Barnesbury CC (Preference to North East Based Riders)

  • Hide Map
  • Date: 16-Aug-20
  • Time: 08:00
  • Distance: 10 Miles
  • Course: M102C
  • Closing Date: 04-Aug-20 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para

Riders remember Jack at the Barnesbury CC 10

  • Published: 16 Aug 20
  • Written By: Frazer Snowdon
F | T | G+
Miriam Jessett

Tom Hutchinson and Miriam Jessett were fastest male and female riders respectively, as competitors of all ages remembered well-respected local time trial photographer Jack Earl who passed away earlier in August.

Hutchinson (Team Kirkley Cycles) clocked a new course record of 18-52 on his way to victory in the Northumberland and Durham CA Championships, beating the previous best of Adam Wild of 19-09 set last year when the course was used for the first time.

While Wild was away riding (and winning) and National 100-Mile Championships in Wiltshire, Hutchinson took full advantage to take the win on an overcast and dry but chilly morning near Cramlington, Northumberland.

Hutchinson’s time was just two seconds better than runner-up Michael Gill (Aerolab Ward Wheelz), while junior ace Oscar Onley (Kelso Wheelers) was third overall and was quickest junior.

Tom Hutchinson

“I’m delighted to get another open race in the bag, even better with the win, albeit just by 2 seconds with a great ride by Michael Gill,” said Hutchinson.

“One of the quicker courses in the North East, it’s great to see so many riders with phenomenal times including strong performances by my team-mates. Thanks again to the organisers who put on the event in the current circumstances.”

In-form Miriam Jessett secured another win for Team Kirkley Cycles with 23-08, winning by more than a minute from Jen McMahon (Sub Rosa) with Claire Harlow (Blaydon CC) third.

“It was exciting to race on a new course,” said Jessett. “I'd ridden on both the Barnesbury Club 10 and the Open 25 last month. The course proved to be interesting and testing and I'm happy to come away with fastest female, especially in the run up to nationals in a few weeks time.”

Other category winners included Philip Kennell (GS Metro) who was fastest veteran on actual time with 20-38, while the quickest veteran on age standard was Nev Martin (Velo Culture) with 20-54 for a plus of 6-50.

Fastest female veteran was Lindsay Turnbull (Vector Racing) with 24-54, while Joe Dixon (Velo Culture) was best male juvenile with 23-16. Of the female juveniles Sophie Heighton (Ferryhill Wheelers) was best with 27-47, while Blaydon CC’s Joe Leiserach was best on a road bike with 22-06.

Jack Earl

* All reports are copyright of Cycling Time Trials/Snowdon Sports. Not to be used without permission.

 

Results:

Pos      Name   Club    Gender Cat      Time

1          Thomas            Hutchinson      Team Kirkley Cycles  Male    Senior  18:52

2          Michael           Gill      AeroLab Ward WheelZ          Male    Espoir  18:54

3          Oscar   Onley  Kelso Wheelers Cycling Club            Male    Junior  19:41

4          Lewis  Wake   Team Kirkley Cycles  Male    Senior  19:53

4          Kris     Atkin   Team Kirkley Cycles  Male    Senior  19:53

6          Josh     Charlton          MTS Cycle Sport        Male    Junior  19:54

7          Andrew           Duggan           Physiohaus      Male    Senior  20:19

8          Philip   Kennell            GS Metro        Male    Veteran           20:38

9          Harry   Walker Revolver Racing         Male    Veteran           20:46

10        Phil      Hall     Velo Culture   Male    Veteran           20:49

11        Paul     Davis   Musselburgh RCC      Male    Senior  20:52

12        Shaun  Brannan           Muckle Cycle Club     Male    Senior  20:53

13        Nev     Martin Velo Culture   Male    Veteran           20:54

14        Simon  Muir    Blumilk.com    Male    Veteran           20:55

15        James   Hadfield          Blaydon CC    Male    Senior  20:58

16        Wilson-Jay      Brown PM Racing UK           Male    Senior  21:09

17        Jay       Pitt      Derwentside CC         Male    Senior  21:12

18        terry     Wilkinson        Barnesbury CC           Male    Senior  21:16

