Manchester Bicycle Club (Bioracer Kudos series event 3)

  • Hide Map
  • Date: 05-Apr-21
  • Time: 09:00
  • Distance: 10 Miles
  • Course: J10/1
  • Closing Date: 23-Mar-21 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para
Position Img First Name Last Name Gender Category Club Time Avg. Speed
1 Simon Wilson Male Vet Ribble Weldtite Pro Cycling 19:39 30.534 Mph
2 Sean Mullen Male Senior Port Sunlight Wheelers 19:57 30.075 Mph
3 William Tidball Male Espoir Team Inspired 20:14 29.654 Mph
4 Sam Watson Male Espoir Team Inspired 20:36 29.126 Mph
5 Rhys Britton Male Espoir Team Inspired 20:47 28.869 Mph
6 Kieran Morris Male Espoir Oswestry Paragon CC 20:56 28.662 Mph
7 Ben Lloyd Male Senior Fibrax Wrexham RC 21:23 28.059 Mph
8 Robert Donaldson Male Espoir Team Inspired 21:25 28.016 Mph
9 Liam Bromiley Male Senior Team Lifting Gear Products/Cycles In Motion 21:27 27.972 Mph
10 David Griffiths Male Senior Vanelli-Project GO 21:29 27.929 Mph
11 Oliver Stockwell Male Espoir Welwyn Whs 21:31 27.885 Mph
12 Max Rushby Male Espoir Team Inspired 21:40 27.692 Mph
13 Patrick Hickey Male Senior Rossendale RC 21:42 27.65 Mph
14 Andrew Bradbury Male Senior Paceline RT 21:44 27.607 Mph
14 Gavin McCloskey-Lambert Male Senior Manchester Wheelers 21:44 27.607 Mph
16 Mat Ivings Male Vet Buxton CC/Sett Valley Cycles 21:46 27.565 Mph
17 Alistair Rutherford Male Senior Manchester Bicycle Club 21:48 27.523 Mph
18 Chris Humphries Male Senior St Helens CRC 21:49 27.502 Mph
19 Stephen Feeney Male Vet Tactic Sport UK Race Team 21:52 27.439 Mph
20 David Crawley Male Vet Velotik Racing Team 21:54 27.397 Mph
20 David Ashton Male Senior Army Cycling 21:54 27.397 Mph
22 Tom Thornely Male Senior Buxton CC/Sett Valley Cycles 21:58 27.314 Mph
23 Alfie George Male Espoir Team Inspired 22:02 27.231 Mph
24 Anthony Lock Male Senior Manchester Wheelers 22:03 27.211 Mph
25 Alastair Ribbands Male Senior Manchester Wheelers 22:05 27.17 Mph
26 Nicholas Trbovic Male Senior Cheshire Maverick Cycle Club 22:07 27.129 Mph
27 Patrick Casey Male Juvenile Team Lifting Gear Products/Cycles In Motion 22:12 27.027 Mph
28 Nicholas Latimer Male Senior Team Lifting Gear Products/Cycles In Motion 22:17 26.926 Mph
29 Toby Williams Male Senior Velotik Racing Team 22:18 26.906 Mph
30 Alan Chorley Male Vet Seamons CC 22:20 26.866 Mph
31 Chris Quin Male Vet Onimpex Bioracer RT 22:31 26.647 Mph
32 James Duffy Male Senior Bury Clarion CC 22:34 26.588 Mph
33 Sam Taylor Male Senior Weaver Valley CC 22:35 26.568 Mph
34 Tarn Fynn Male Senior Manchester Bicycle Club 22:36 26.549 Mph
35 Lee Watson Male Senior Army Cycling 22:37 26.529 Mph
36 John Cripps Male Vet Warrington Road Club/Horton Light Engineering 22:39 26.49 Mph
37 Matthew Wales Male Senior Pirate juice cc 22:40 26.471 Mph
38 Adrian Hughes Male Vet Seamons CC 22:41 26.451 Mph
