dorking cc (east surrey hardriders)

  • Hide Map
  • Date: 12-Mar-17
  • Time: 08:00
  • Distance: 29.9 Miles
  • Course: gs/491
  • Closing Date: 28-Feb-17 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para

Results

Position Img First Name Last Name Gender Club Time Avg. Speed
1 John Dewey Male Team Bottrill / HSS Hire 1:02:53 28.529 Mph
2 Pat Wright Male Paceline RT 1:04:05 27.995 Mph
3 Liam Maybank Male Twickenham CC 1:04:13 27.937 Mph
4 Jamie Pine Male Nuun-Sigma Sport-London RT 1:07:04 26.749 Mph
5 Tom Pritchard Male Hampshire RC 1:07:09 26.716 Mph
6 GARY BRIND Male South Downs Bikes / Casco Europe 1:07:45 26.48 Mph
7 Mark Smith Male Crawley Wheelers 1:07:46 26.473 Mph
8 Rob Sharland Male Paceline RT 1:07:57 26.402 Mph
9 Benjamin Irving Male Norwood Paragon CC 1:08:15 26.286 Mph
10 Matt Peel Male Redhill CC 1:08:47 26.082 Mph
11 Peter Tadros Male In-Gear Quickvit Trainsharp RT 1:08:50 26.063 Mph
12 James Wright Male Charlotteville Cycling Club 1:09:02 25.987 Mph
13 Ayrton Pope Male Paceline RT 1:09:18 25.887 Mph
14 Rich Hunt Male Army Cycling Union 1:10:15 25.537 Mph
15 Eddie Allen Male Redmon CC 1:10:25 25.477 Mph
16 Andy Critchlow Male Wyndymilla 1:10:31 25.441 Mph
17 Dan Sadler Male RT 316 1:10:56 25.291 Mph
18 Neil Grunshaw Male Kingston Wheelers CC 1:11:07 25.226 Mph
19 David Shepherd Male GS Stella 1:11:40 25.033 Mph
20 Howard Bayley Male Blazing Saddles 1:11:43 25.015 Mph
21 Mark Newton Male Elite Cycling 1:11:44 25.009 Mph
22 Paul Haywood Male Epsom CC 1:12:02 24.905 Mph
23 Henrik Persson Male Kingston Wheelers CC 1:12:19 24.808 Mph
24 Richard Gifford Male In-Gear Quickvit Trainsharp RT 1:12:29 24.75 Mph
25 Mark Aldred Male Kingston Wheelers CC 1:12:36 24.711 Mph
26 Dale Lush Male Kingston Phoenix RC 1:12:53 24.615 Mph
27 Rupert Robinson Male Crawley Wheelers 1:13:20 24.464 Mph
28 Rich Heath Male Oxted Cycle Club 1:13:38 24.364 Mph
29 Jonathan Pontin Male Addiscombe CC 1:13:46 24.32 Mph
30 Stu Nisbett Male Crawley Wheelers 1:14:02 24.232 Mph
31 Phil Ember Male Paceline RT 1:14:16 24.156 Mph
32 Christopher Filewood Male Oxted Cycle Club 1:14:23 24.118 Mph
33 Adrian Blacker Male Norwood Paragon CC 1:14:25 24.107 Mph
34 Jim Burdett Male Addiscombe CC 1:14:44 24.005 Mph
35 Adam Grange Male East Grinstead CC 1:14:56 23.941 Mph
36 Dorin Cam Male Crawley Wheelers 1:14:59 23.925 Mph
37 Steve Dennis Male East Grinstead CC 1:15:08 23.878 Mph
38 Niall Digby Male Sigma Sport.co.uk 1:15:16 23.835 Mph
39 Christian Yates Male East Grinstead CC 1:15:34 23.741 Mph Claim Result
40 James Ellison Male Big Boys Bicycle Club 1:15:42 23.699 Mph
41 Marcus Brueton Male Norwood Paragon CC 1:16:04 23.585 Mph
42 Joseph Perkins Male Big Boys Bicycle Club 1:16:07 23.569 Mph
43 Martin Winter Male Twickenham CC 1:16:14 23.533 Mph
44 Mark Van Niekerk Male Dorking Cycling Club 1:16:16 23.523 Mph
45 Michael Deen Male Redmon CC 1:16:53 23.334 Mph
46 JEZ Parsons Male Brighton Excelsior CC 1:17:02 23.289 Mph
47 Jeremy Purnell Male Crystal Palace Triathletes 1:17:10 23.248 Mph
48 Richard Birtwhistle Male Sydenham Whs 1:18:12 22.941 Mph
49 Justin Thomas Male Dorking Cycling Club 1:18:13 22.936 Mph
50 Paul Vriend Male Dulwich Paragon CC 1:18:30 22.853 Mph
51 Matt Siviter Male Beaconsfield Cycling Club 1:18:40 22.805 Mph
52 Robert Royston Male Sydenham Whs 1:18:41 22.8 Mph
53 Andy Seltzer Male In-Gear Quickvit Trainsharp RT 1:19:17 22.628 Mph
