minehead cycling club (preference to women)

  • Hide Map
  • Date: 24-Sep-17
  • Time: 09:30
  • Distance: 4 Miles
  • Course: UH10
  • Closing Date: 12-Sep-17 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para

No Course Map

If you have a map of this course, please email courses@cyclingtimetrials.org.uk

Position Img First Name Last Name Gender Category Club Precise Time Avg. Speed
1 Dan Evans Male Senior ASSOS Speed Club UK 14:31.5 16.533 Mph
2 Ed Laverack Male Senior JLT Condor 14:42.9 16.327 Mph
3 Charlie Meredith Male Senior Giant CC Halo Films 15:10.8 15.824 Mph
4 Thomas Baylis Male Senior 15:11.3 15.807 Mph
5 George Kimber Male Espoir CS Dynamo 15:20.2 15.652 Mph
6 Andrew Feather Male Senior Wheal Velocity 15:42.8 15.287 Mph
7 Ashley F J Towey Male Senior Mid Devon CC 15:59.9 15.016 Mph
8 Andrew Kirby Male Senior University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 16:04.8 14.938 Mph
9 Louie Priddle Male Espoir Mid Devon CC 16:24.5 14.634 Mph
10 Gordon Markus Male Vet Severn Road Club 16:28.3 14.575 Mph
11 Tavis Walker Male Senior 16:30.0 14.545 Mph
12 Josh Coyne Male Senior Okehampton CC 16:37.8 14.443 Mph
13 Jamie Dene Male Espoir Welwyn Whs 16:43.5 14.357 Mph
14 Joe Norledge Male Senior Bristol South Cycling Club 16:45.6 14.328 Mph
15 Hugh Brashaw Male Senior University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 16:54.2 14.201 Mph
16 Frederik Scheske Male Senior Exeter Whs CC 16:56.5 14.173 Mph
17 Russell Peace Male Senior Dursley Road Club 17:01.2 14.104 Mph
18 William Evans Male Senior Wellington Wheelers Cycling Club 17:03.3 14.076 Mph
19 Callum Hunter Male Senior University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 17:08.4 14.008 Mph
20 Tristan Davies Male Junior One and All Cycling 17:16.0 13.9 Mph
21 Bradley Manaton Male Senior Mid Devon CC 17:19.0 13.859 Mph
22 George Jones Male Senior Velo Club St Raphael 17:23.9 13.806 Mph
23 Andrew Peat Male Senior Solihull CC 17:29.0 13.727 Mph
24 Daniel Alford Male Senior Bristol South Cycling Club 17:35.6 13.649 Mph
25 Maryka Sennema Female Vet Paceline RT 17:43.5 13.547 Mph
26 John Hunt Male Senior Beacon Roads CC 17:47.0 13.496 Mph
27 Simon Warren Male Vet Norwood Paragon CC 17:48.2 13.483 Mph
28 Corey Bale Male Espoir Cycle Team Onform 17:50.1 13.458 Mph
29 Rowan Ellis Male Espoir 1st Chard Wheelers 17:51.1 13.445 Mph
30 Neil Reynolds Male Vet Velo Club Montpellier 17:53.0 13.42 Mph
31 Nick Martin Male Senior East Grinstead CC 17:54.1 13.408 Mph
32 Jim Ley Male Vet Paceline RT 17:56.7 13.383 Mph
33 Mark Brock Male Vet Team Tor 2000 | KALAS 17:57.7 13.37 Mph
34 Jim Beales Male Vet Dursley Road Club 18:00.6 13.333 Mph
35 Oliver Walker-Hayes Male Senior University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 18:07.0 13.247 Mph
36 James Coleman Male Senior 18:13.3 13.175 Mph
37 Ben Turner Male Vet Wellington Wheelers Cycling Club 18:15.5 13.151 Mph
38 Elizabeth Banks Female Senior Storey Racing 18:26.4 13.02 Mph
39 Lee Morgan Male Vet Team Bottrill 18:32.3 12.95 Mph
40 Jon Ashby Male Vet Sid Valley CC 18:42.1 12.834 Mph
41 Marc Allen Male Vet Swindon Road Club 18:43.2 12.823 Mph
42 Stephen Toogood Male Vet Minehead Cycling Club 18:43.7 12.823 Mph
43 Dave Entrican Male Vet Exeter Whs CC 18:48.0 12.766 Mph
44 Joanne Jago Female Senior Performance Cycles CC 18:53.6 12.71 Mph
45 Alex Lewis Male Senior Exeter Whs CC 18:58.3 12.654 Mph
46 Geoff Ware Male Vet Minehead Cycling Club 18:59.9 12.643 Mph
47 Charlie Revell Male Senior Team Tor 2000 | KALAS 19:02.0 12.609 Mph
48 Lee Musto Male Vet Minehead Cycling Club 19:30.9 12.308 Mph
49 Jessica Evans Female Senior ASSOS Speed Club UK 19:32.4 12.287 Mph
50 Liam Abbotts Male Espoir Crewe Clarion Wheelers 19:37.9 12.234 Mph
51 John Grenfell Male Senior Bath Cycling Club 19:38.9 12.224 Mph
52 Daniel Godfrey Male Espoir Minehead Cycling Club 19:44.2 12.162 Mph