39 Jack Smith Male Espoir Durham University Cycling Club 22:46 26.354 Mph
40 Chris Standidge Male Vet Total Tri Training 22:52 26.239 Mph
40 Peter Howarth Male Vet Stretford Wheelers CC 22:52 26.239 Mph
42 Chris Spencer Male Senior Element Cycling Team 22:54 26.201 Mph
43 Harry Jordan Male Junior Team Backstedt Bike Performance 22:55 26.182 Mph
44 Adam Darby Male Senior Velotik Racing Team 23:00 26.087 Mph
45 Syd Brown Male Junior FTP (Fulfil The Potential) Racing 23:04 26.012 Mph
46 Scott Burns Male Senior Manchester Bicycle Club 23:05 25.993 Mph
47 Chris Mann Male Espoir Velotik Racing Team 23:06 25.974 Mph
48 Aiden Heyworth Male Senior Directions racing 23:08 25.937 Mph
49 George Higgins Male Espoir Birkenhead North End CC 23:09 25.918 Mph
50 Abi Smith Female Espoir Team Breeze 23:10 25.899 Mph
51 Richard Evans Male Senior Birkenhead North End CC 23:24 25.641 Mph
52 Maddie Leech Female Junior PH-MAS Cycling 23:31 25.514 Mph
53 Phillip Tyas Male Senior Barnsley Road Club 23:37 25.406 Mph
54 James Brayford Male Senior Lyme Racing Club 23:42 25.316 Mph
54 Anna Weaver Female Senior East Lancashire RC 23:42 25.316 Mph
56 Michael Greaney Male Vet Stockport Clarion CC 23:44 25.281 Mph
57 Nigel Modlinsky Male Vet Element Cycling Team 23:46 25.245 Mph
58 Niamh Coulter Female Espoir East Lancashire RC 23:47 25.228 Mph
59 Ben Huddart Male Senior Lancashire RC 23:51 25.157 Mph
60 Frances Owen Female Senior Fibrax Wrexham RC 23:57 25.052 Mph
61 Tobias Edwards Male Espoir Team Lifting Gear Products/Cycles In Motion 24:06 24.896 Mph
62 Andy Gray Male Vet Congleton CC 24:07 24.879 Mph
63 Josh Marsden Male Junior Innovation Racing 24:08 24.862 Mph
64 Ross Hooley Male Junior Innovation Racing 24:13 24.776 Mph
64 Daniel Chesters Male Vet Preston CC 24:13 24.776 Mph
66 Matthew Last Male Senior Manchester Bicycle Club 24:14 24.759 Mph
67 Steffan North Male Vet SKCC 24:15 24.742 Mph
68 Paul Whittaker Male Vet Stockport Clarion CC 24:22 24.624 Mph
69 Ben Norton Male Vet Directions racing 24:31 24.473 Mph
70 Joel Ackers Male Espoir Loughborough Students Cycling Club 24:33 24.44 Mph
71 Xavier Teece-Round Male Junior Innovation Racing 24:54 24.096 Mph
72 Emily Martin Female Senior Weaver Valley CC 24:57 24.048 Mph
73 Joanna Cebrat Female Vet Bury Clarion CC 25:22 23.653 Mph
74 Simon Phillips Male Vet Stockport Tri Club 25:24 23.622 Mph
74 Robin Hennessy Male Senior North Wirral Velo 25:24 23.622 Mph
76 Archie Fletcher Male Juvenile Innovation Racing 25:25 23.607 Mph
77 Imogen Wolff Female Juvenile Holmfirth C C 25:26 23.591 Mph
78 Aaron Shepherd Male Espoir Manchester Bicycle Club 25:29 23.545 Mph
79 Graham Howell Male Senior Element Cycling Team 25:42 23.346 Mph
80 Joseph Molyneaux Male Senior Congleton CC 25:49 23.241 Mph
80 Max Jones Male Junior Innovation Racing 25:49 23.241 Mph
82 Paul Warrener Male Vet Rossendale RC 25:56 23.136 Mph
