RTTC National Hill Climb Championship sponsored by Irwin Mitchell Solicitors (Lakes Road Club/Barrow Central Wheelers)(The Struggle)(Closing Date 10/10/23)(Juniors)(Charity Event)

  • Hide Map
  • Date: 29-Oct-23
  • Time: 10:00
  • Distance: 2.7 Miles
  • Course: L827 - THE STRUGGLE
  • Closing Date: 10-Oct-23 23:59
  • Categories:
    • All Youth
    • All Junior

Filter

Position Machine Img First Name Last Name Classification Category Club Precise Time Avg. Speed
1 Road Bike Harry Hudson male Junior Matlock CC 13:05.0 12.382 Mph
2 Road Bike Maxwell Hereward male Espoir 360cycling 13:19.0 12.165 Mph
3 Road Bike Joe Watkins-Wilson male Junior Z Junior Race Team 14:04.0 11.517 Mph
4 Road Bike Finn Obrien male Junior Lee Valley Youth CC 14:22.0 11.276 Mph
5 Road Bike George Mahon male Junior Poole Wheelers Cycling Club 14:27.0 11.211 Mph
6 Road Bike George Stephen male Espoir Beeston Cycling Club 14:28.0 11.198 Mph
7 Road Bike Ahron Dick male Junior The Cycling Academy 14:32.0 11.147 Mph
8 Road Bike Harley Widdowson male Youth Clancy Briggs Cycling Academy 14:35.0 11.109 Mph
9 Road Bike Cai Curtis-Roberts male Espoir Rhos-on-Sea CC 14:40.0 11.045 Mph
10 Road Bike Louis Herring male Junior Ilkley CC 14:45.0 10.983 Mph
11 Road Bike Rhys Edwards male Junior trainSharp 14:49.0 10.934 Mph
12 Road Bike James Sawyers male Junior Clifton CC York 14:55.0 10.86 Mph
13 Road Bike Ben Neal male Espoir LVC Racing 15:00.0 10.8 Mph
14 Road Bike Harvey Thomas male Espoir Bristol Road Club 15:04.0 10.752 Mph
15 Road Bike Ethan Squires male Junior Beeston Cycling Club 15:13.0 10.646 Mph
16 Road Bike Christos Tzelis male Espoir Otley CC 15:17.0 10.6 Mph
17 Road Bike Kyan Souquet male Junior FTP ( Fulfil The Potential ) Race Team 15:22.0 10.542 Mph
18 Road Bike Charlie Brennan male Youth ESV Manchester 15:28.0 10.474 Mph
19 Road Bike Emil Howell male Junior Matlock CC 15:35.0 10.396 Mph
20 Road Bike Oliver Beale male Junior Welwyn Whs 15:37.0 10.374 Mph
21 TT Bike Joshua Power male Espoir Barnsley Road Club 15:39.0 10.351 Mph
22 Road Bike George Bromley male Youth Brereton Whs 15:48.0 10.253 Mph
23 Road Bike Mark Ketteringham male Junior Harrogate Nova CC 15:52.0 10.21 Mph
24 Road Bike Finley Hudson male Youth Matlock CC 16:02.0 10.104 Mph
25 Road Bike Roch Morgan male Youth Derby Mercury R C 16:04.0 10.083 Mph
26 Road Bike Charlie Thew male Junior Racing Metro 15 16:11.0 10.01 Mph
27 Road Bike Alexander Sutton male Junior 360cycling 16:13.0 9.99 Mph
27 Road Bike Ted Birkbeck male Junior Giant-Kendal-Sidas.uk 16:13.0 9.99 Mph
29 Road Bike Michael Henderson male Espoir Oxford University CC 16:15.0 9.969 Mph
30 Road Bike Alfie Nott male Youth Sheffield Youth Cycling Club 16:16.0 9.959 Mph
30 Road Bike Jacob Bradbury male Junior Manchester Wheelers 16:16.0 9.959 Mph
32 Road Bike Archie Fletcher male Espoir 360cycling 16:17.0 9.949 Mph
33 Road Bike Noah Starbuck male Junior Sleaford Wheelers Cycling Club 16:18.0 9.939 Mph
