30 Nigel Finch Mercia - Lloyds Cycles CC Male Vet
64 12:32:00 Isaac Mundy Oxford University CC Male Senior
65 12:32:30 George Jones Chippenham & District Wheelers Male Senior
66 12:33:00 Matthew Birchall Team Birchall Cycling Male Vet
67 12:33:30 Paul Rowley Manchester Wheelers Male Senior
68 12:34:00 Doug Forrester Male Vet
69 12:34:30 Andrew Newey Ribble Valley C&RC Male Senior
70 12:35:00 Ralph Keeler Cambridge CC Male Vet
71 12:35:30 Richard Birkin Nottingham Clarion CC Male Vet
72 12:36:00 John Gull Espresso Library Male Senior
73 12:36:30 Christian Fox Manchester Wheelers Male Vet
74 12:37:00 Paul Newton Derby Mercury R C Male Senior
75 12:37:30 Sam Mansfield Manchester Bicycle Club Male Senior
76 12:38:00 Mark Sanders Mid Devon CC Male Vet
77 12:38:30 Thomas Hanlon Harry Middleton CC Male Senior
78 12:39:00 Simon Froberg Dinnington Racing Club Male Vet
79 12:39:30 Daniel Nieto Male Espoir
80 12:40:00 Luke Hind Bolsover and District CC Male Espoir
81 12:40:30 Robert Borek DAS RAD KLUB Male Senior
82 12:41:00 Joseph Hanlon Harry Middleton CC Male Senior
83 12:41:30 Joshua Sandman Climb on Bikes RT Male Espoir
84 12:42:00 Mark Nulty Team Swift Male Senior
85 12:42:30 Tobias Dahlhaus London Dynamo Male Espoir
86 12:43:00 Thomas Brazier Team Elite/Paul Bethell Electrical Male Senior
87 12:43:30 Michael Harcourt Male Senior
88 12:44:00 Steve Savage Melton Olympic CC Male Senior
89 12:44:30 Huw Owen Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni Male Espoir
90 12:45:00 Tom Fricker Farnham RC Male Senior
91 12:45:30 James Scrivener Reading CC Male Senior
92 12:46:00 Michael Harris HD Revolutions Male Senior
93 12:46:30 Ben Speller Kingston Wheelers CC Male Vet
94 12:47:00 Matthew Smith Muckle Cycle Club Male Senior
95 12:47:30 Chris Smith Condor RC Male Senior
96 12:48:00 Harry Buxton Broomwagon RT Male Espoir
97 12:48:30 Elliot Harrison LeisureLakesBikes.com Male Senior
98 12:49:00 Chris Green Matlock CC Male Vet
99 12:49:30 Russell Peace Dursley Road Club Male Senior
100 12:50:00 Richard Cartland Male Senior
101 12:50:30 Henry Cash Holmfirth C C Male Espoir
102 12:51:00 Tom Wiley Rapha Cycling Club Male Senior
103 12:51:30 Ed Jarvis Dursley Road Club Male Senior
104 12:52:00 Thomas Mead-herbert Watford Velo Sport Male Senior
105 12:52:30 Francis Chesters ABC Centreville Male Senior
106 12:53:00 Dan Charlton Hetton Hawks CC Male Espoir
107 12:53:30 Tom Simmonds Velo Club Walcot Male Senior
108 12:54:00 Theo Jefferies Westmead Team 88 Male Espoir
109 12:54:30 Huw Spacey Harrogate Nova CC Male Vet
110 12:55:00 Kenny Cliffe Leicester Forest CC Male Senior
111 12:55:30 Alex Coates Lyme Racing Club Male Junior
112 12:56:00 Aidan Holgate North Lancashire Road Club Male Senior
113 12:56:30 Jamie Johnson Barnesbury CC Male Senior
114 12:57:00 Louie Priddle Mid Devon CC Male Espoir
115 12:57:30 Peter Cocker Witham Wheelers Male Senior
116 12:58:00 Ian Coe Hafren CC Male Vet
117 12:58:30 Mason Hollyman Holmfirth C C Male Espoir
118 12:59:00 Steffan Jones Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni Male Vet
119 12:59:30 Christopher Statham Matlock CC Male Espoir
120 13:00:00 Charles Coleman DAS RAD KLUB Male Senior
121 13:00:30 Jamie Holmes Mid Shropshire Wheelers Male Espoir
122 13:01:00 Harvey Weinberger G.S. Henley Male Espoir
123 13:01:30 Kevin White Matlock CC Male Vet
124 13:02:00 Ben Rathbone Macclesfield Wheelers Male Senior
125 13:02:30 Rowan Brackston Imperial College Cycling Club Male Senior
126 13:03:00 Rob Howson Leek CC - Den Engel Belgian Bar Male Senior
127 13:03:30 Gordon Kalwak Mercia - Lloyds Cycles CC Male Senior