83 Alex Foster Male Junior Innovation Racing 26:00 23.077 Mph
84 Dane Stanley Male Vet Total Tri Training 26:16 22.843 Mph
85 David Nunnerley Male Senior Directions racing 26:22 22.756 Mph
86 Evan Schofield Male Juvenile Holmfirth C C 26:33 22.599 Mph
87 Diana Bite Female Senior The Racing Chance Foundation 26:37 22.542 Mph
88 Timothy Lane Male Junior JRC Shutt Ridley RT 26:38 22.528 Mph
89 Emma Jeffers Female Junior JRC Shutt Ridley RT 26:52 22.332 Mph
90 Dave Robinson Male Vet Manchester Bicycle Club 27:31 21.805 Mph
91 Liz Batt Female Vet Buxton CC/Sett Valley Cycles 27:40 21.687 Mph
92 Erin Avill Female Junior Storey Racing 27:59 21.441 Mph
93 Amy Loftus Female Junior East Bradford CC 28:04 21.378 Mph
94 Lola Ellis Female Juvenile JRC Shutt Ridley RT 28:08 21.327 Mph
95 Darcey Ellis Female Junior JRC Shutt Ridley RT 28:32 21.028 Mph
96 Alice Taylor Female Senior Congleton CC 28:40 20.93 Mph
97 Lynsey Astles Female Vet Congleton CC 28:46 20.857 Mph
98 Daniel Capper Male Senior Stockport Tri Club 28:55 20.749 Mph
99 Gaynor Beckett Female Vet Total Tri Training 29:18 20.478 Mph
100 William Ackers Male Vet Innovation Racing 29:22 20.431 Mph
101 Amanda Skeldon Female Vet Stockport Tri Club 30:26 19.715 Mph
102 Lydia Turan Female Juvenile Holmfirth C C 31:28 19.068 Mph
103 Janet Wyles Female Vet Total Tri Training 32:04 18.711 Mph
104 Melanie Brooks Female Vet Total Tri Training 32:06 18.692 Mph
105 Tracy Gregory Female Vet Buxton CC/Sett Valley Cycles 32:09 18.663 Mph
106 Katie Toft Female C1 Storey Racing 32:32 18.443 Mph
107 Tracey Coldwell Female Vet Holmfirth C C 33:11 18.081 Mph
108 Evie Turner Female Juvenile Holmfirth C C 33:51 17.725 Mph
DNF Chris Southworth Male Vet Manchester Bicycle Club
DNS(A) Phil Ellison Male Vet Thatto Cycles Racing Team
DNS(A) Joe Simons Male Senior Albarosa CC
DNS(A) Oscar Nilsson-Julien Male Espoir Team Inspired
DNS(A) Jonny Wale Male Senior Team HUUB
DNS(A) Jack Rootkin-Gray Male Espoir Team Inspired
DNS(A) James Foggensteiner Male Team PB Performance Claim
DNS(A) Sarah Storey Female Vet Storey Racing
DNS(A) Derek Hodgins Male Vet Stockport Clarion CC
DNS(A) Annie Barsoum Female Senior Total Tri Training
DNS(A) Keri Parton Female Pro Vision RC Claim
DNS(A) Eluned King Female Espoir Liv CC Halo Cycles
DNS(A) Michelle Fairclough Female Salford Cycling Club Claim
DNS(A) Hayley Winder Female Vet Salford Cycling Club
DNS(A) Maureen Wilkins Female Vet 3C Test Team
DNS(A) Oliver Smyth Male Junior Macclesfield Wheelers
DNS(A) Oliver Akers Male Junior Garden Shed UK-Scott-Verge Sport
DNS(A) Nicholas Smith Male Juvenile Westmead Team 88
DNS(A) Ronan O'Cualain Male Vet Seamons CC
DNS(A) Derek Schofield Male Vet Rossendale RC
DNS Paul Armstrong Male Senior Team Lifting Gear Products/Cycles In Motion
DNS Adam MacHan Male Vet Sheffrec CC