teesdale crc (mountaintime trial)(l&l spoco)

  • Hide Map
  • Date: 23-Apr-17
  • Time: 09:00
  • Distance: 40.5 Miles
  • Course: t405
  • Closing Date: 11-Apr-17 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para

No Course Map

If you have a map of this course, please email courses@cyclingtimetrials.org.uk

Results

Position Img First Name Last Name Gender Club Time Handicapped Time Avg. Speed
1 Carl Donaldson Male GS Metro 1:45:28 1:45:28 23.04 Mph
2 Matt Moorhouse Male Preston CC 1:48:20 1:46:20 22.431 Mph
3 Fergus Robinson Male Clay Cross RT 1:48:44 1:42:14 22.348 Mph
4 Adam Wild Male Tyneside Vagabonds CC 1:52:39 1:51:39 21.571 Mph
5 Mark Nulty Male Glossop Kinder Velo Cycling Club 1:53:25 1:48:25 21.425 Mph
6 Tom Roper Male Beacon Wheelers 1:53:45 1:32:45 21.363 Mph
7 Mark Flannery Male Team Swift 1:54:22 1:43:22 21.247 Mph
8 Karl Juan Denton Male Newcastle Cheviot CC 1:57:09 1:46:09 20.743 Mph
9 Archie Irving Male Beacon Wheelers 1:57:30 1:48:30 20.681 Mph
10 Ben Lane Male GS Metro 1:57:38 1:45:38 20.657 Mph
11 Rob Chaplin Male East London Velo 2:01:20 1:42:20 20.027 Mph
12 Dan Small Male Teesdale CRC 2:02:10 1:38:10 19.891 Mph
13 richard harrison Male Paul Milnes Cycles 2:04:38 1:48:08 19.497 Mph
14 Daryl Oguona Male Tyne & Wear Fire & Rescue Service CC 2:04:41 1:43:41 19.489 Mph
15 Christopher Murkin Male Adept Precision RT 2:04:45 1:40:45 19.479 Mph
16 kevin dawson Male Penzance Wheelers CC 2:07:06 1:43:36 19.119 Mph
17 ANDY MOSS Male Adept Precision RT 2:07:37 1:44:37 19.041 Mph
18 Neil Withington Male Beacon Wheelers 2:09:00 1:46:30 18.837 Mph
19 paul roberts Male Hambleton RC 2:09:09 1:40:39 18.815 Mph
20 Roy Flanagan Male Rossendale RC 2:10:47 1:47:17 18.58 Mph
21 Dougan Collins Male Ferryhill Whs 2:12:28 1:51:28 18.344 Mph
22 Jennifer Batey Female Vertex Biemme RT 2:13:48 1:41:18 18.161 Mph
23 David Goodwin Male Newcastle Cheviot CC 2:14:08 1:33:08 18.116 Mph
24 Dougi Hall Male Border City Whs CC 2:16:21 1:47:51 17.822 Mph
25 David Cookson Male Preston CC 2:17:21 1:50:21 17.692 Mph
26 Holly Flannery Female Team Jadan-Weldtite p/b Vive Le Velo 2:17:43 1:49:13 17.645 Mph
27 chris hopkinson Male CC Desiragear 2:19:35 1:45:05 17.409 Mph
28 Cameron Turner Male Malton Whs 2:20:48 1:44:48 17.258 Mph
29 John Lumsdon Male Teesdale CRC 2:20:57 1:39:57 17.24 Mph
30 john main Male Cleveland Wheelers CC 2:22:43 1:43:13 17.027 Mph
31 Natalie Batey Female Tyne & Wear Fire & Rescue Service CC 2:22:43 1:36:43 17.027 Mph
31 Howard Heighton Male Ferryhill Whs 2:23:43 1:59:13 16.908 Mph
33 Philip Mason Male Otley CC 2:24:07 1:33:07 16.861 Mph
34 Alexandra Rimmer Female Mountain Goat Coaching 2:24:40 1:48:40 16.797 Mph
35 Daniel Ward Male Teesdale CRC 2:29:18 1:48:18 16.276 Mph
36 Paul Tyler Male Cestria C.C. 2:29:40 1:53:40 16.236 Mph
37 Peter Skelton Male Clifton CC York 2:31:35 1:38:05 16.031 Mph Claim Result
38 Paul Garstang Male Hartlepool CC 2:46:39 2:00:39 14.581 Mph
DNF Simon Gibbs Male Tyneside Vagabonds CC DNF
DNF Dean Penfold Male Cestria Cycles Racing Team DNF
DNF Jon Sturman Male Blumilk.com DNF
DNS Stephen Boyd Male Teesdale CRC DNS
DNS randle shenton Male Team Swift DNS
DNS Michael Harcourt Male Wheelbase Altura MGD DNS
DNS Richard Lilleker Male Cleveland Wheelers CC DNS
DNS Mark Breeze Male Breeze Bikes RT DNS