54 Tamina Oliver Female Oxford University CC 1:19:20 22.613 Mph
55 Daniel Pink Male GS Avanti 1:19:24 22.594 Mph
56 David Twin Male Sydenham Whs 1:19:25 22.59 Mph
57 Peter Rowe Male Southborough & Dist. Whs 1:19:55 22.448 Mph
58 Nick Eisinger Male Dorking Cycling Club 1:20:18 22.341 Mph
59 Harry Bunnell Male Kingston Wheelers CC 1:20:38 22.249 Mph
60 Dan Bartley Male Redhill CC 1:20:40 22.24 Mph
61 Rob Reed Male RT 316 1:21:11 22.098 Mph
62 Oliver Gill Male Dorking Cycling Club 1:21:19 22.062 Mph
63 Andy Teale Male Dorking Cycling Club 1:21:22 22.048 Mph
64 Greg Hunt Male RT 316 1:21:28 22.021 Mph
65 Helen Gravatt Female Twickenham CC 1:21:59 21.882 Mph
66 Peter Gray Male Old Portlians CC 1:22:42 21.693 Mph
67 Simon Trehearn Male Kingston Phoenix RC 1:22:45 21.68 Mph
68 Kevin Austen Male 34 Nomads CC 1:23:05 21.593 Mph
69 Luke de Quay Male East Grinstead CC 1:23:07 21.584 Mph
70 Jamie Freeland Male South London Harriers 1:23:17 21.541 Mph
71 Andy Self Male Direct Power Cycling Team 1:23:26 21.502 Mph
72 Colin Gray Male Norwood Paragon CC 1:23:46 21.417 Mph
73 Jim Ford Male Dorking Cycling Club 1:24:00 21.357 Mph
74 Theo Tadros Male In-Gear Quickvit Trainsharp RT 1:24:35 21.21 Mph
75 Matthew Carse Male Dundee Wheelers CC 1:25:13 21.052 Mph
76 Teresa Goddard Female Kingston Wheelers CC 1:25:17 21.036 Mph
77 David Powis Male Dorking Cycling Club 1:25:18 21.032 Mph
78 David Garratt Male Onyx RT 1:25:35 20.962 Mph
79 Aidan Culhane Male Kingston Wheelers CC 1:27:51 20.421 Mph
80 Richard Turner Male Pearson Cycling Club 1:28:41 20.229 Mph
81 tony venus Male Dorking Cycling Club 1:29:26 20.06 Mph
82 Madeleine Heywood Female Big Boys Bicycle Club 1:29:46 19.985 Mph
83 trevor montague Male Horsham Cycling 1:30:10 19.896 Mph
84 Sharon Chladek Female Crawley Wheelers 1:30:52 19.743 Mph
85 Jon Frost Male Redmon CC 1:30:58 19.721 Mph
86 Ed Rieu Male Sydenham Whs 1:31:20 19.642 Mph
87 Peter Owen Male Norwood Paragon CC 1:31:21 19.639 Mph
88 Sabina Hickmet Female Crawley Wheelers 1:33:47 19.129 Mph
89 David Eccles Male Redmon CC 1:35:13 18.841 Mph
90 Caroline Beirne Female Epsom CC 1:36:32 18.584 Mph
91 Elliot Lipski Male South Downs Bikes / Casco Europe 1:37:35 18.384 Mph
92 Denise Page Female Crawley Wheelers 1:42:25 17.517 Mph
93 Nick McNamara Male South London Harriers 1:42:34 17.491 Mph
94 Winsome Levy Female South London Harriers 2:08:44 13.936 Mph
DNS Alan Parkinson Male South Western Road Club/Evans Cycles
DNS Derrick Thirlwell Male Kingston Wheelers CC
DNS Paul Winkley Male East Grinstead CC
DNS Jacob Law-Sales Male LFGSS CC
DNS Chris Jolliffe Male Crawley Wheelers
DNS David Churchill Male Bigfoot CC
DNS Dan Strang Male Big Boys Bicycle Club
DNS Daniel Ryan Male North Road CC
DNS Alistair Lang Male Redmon CC
DNS Paul Bellamy Male Sydenham Whs
DNS Howard Shaw Male Eastbourne Rovers CC
DNS Tim Moody Male Addiscombe CC
DNS Alice Lethbridge Female DRAG2ZERO
DNS Andrew Green Male Old Portlians CC
DNS Ben Brandon Male Team Bottrill / HSS Hire
DNS JoJo Stephens-Smith Female GS Avanti
DNS Andy Leatherbarrow Male Kingston Wheelers CC
DNS Damian Poulter Male Hounslow & District Whs
DNS Gary Evans Male Sporting Strada Track Club
DNS Simon McNamara Male South Downs Bikes / Casco Europe
DNS David Jones Male Norwood Paragon CC
DNS kevin beament Male Sydenham Whs
DNS Gary Laybourne Male South London Harriers