53 Ralph Swallow Male Vet South Western Road Club 19:46.3 12.142 Mph
54 Rob Nash Male Vet Bristol South Cycling Club 19:46.4 12.142 Mph
55 Richard Boulter Male Vet Minehead Cycling Club 19:52.6 12.081 Mph
56 Matthew W Male Vet Minehead Cycling Club 20:02.2 11.98 Mph
57 Martin Shapland Male Vet Exeter Whs CC 20:16.4 11.842 Mph
58 Ben Davies Male Vet Somerset Road Club 20:23.9 11.774 Mph
59 Lawrence May Male Vet 100% ME 20:29.5 11.717 Mph
60 Ben Woodland Male Junior North Devon Wheelers 20:37.2 11.641 Mph
61 Nick Burton Male Vet Newark Castle C C 20:44.3 11.576 Mph
62 Wayne Reeder Male Vet 20:45.6 11.566 Mph
63 Emma Cockcroft Female Senior Bianchi Dama 20:50.2 11.52 Mph
64 Wiebke Rietz Female Vet 1st Chard Wheelers 21:20.9 11.25 Mph
65 Gregory Ashley Male Vet Team Jewson - MI Racing ~Poly Pipe~McCann 21:29.3 11.171 Mph
66 Anabell Orenz Female Senior North Cotswold CC 21:31.9 11.154 Mph
67 Jon Leonard Male Vet Wellington Wheelers Cycling Club 21:37.3 11.103 Mph
68 Fin Walter Male Junior Minehead Cycling Club 21:52.2 10.976 Mph
69 Mike Egan Male Vet 1st Chard Wheelers 21:57.9 10.934 Mph
70 Hannah Rainger Female Junior North Devon Wheelers 22:02.8 10.893 Mph
71 Andy Owen Male Vet Wellington Wheelers Cycling Club 22:03.2 10.884 Mph
72 Steve Rosser Male Vet Somerset Road Club 22:04.1 10.876 Mph
73 Dylan Leonard Male Junior Wellington Wheelers Cycling Club 22:08.0 10.843 Mph
74 Steve Clarke Male Vet Bristol South Cycling Club 22:14.0 10.795 Mph
75 Chris Doyle Male Vet The Cycle Studio~Core Telecom~RPC 22:14.5 10.795 Mph
76 Alice Thomson Female Senior 22:35.9 10.627 Mph
77 Nathan Bale Male Senior 22:37.8 10.612 Mph
78 Benjamin Kettleborough Male Espoir CS Dynamo 22:38.5 10.604 Mph
79 Marcus Abbotts Male Vet Crewe Clarion Wheelers 22:56.2 10.465 Mph
80 Shaun Duffield Male Junior North Devon Wheelers 23:06.0 10.39 Mph
81 Jacob Thomas Male Junior Exeter Whs CC 23:17.1 10.308 Mph
82 Derek Farmer Male Senior Minehead Cycling Club 23:20.0 10.286 Mph
83 Graham Smith Male Vet Severn Road Club 23:24.1 10.256 Mph
84 Rosalind Willicombe Female Vet Minehead Cycling Club 23:28.7 10.227 Mph
85 Lucy Poole Female Senior Exeter Whs CC 23:33.0 10.191 Mph
86 Michaela Spitzer Female Senior Minehead Cycling Club 23:35.1 10.177 Mph
87 Heidi Blunden Female Senior Sodbury Cycle Sport 24:03.8 9.979 Mph
88 Sean Dale Male Vet Minehead Cycling Club 24:06.5 9.958 Mph
89 Anne Bennett Female Vet Serpentine Running Club 24:29.0 9.803 Mph
90 Emma Spriggs Female Junior Taw Velo 24:50.2 9.664 Mph
91 Kirsty Bennett Female Vet Bristol South Cycling Club 24:51.8 9.658 Mph
92 Jason Willicombe Male Vet Minehead Cycling Club 25:06.2 9.562 Mph
93 Tyler Lindo Male Junior North Devon Wheelers 25:09.4 9.543 Mph
94 Janet Hewlett Female Vet Minehead Cycling Club 25:33.4 9.393 Mph
95 David Francis Male Vet Alltrax 26:17.0 9.131 Mph
96 Alice Earle Female Senior VeloVitesse/ALLCAP/James Barry 26:18.5 9.125 Mph
97 Paul Charman Male Vet Farnham RC 26:50.3 8.944 Mph
98 David Poole Male Vet Somerset Road Club 27:18.7 8.791 Mph
99 Finlay Webb Male Junior Exeter Whs CC 27:47.8 8.638 Mph
100 Margaret Greatorex Female Vet Minehead Cycling Club 30:34.8 7.852 Mph
101 Andy Webb Male Vet Exeter Whs CC 34:29.2 6.96 Mph
102 Scott Huish Male Senior 36:28.1 6.581 Mph
DNF Samuel Medlyn Male Junior One and All Cycling 00:00.0
DNS Adam Whitehead Male Senior Bristol South Cycling Club 00:00.0
DNS Glyndwr Griffiths Male Senior 73 Degrees Bicycles, WestSide Coaching rt 00:00.0
DNS Peter Haworth Male Senior Team Tor 2000 | KALAS 00:00.0
DNS Hannah Reeve Female Senior 73 Degrees Bicycles, WestSide Coaching rt 00:00.0
DNS Josephine Gilbet Female Senior Torelli 00:00.0
DNS Neve Upton Female Espoir Cycle Team Onform 00:00.0
DNS Nick Bryant Male Senior 00:00.0
DNS David John Gooding Male Vet North Devon Wheelers 00:00.0