RTTC National Closed Circuit Championship (Juniors)(Antelope RT)(Entries close 08/10/19)

  • Hide Map
  • Date: 20-Oct-19
  • Time: 09:00
  • Distance: 11.7 Miles
  • Course: PTHRUXTON
  • Closing Date: 08-Oct-19 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior

No Course Map

If you have a map of this course, please email courses@cyclingtimetrials.org.uk

Position Img First Name Last Name Gender Category Club Time Avg. Speed
1 Thomas Day Male Espoir Giant CC Halo Films 22:50 30.745 Mph
1 Zoe Backstedt Female Junior Storey Racing 25:59 27.017 Mph
2 James Lloyd Male Espoir Oxonian CC 23:49 29.475 Mph
2 Isabel Sharp Female Junior Estrella Bikes 26:30 26.491 Mph
3 Joshua Tarling Male Junior Team Backstedt Bike Performance 24:15 28.948 Mph
3 Caitlin Peters Female Espoir Storey Racing 26:38 26.358 Mph
4 Jamie Whitcher Male Junior Bournemouth Cycleworks - Vitec Fire - Ford Civil - Trek 24:22 28.81 Mph
4 Eva Callinan Female Junior Liv AWOL 26:41 26.309 Mph
5 Sam Clark Male Espoir 24:54 28.193 Mph
5 Lucy Gadd Female Espoir Storey Racing 27:55 25.146 Mph
6 Daniel Yates Male Junior Innovation Racing 25:03 28.024 Mph
6 Freya Richardson Female Espoir 29:11 24.055 Mph
7 Harper Towns Female Junior Velo Club Venta 29:35 23.73 Mph
7 Blaine Carpenter Male Espoir 25:12 27.857 Mph
8 Holly Ramsey Female Juvenile Poole Wheelers Cycling Club 29:39 23.676 Mph
8 Harry Kirby Male Espoir Bicester Millennium CC 25:21 27.692 Mph
9 Finlay Tarling Male Juvenile Team Backstedt Bike Performance 25:22 27.674 Mph
9 Aimee Lane Female Junior Wyre Forest Cycle Racing Club 30:21 23.13 Mph
10 Euan Backus Male Espoir ZeroBC Race Team 25:26 27.602 Mph
10 Oisin Murphy Male Espoir Hillingdon Slipstreamers 25:26 27.602 Mph
10 Katie-Ann Elliston Female Espoir Southend Wheelers 30:47 22.805 Mph
11 Katie-Anne Calton Female Juvenile Solent Pirates Youth Cycling Club 31:30 22.286 Mph
12 Abbey Thompson Female Juvenile Stonham Barns Park – SYRT 31:51 22.041 Mph
12 Fabien Large Male Espoir 25:28 27.565 Mph
13 Alfie Salmon Male Junior Lee Valley Youth CC 25:41 27.333 Mph
13 Sophie Quay-Clark Female Junior Palmer Park Velo 32:03 21.903 Mph
14 Sophie Heighton Female Juvenile Stockton Wheelers CC 32:52 21.359 Mph
14 Euan Sanderson Male Junior Cleveland Wheelers CC 25:49 27.192 Mph
15 Arthur Boulton Male Espoir Will Houghton Racing Team (WHRT) 25:59 27.017 Mph
15 Larissa Campbell Female Junior Team Milton Keynes 38:20 18.313 Mph
16 Isabella Boyles Female Juvenile Banbury Star Cyclists' Club 39:27 17.795 Mph
17 Jacob Schnabel Male Junior Fareham Wheelers CC 26:01 26.983 Mph
18 Matthew Houlberg Male Espoir Portsmouth North End CC 26:06 26.897 Mph
19 Alex Franks Male Juvenile Hillingdon Slipstreamers 26:16 26.726 Mph
23 Ben Gill Male Junior Poole Wheelers Cycling Club 27:29 25.543 Mph
25 Cormac Nisbet Male Junior High Wycombe CC 28:02 25.042 Mph
26 Conor Williams Male Junior Hillingdon Slipstreamers 28:45 24.417 Mph
27 Matthew Gilmour Male Junior Velo Club Venta 28:54 24.291 Mph
28 Ruben Stacey Male Juvenile North Devon Wheelers 29:08 24.096 Mph
30 Thomas Heighton Male Junior Stockton Wheelers CC 29:32 23.77 Mph
33 Ollie Boarer Male Juvenile i-Team Cyclists Club 28:58 24.235 Mph
34 Daniel Roberts Male Junior Team Milton Keynes 30:21 23.13 Mph
37 Oliver Pettifer Male Juvenile Poole Wheelers Cycling Club 30:48 22.792 Mph
38 William Jones Male Junior Hillingdon Slipstreamers 31:20 22.404 Mph
40 Juri Reidenbach Male Juvenile Leicester Forest CC 31:31 22.274 Mph
41 Alex Heath Male Junior Palmer Park Velo 31:34 22.239 Mph
44 Oliver Gill Male Juvenile Poole Wheelers Cycling Club 32:27 21.633 Mph
46 Alexander Murphy Male Juvenile Velo Club Venta 33:23 21.028 Mph
47 James Garner Male Junior ...a3crg 34:18 20.466 Mph
48 Charlie Pettifer Male Juvenile Poole Wheelers Cycling Club 35:10 19.962 Mph
49 Zac George Male Espoir Bicester Millennium CC 36:24 19.286 Mph
50 Gregory Eastham Male Juvenile Bournemouth Jubilee Whs 38:09 18.401 Mph
52 Tom Ramsey Male Juvenile Poole Wheelers Cycling Club 38:25 18.273 Mph
54 Samuel Hughes Male Juvenile Velo Club Venta 43:33 16.119 Mph
55 Joseph Fiander Male Juvenile Monmouth Tri Club 44:10 15.894 Mph
56 Dylan Jones Male Juvenile Bournemouth Jubilee Whs 1:01:07 11.486 Mph
DNF Jack Rose Male Junior Team Milton Keynes
DNS(A) Thomas Roberts Male Juvenile Team Milton Keynes
DNS(A) Alex Beldon Male Junior Team Bottrill
DNS(A) Ellie Wallbaum Female Junior Avid Sport
DNS(A) Bethany Spencer Female Junior Kettering CC
DNS Louis Bushby Male Junior Synergie Coaching
DNS Samuel Hall Male Junior VeloRunner RT