34 Road Bike Pascal Giret male Junior Maidenhead & District CC 16:25.0 9.868 Mph
35 Road Bike Jude Davison male Espoir Beacon Wheelers 16:27.0 9.848 Mph
36 Road Bike Tom Wood male Junior Elevate RT 16:34.0 9.779 Mph
37 Road Bike Hamish Mayes male Youth Edinburgh Road Club 16:37.0 9.749 Mph
38 Road Bike Trayden Jarrett male Junior The Green Jersey Cycling Club 16:50.0 9.624 Mph
38 Road Bike Ezra Bateman male Youth Clifton CC York 16:50.0 9.624 Mph
40 Road Bike Lewis Maynard male Youth Cleveland Wheelers CC 17:00.0 9.529 Mph
41 Road Bike Arthur Yates male Junior Dolan Ellesse 17:03.0 9.501 Mph
42 Road Bike Brodie Johnson male Youth Beeston Road Club 17:08.0 9.455 Mph
43 Road Bike Liam Hewitt male Junior East Lancashire RC 17:25.0 9.301 Mph
44 Road Bike Chester Romei male Junior Paramount CRT 17:28.0 9.275 Mph
45 Road Bike Mason Bulfin male Junior Manilla Cycling 17:45.0 9.127 Mph
46 Road Bike George Collins male Youth Velo Schils Interbike RT 17:54.0 9.05 Mph
47 Road Bike Thomas Percival male Youth Cog Set Papyrus 17:58.0 9.017 Mph
48 Road Bike Davey Allanson male Youth 360cycling 18:07.0 8.942 Mph
49 Road Bike Charlie Williams male Junior Hereford & Dist Whs CC 18:09.0 8.926 Mph
50 Road Bike Jules Dunford-Frost male Junior Salisbury Road and Mountain CC 18:17.0 8.861 Mph
51 Road Bike Nicholas Jones male Junior Kendal Cycle Club 18:20.0 8.836 Mph
52 Road Bike Ruby Isaac female Youth Welland Valley CC 18:21.0 8.828 Mph
53 Road Bike Ella Tandy female Junior Solihull CC 18:25.0 8.796 Mph
53 Road Bike Freddie Dobson male Espoir Cog Set Papyrus 18:25.0 8.796 Mph
55 Road Bike Reuben Corlett male Espoir Birkenhead North End CC 18:57.0 8.549 Mph
56 Road Bike Robert Henry male Espoir Strada 2020 19:14.0 8.423 Mph
57 Road Bike Jamie Brough male Youth Matlock CC 19:39.0 8.244 Mph
58 Road Bike Seb Hines male Youth Cheshire Maverick Cycle Club 19:48.0 8.182 Mph
59 Road Bike Ben Williams male Youth Total Tri Training 19:56.0 8.127 Mph
60 Road Bike Maia Howell female Youth Matlock CC 20:21.0 7.961 Mph
61 Road Bike Millie Jenkins female Junior Brother Uk - Team OnForm 20:34.0 7.877 Mph
62 Road Bike Megan Hughes female Youth Welwyn Whs 20:57.0 7.733 Mph
63 Road Bike Ethan Haughton male Junior trainSharp 21:14.0 7.63 Mph
64 Road Bike Isabel Beale female Youth Welwyn Whs 22:02.0 7.352 Mph
65 Road Bike Finn Miller male Youth Matlock CC 23:41.0 6.84 Mph
66 Road Bike Sophie Heighton female Junior Ferryhill Whs 24:15.0 6.68 Mph
67 Road Bike Olly Booth male Youth Cog Set Papyrus 26:19.0 6.156 Mph
DNS(A) Road Bike Electra Morris female Junior Brother Uk - Team OnForm 00:00.0
DNS(A) Road Bike Iggy Campbell female Junior Solihull CC 00:00.0
DNS(A) Road Bike Tom Booth male Espoir 360cycling 00:00.0
DNS Road Bike Lewis Smith male Junior Sheffield Youth Cycling Club 00:00.0
DNS Road Bike Ellie Mitchinson female Junior Liv CC Halo Cycles 00:00.0
DNS Road Bike Matthew Thompson male Junior Rugby Racing Cycling Club 00:00.0