19        Jake     Dobson            AeroLab Ward WheelZ          Male    Espoir  21:18

20        Thomas           Fletcher           Reifen Racing Male    Senior  21:30

21        Ben      Dixon  Royal Navy & Royal Marines CA     Male    Senior  21:31

22        Mark    Strang  Velo Culture   Male    Veteran           21:32

22        Russell McLean           Beacon Wheelers        Male    Veteran           21:32

24        Colin   Stevenson        Hawick Cycling Club Male    Senior  21:45

25        Peter    Stokoe Reifen Racing Male    Senior  21:52

26        Adam  Smith   North Shields Polytechnic Club         Male    Senior  21:53

27        Alex    Cunningham    Physiohaus      Male    Espoir  22:00

28        Ben      Lane    GS Metro        Male    Veteran           22:02

29        Joshua Hodgson         GS Metro        Male    Senior  22:03

30        Wayne Coates Derwentside CC         Male    Veteran           22:05

31        Joe       Leiserach         Blaydon CC    Male    Senior  22:06

32        David  Robinson         Tyneside Vagabonds CC        Male    Veteran           22:09

33        Colin   Atkinson         Muckle Cycle Club     Male    Veteran           22:10

34        Roger  Clarke  Tyneside Vagabonds CC        Male    Veteran           22:16

35        Kyle    Spence             Velo Culture   Male    Senior  22:32

35        Darren McBain           Team Swift     Male    Veteran           22:32

35        Michael           Lynch  Derwentside CC         Male    Veteran           22:32

38        Kevin  Hall     Sunderland Clarion     Male    Veteran           22:33

39        James   Meadows        Cleveland Wheelers CC         Male    Senior  22:42

40        Dan     Venner North Shields Polytechnic Club         Male    Veteran           22:43

41        Mark    Whaley            Blaydon CC    Male    Veteran           22:44

41        David  Cunningham    Vector Racing             Male    Veteran           22:44

43        Colin   Blacklock        Muckle Cycle Club     Male    Veteran           22:47

44        Jordan Rawlins           Protech Velo   Male    Espoir  22:48

45        David Linsley            Tyne & Wear Fire & Rescue Service CC      Male    Veteran           22:53

46        Miriam            Jessett Team Kirkley Cycles  Female Espoir  23:08

47        Stephen           Magrath           Blaydon CC    Male    Senior  23:09

47        Martin Rasmussen      Tyneside Vagabonds CC        Male    Veteran           23:09

49        David  Milton Vector Racing             Male    Veteran           23:13

50        Joe       Dixon  Velo Culture   Male    Juvenile           23:16

51        Phil      Watson            Hadrian R.T    Male    Veteran           23:19

52        Lee      Statham           Houghton CC  Male    Veteran           23:20

53        Jon       Moss    Vector Racing             Male    Senior  23:24

54        Jacob   Anderson        South Shields Velo Cycling Club       Male    Senior  23:29

55        James   Anderson        North Shields Polytechnic Club         Male    Senior  23:35

56        Martin Lloyd  Vector Racing             Male    Veteran           23:36

57        Kenneth          Addison          Southport CC  Male    Veteran           23:38

58        Simon  Emsley            Derwentside CC         Male    Veteran           23:42

59        Stephen           Walton Muckle Cycle Club     Male    Veteran           23:50

60        Keith   Davison           Hadrian R.T    Male    Veteran           23:56

61        Neil     Parkin  Rapha Cycling Club   Male    Veteran           23:57

62        Chris    Whittle            Vector Racing             Male    Senior  24:00

63        Alan    Turnbull          Hawick Cycling Club Male    Veteran           24:18

63        Rhys    Edwards          Edinburgh Road Club Male    Juvenile           24:18

65        Ian       Gallon North Tyneside Riders CC     Male    Veteran           24:20