128 13:04:00 Liam Rees Ilkley CC Male Senior
129 13:04:30 Alex Reid Kingston Wheelers CC Male Senior
130 13:05:00 Will Beech Nottingham Clarion CC Male Junior
131 13:05:30 Jamie Humphries Westmead Team 88 Male Vet
132 13:06:00 Neil Reynolds Winchcombe Cycling Club Male Vet
133 13:06:30 Natalie Hodson Velo Schils Interbike RT Female Senior
134 13:07:00 Heather Després Guernsey Velo Club Female Espoir
135 13:07:30 Helen Roby HD Revolutions Female Senior
136 13:08:00 Kelly Murphy Boot Out Breast Cancer Cycling Club Female Senior
137 13:08:30 Alexandra Thomas Port Talbot Whs CC Female Espoir
138 13:09:00 Anna Henderson Lovelo Cycle Works Female Espoir
139 13:09:30 Stella Cross Yorkshire Road Club Female Espoir
140 13:10:00 Lynn Hamel Team Lusso Female Senior
141 13:10:30 Mary Wilkinson Yorkshire Road Club Female Senior
142 13:11:00 Corinne Side The Racing Chance Foundation Female Espoir
143 13:11:30 Jacintha Hamilton-love Dulwich Paragon CC Female Senior
144 13:12:00 Sharon Clifford SheHair Racing Team Female Vet
145 13:12:30 Nicola Soden Velo Schils Interbike RT Female Senior
146 13:13:00 Anastasia Vockic Hillingdon Slipstreamers Female Junior
147 13:13:30 Yasmin Marks Derby Mercury R C Female Senior
148 13:14:00 Lily Greenhalgh East Bradford CC Female Espoir
149 13:14:30 Anita Cavell SheHair Racing Team Female Vet
150 13:15:00 Jessica Roberts Team Elite/Paul Bethell Electrical Female Senior
151 13:15:30 Alison Vessey Mickey Cranks Cycling Club Female Vet
152 13:16:00 Sandra Mackay Velo Schils Interbike RT Female Vet
153 13:16:30 Jasmine Gray Female Espoir
154 13:17:00 Holly Carter Manchester Wheelers Female Senior
155 13:17:30 Gemma Sargent Kent Valley RC Female Senior
156 13:18:00 Wiebke Rietz 1st Chard Wheelers Female Vet
157 13:18:30 Eve Lyon Female Espoir
158 13:19:00 Rebecca Goodson Sheffrec CC Female Senior
159 13:19:30 Fiona Burnie Bishop Auckland CC Female Senior
160 13:20:00 Alice Lethbridge Starley Racing Female Senior
161 13:20:30 Rebecca Richardson Hafren CC Female Senior
162 13:21:00 Joscelin Lowden Lewes Wanderers CC Female Senior
163 13:21:30 Felicity Gledhill Sportcity Velo Female Espoir
164 13:22:00 Karen Brooks SheHair Racing Team Female Vet
165 13:22:30 Emilie Verroken Female Senior
166 13:23:00 Hannah Rhodes-patterson Female Senior
167 13:23:30 Becky Lewis Wrexham RC Female Senior
168 13:24:00 Carolyn Gaunt SheHair Racing Team Female Senior
169 13:24:30 Sarah Briggs Matlock CC Female Junior
170 13:25:00 Lou Bates Velo Schils Interbike RT Female Senior
171 13:25:30 Jessica Rhodes-jones Beacon Roads CC Female Senior
172 13:26:00 Joanne Jago Performance Cycles CC Female Senior
173 13:26:30 Holly Flannery Female Espoir
174 13:27:00 Hannah Bayes Scarborough Paragon CC Female Espoir
175 13:27:30 Joanne Clay TORQ Performance Female Senior
176 13:28:00 Alana Prior Manilla Cycling Female Espoir
177 13:28:30 Nicola Holloway Sheffrec CC Female Senior
178 13:29:00 Jayne Dickens Vision Racing /Delamere Dairy/GRM Property Consultants/Swinnerton Cycles Female Vet
179 13:29:30 Fiona-may Aylward Leicester Forest CC Female Senior
180 13:30:00 Maryka Sennema Paceline RT Female Vet
181 13:31:00 Adam Kenway Metaltek Kuota R T Male Senior
182 13:32:00 Eugene Cross SSLL Racing Team Male Espoir
183 13:33:00 Dave Griffiths Shropshire CCA Male Vet
184 13:34:00 Christian Smith Manchester Bicycle Club Male Senior
185 13:35:00 Chris Dyke Manchester Bicycle Club Male Senior
186 13:36:00 Mick Jones GS Metro Male Senior
187 13:37:00 Thomas Weir Male Senior
188 13:38:00 Halley Woods Sportcity Velo Male Espoir
189 13:39:00 Mark Tickle Leigh Premier Road Club Male Senior
