City Cycle Couriers RT

  • Hide Map
  • Date: 16-Aug-20
  • Time: 07:00
  • Distance: 10 Miles
  • Course: s4/10
  • Closing Date: 08-Aug-20 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para

Frost and Hilton fastest in Devon

  • Published: 17 Aug 20
  • Written By: Frazer Snowdon
F | T | G+
Catherine Hilton

Lee Frost (NOPINZ-Symec Race Team) and Catherine Hilton (Sid Valley CC) were fastest male and female riders respectively as City Cycle Couriers staged a 10-mile time trial on the popular Buckfastleigh course in Devon.

37-year-old Frost, from Crewkerne, clocked a personal best time of 19-08 to take the win by 30 seconds from Blake Pond (North Devon Wheelers), while the men’s podium was completed by Robert Willcocks (RAF CA) with 19-46.

Having placed second in the Mid-Devon CC 25 the week before, this was Frost’s first win of 2020 so far. He is now targeting a ride at the National 10-Mile Championships at the end of the month.

At the turn Frost and Pond were neck and neck, both reaching that point in 9-51, but Frost eked ahead over the final five miles to take the victory.

Veteran rider Hilton covered the course in 23-06 to take the women’s prize by 18 seconds from Ellie MackMan (Cheltenham & County CC), while third fastest lady was youngster Natasha Reddy (Bianchi Dama) with 24-04.

Hilton’s ride was her first open time trial of 2020, and she managed to clock a new personal best by 16 seconds.

Lee Frost

In other categories Andrew Perkins (Mid-Devon CC) was fastest veteran with 19-50 for fourth overall, 17 seconds ahead of the next best veteran in Gavin MacDougall (Royal Navy and Royal Marines CA).

Exeter Wheelers’ Jack Dallyn was fastest junior with 20-22 for ninth overall, 1-13 quicker than Mid-Devon CC’s Morgan Gibson with 21-35, whose team-mate Callum Start was third fastest junior with 21-38.

And of the female juniors victory went to Hannah Rainger (Propello) with 24-39, six seconds better than her rival in that category Connie McLaughlin (Tofauti Everyone Active).

The S4/10 course starts to the south of Buckfastleigh and heads north along the A38 to Ashburton before turning and heading for home.

* All reports are copyright of Cycling Time Trials/Snowdon Sports. Not to be used without permission.

 

 

Results:

Pos   Name  Club  Cat   Time

1     Lee Frost   NOPINZ Symec Race Team Senior      19.08

2     Blake Pond  North Devon Wheelers   Senior      19.38

3     Robert Willcocks RAF CA      Senior      19.46

4     Andrew Perkins   Mid Devon CC     Veteran     19.5

5     Oscar Hutchings  Team Tor 2000 | KALAS  Senior      19.52

5     Sean Townsend    Magspeed Racing  Senior      19.52

7     Gavin MacDougall RNRMCA      Veteran     20.07

8     Tom Scorer  RNRMCA      Senior      20.1

9     Jack Dallyn Exeter Whs CC    Junior      20.22

10    Joshua Clark     RNRMCA      Espoir      20.24

11    Frederik Scheske VITUS PRO CYCLING       Senior      20.27

12    Jason McGowan    www.giant-helston.co.uk      Veteran     20.28

13    Rob Scott   City Cycle Couriers RT Senior      20.36

14    Jason Kettle     Mid Devon CC     Veteran     20.47

15    Lee Adams   Bpm Coaching     Senior      20.49

16    Lubos Obornik    CS Dynamo   Veteran     20.56

17    Paul Walshe Plymouth Corinthian CC Veteran     21.02

18    Nick Blight North Devon Wheelers   Senior      21.04

19    Andrew Parnowski City Cycle Couriers RT Veteran     21.05

19    Tim Heal    Mid Devon CC     Veteran     21.05

21    Mark Szender     Exeter Whs CC    Senior      21.07

22    Mark Emsley Team TMC    Senior      21.08

23    Peter Norris     Cycle Sport South Hams Veteran     21.24

24    Chris Vellacott  RNRMCA      Veteran     21.33

25    Kevin Weymouth   Mid Devon CC     Veteran     21.34

26    Morgan Gibson    Mid Devon CC     Junior      21.35

27    Callum Start     Mid Devon CC     Junior      21.38

27    Harry Loader     Team Bottrill    Senior      21.38

29    Simon Patterson  Somerset RC Tri Club   Veteran     21.41

30    Ken Holder  City Cycle Couriers RT Veteran     21.42

31    Lee Sanderson    Mid Devon CC     Veteran     21.53

32    Tom Moran   Plymouth Corinthian CC Veteran     22.02

33    Sean Ferguson    Mid Devon CC     Veteran     22.07

34    Chris Guest St Austell Whs CC Veteran     22.1

35    MacAuley Vincent Axe Valley Pedallers   Espoir      22.13

36    Rob Smith   Royal Navy & Royal Marines CA      Veteran     22.16

37    Reuben Heal Mid Devon CC     Junior      22.17

37    Ruben Stacey     North Devon Wheelers   Juvenile    22.17

39    Hugh Madeley     London Dynamo    Espoir      22.23

40    Mick Daniels     National Ventilation   Veteran     22.27

40    Adam Gitlin Alltrax     Veteran     22.27

42    Phil Smith  Mid Devon CC     Veteran     22.3

43    Ben Oman    Devon & Somerset Fire & Rescue     Veteran     22.32

43    William Ginieres Penzance Wheelers CC   Senior      22.32

45    Felix Whetter    St Austell Whs CC Junior      22.36

46    Alan Hughes Exeter Triathlon Club  Veteran     22.38

47    Roger Sheridan   North Devon Wheelers   Veteran     22.38

48    Oliver Baylin    www.giant-helston.co.uk      Senior      22.41

49    Gregory Stacey   North Devon Wheelers   Veteran     22.47

50    William Hornby   Cycle Sport South Hams Veteran     22.55

51    Ollie Pennington 1st Chard Wheelers     Espoir      22.57

52    Terry Harvey     Army Cycling     Veteran     22.59

53    Frederick Mayall Exeter Whs CC    Veteran     23.03

54    Stewart Cox Royal Navy & Royal Marines CA      Veteran     23.05

55    Catherine Hilton Sid Valley CC    Lady  23.06

56    Doug Parker Sid Valley CC    Veteran     23.17

57    Richard Stenton  Tavistock Whs CC Veteran     23.24

57    Ellie MacKman    Cheltenham & County Cycling Club  Lady  23.24

59    Neil Minion Plymouth Triathlon Club      Veteran     23.25

60    Anthony Everson  Army Cycling     Veteran     23.31

61    Craig Woodward   Plymouth Corinthian CC Veteran     23.32

62    Phil Bowden Saint Piran Veteran     23.42

63    Richard Brown    Tavistock Whs CC Veteran     23.46

64    Christian Bird   North Devon Wheelers   Veteran     24.03

65    Natasha Reddy    Bianchi Dama     Lady Espoir 24.04

66    James Greenaway  Bpm Coaching     Senior      24.08

67    Stewart Dunn     Mid Devon CC     Senior      24.1

68    David Gray  Axe Valley Pedallers   Veteran     24.12

69    Gregory Moss     North Devon Wheelers   Espoir      24.25

70    Terence Leonard  St Budeaux C C   Veteran     24.29

71    Jacob Riby  Team Sportslab   Juvenile    24.33

72    Hannah Rainger   Propello    Lady Junior 24.39

72    John Morse  Penzance Wheelers CC   Veteran     24.39

74    Connie McLaughlin Tofauti Everyone Active      Lady Junior 24.45

75    Abe Reid    Tavistock Whs CC Juvenile    24.51

76    Martina Geraghty Penzance Wheelers CC   Lady  25.15

77    Chris Harper     Penzance Wheelers CC   Veteran     25.22

78    David Roe   Revo Racing Veteran     25.47

79    Gerald Page Somerset RC Tri Club   Veteran     25.51

80    Cameron Leslie   RAF CA      Senior      25.52

81    Lisa Crawford    Plymouth Corinthian CC Veteran     26.12

82    Kari Eilertsen   Alltrax     Lady  26.56

83    Helen Soby  Plymouth Corinthian CC Lady  27.19

84    Chris Puertas    Alltrax     Veteran     28.1

85    Dawn Turner Plymouth Corinthian CC Lady  28.2

86    Ian Scott   City Cycle Couriers RT Veteran     28.46

87    Michael Alexander Royal Navy & Royal Marines CA      Veteran     29

88    Samuel Wyatt-Harris    Exeter Whs CC    Senior      DNF

89    Richard Babbage  Mid Devon CC     Veteran     DNF

      Stuart Edwards   Royal Navy & Royal Marines CA      Veteran     DNS

      Bob Brabbins     Wellington Wheelers Cycling Club  Veteran     DNS

      Peter Bishop     Exeter Whs CC    Veteran     DNS

      Owen Prior  Exeter Whs CC    Senior      DNS

      Maria Weymouth   Mid Devon CC     Lady  DNS

      Rose Willis St Austell Whs CC Lady  DNS

      Ivor Pooke  City Cycle Couriers RT Veteran     DNS

      Hassan Nada Royal Navy & Royal Marines CA      Espoir      DNS

      Brett Barber     Mid Devon CC     Veteran     DNS

      Sean Childs Royal Navy & Royal Marines CA      Veteran     DNS

      Rupert Warren    Exeter Triathlon Club  Veteran     DNS

      James Cartlidge  Plymouth Corinthian CC Senior      DNS

      Gidon Reid  Tavistock Whs CC Veteran     DNS

      Paul Wynne  Exeter Whs CC    Veteran     DNS