66        Keith   Sibbald            Zeus CRT        Male    Veteran           24:22

67        Jen       McMahon        Sub Rosa         Female Senior  24:23

68        Thomas            Heighton         Ferryhill Whs  Male    Junior  24:26

69        Craig   Bell      Allen Valley Velo       Male    Senior  24:28

70        Stephen           Hill      Barnesbury CC           Male    Veteran           24:32

71        Harris  Hall     Velo Culture   Male    Juvenile           24:37

72        David  Ballantyne       EMC Cycling  Male    Veteran           24:42

73        Rick     Mitford           Cestria C.C.    Male    Veteran           24:44

74        Lindsay           Turnbull           Vector Racing             Female Veteran           24:54

75        Howie Buckingham    Allen Valley Velo       Male    Veteran           25:09

76        Brian   Johnson           Reifen Racing Male    Veteran           25:16

77        Noel    Stoddart          Blaydon CC    Male    Veteran           25:23

77        Martin Bluck   Allen Valley Velo       Male    Veteran           25:23

79        Colin   Gardener         Flyte Racing    Male    Veteran           25:25

80        Alistair            MacDonald     Sporting Club Gothic  Male    Veteran           25:41

81        Hal      Kennedy         North Tyneside Riders CC     Male    Juvenile           25:50

82        Claire   Harlow            North Shields Polytechnic Club         Female Senior  26:04

83        Stuart  Rae      North Tyneside Riders CC     Male    Veteran           26:08

94        Paul     Lofthouse        Ryton Tri Club            Male    Veteran           26:22

85        Barry   Holyoak          South Shields Velo Cycling Club       Male    Veteran           26:26

86        Justine Norman           Velo Culture   Female Veteran           26:31

87        Howard           Heighton         Ferryhill Whs  Male    Veteran           26:32

88        Mick    Chappel           North Tyneside Riders CC     Male    Veteran           26:37

89        Daniel  Anderson        South Shields Velo Cycling Club       Male    Senior  26:56

90        Aidan  Berry   North Tyneside Riders CC     Male    Veteran           27:00

91        Ray      Bell      Derwentside CC         Male    Veteran           27:04

92        Mark    Christie            Durham Triathlon Club          Male    Veteran           27:44

93        Sophie Heighton         Ferryhill Whs  Female Juvenile           27:47

94        Jay       Sully    North Shields Polytechnic Club         Male    Veteran           28:46

95        Heather           Gould  North Shields Polytechnic Club         Female Veteran           30:53

96        Jeffrey Walker North Tyneside Riders CC     Male    Veteran           31:23

97        Claire   Cook   South Shields Velo Cycling Club       Female Senior  32:03

98        Gareth Davies Barnesbury CC           Male    Veteran           34:23

99        Sam     Atkinson         Cestria C.C.    Male    Senior  43:06

            Sam     Murray            DRAG2ZERO Male    Junior  APOLS

            Christopher     Beaty   Allen Valley Velo       Male    Senior  APOLS

            Robert Laverick          Vector Racing             Male    Veteran           APOLS

            Richie  Grant   Hartlepool CC Male    Veteran           APOLS

            Neil     Wilkinson        Blaydon CC    Male    Veteran           APOLS

            Kris     Whitelaw         Team Swift     Male    Senior  APOLS

            John     Hewison          Zurbaran Racing         Male    Veteran           APOLS

            Julian   MacBride        Team Kirkley Cycles  Male    Senior  APOLS

            Joseph Hunter Allen Valley Velo       Male    Senior  APOLS

            Ian       Elliot   Hawick Cycling Club Male    Veteran           DNF

            Ian       Taylor  Blumilk.com    Male    Veteran           DNS

            Frank   Devlin South Shields Velo Cycling Club       Male    Veteran           DNS