190 13:40:00 Matt Clinton Male Senior
191 13:41:00 Mike Morris NFTO Male Senior
192 13:42:00 James Allen Sheffrec CC Male Senior
193 13:43:00 Andy Warby AeroCoach Male Senior
194 13:44:00 Ben Norbury Congleton CC Male Senior
195 13:45:00 Tony Kiss THE Cycle Studio~Core Telecom~RPC Male Senior
196 13:46:00 James Hayward Woolwich CC Male Senior
197 13:47:00 Oliver Hayward Male Senior
198 13:48:00 Elliot Dason-barber Team Milton Keynes Male Vet
199 13:49:00 Adam Jarps Manilla Cycling Male Espoir
200 13:50:00 Tejvan Pettinger Sri Chinmoy Cycling Team Male Senior
201 13:51:00 Chris Bevan Veloviewer Male Senior
202 13:52:00 John Johnston Matlock CC Male Senior
203 13:53:00 Colin Atkinson EMC Cycling Male Vet
204 13:54:00 Patrick Clark B38/Cycles In Motion Male Senior
205 13:55:00 Peter Tadros In-Gear Male Vet
206 13:56:00 Hamish Mcdougall Leicester Forest CC Male Senior
207 13:57:00 Tim Wilcock GS Metro Male Senior
208 13:58:00 Nicholas Després Guernsey Velo Club Male Vet
209 13:59:00 Ollie Williams V C Meudon Male Espoir
210 14:00:00 James Lowden Team ASL Male Senior
211 14:01:00 Shaun Dolby Birdwell Wheelers Male Senior
212 14:02:00 Archie Cross B38/Cycles In Motion Male Senior
213 14:03:00 Benjamin Harmer GS Creazzo Male Senior
214 14:04:00 Ben Huddart Lancashire RC Male Espoir
215 14:05:00 Joe Norledge Bristol South Cycling Club Male Senior
216 14:06:00 Chris Myhill Peak Road Club Male Vet
217 14:07:00 Courtney Blockley-campton Team Lutterworth Cycle Centre Male Senior
218 14:08:00 Devon Round Mid Shropshire Wheelers Male Espoir
219 14:09:00 Josh Curtis Lovelo Cycle Works Male Espoir
220 14:10:00 Joseph Clark CYCLING SHEFFIELD Giant Male Senior
221 14:11:00 Niall Paterson Velo Club Cumbria Male Vet
222 14:12:00 Andy Nichols B38/Cycles In Motion Male Senior
223 14:13:00 Angus Fisk Oxford University CC Male Senior
224 14:14:00 Thomas Robb Bedfordshire Road RT Male Vet
225 14:15:00 Jack O'neill B38/Cycles In Motion Male Senior
226 14:16:00 Danny Featherstone Andy Moore Autocentres Racing Male Senior
227 14:17:00 Laurie Lambeth Beacon Wheelers Male Senior
228 14:18:00 Thomas Brook Lancaster CC Male Senior
229 14:19:00 Arne Beswick Buxton CC/Sett Valley Cycles Male Senior
230 14:20:00 Dan Evans Team Elite/Paul Bethell Electrical Male Senior
231 14:21:00 David Huck Lakes Road Club Male Senior
232 14:22:00 Jude Taylor B38/Cycles In Motion Male Senior
233 14:23:00 William Bourne Handsling Racing Team Male Senior
234 14:24:00 Josh Coyne Okehampton CC Male Senior
235 14:25:00 Kieran Savage B38/Cycles In Motion Male Espoir
236 14:26:00 Theo Tadros In-Gear Male Junior
237 14:27:00 Glyndwr Griffiths 73 Degrees Bicycles, WestSide Coaching rt Male Senior
238 14:28:00 Tim Webster Wakefield Triathlon Club Male Vet
239 14:29:00 David Watson Male Vet
240 14:30:00 Richard Bussell AeroCoach Male Senior
Reserve -- Tom Andrews University of Sheffield Cycling Club Male Senior
Reserve -- Jake Backus Zappi Racing Team Male Vet
Reserve -- Oliver Bent Oxford University CC Male Senior
Reserve -- Andrew Bolton Otley CC Male Vet
Reserve -- Simon Bromfield Charlotteville Cycling Club Male Vet
Reserve -- Calum Brown Sheffrec CC Male Senior
Reserve -- Jonathan Groves Rapha Cycling Club Male Vet
Reserve -- Dave Edlin Newark Castle C C Male Vet
Reserve -- Adam Lathbury Rutland Cycling Club Male Senior
Reserve -- Huw Parry Anglesey Cycling Group Male Vet
Reserve -- Dave Preece Worcester St. Johns CC Male Vet
Reserve -- Daniel Gee Ashfield RC Male Vet
Reserve -- Jack Gilbert Manchester Bicycle Club Male Senior
Reserve -- Tim Glenie Belper BC Male Vet
Reserve -- Sam Leng Malton Whs Male Senior