Bristol South Cycling Club (WTTA Hardriders)

  • Hide Map
  • Date: 21-Oct-18
  • Time: 10:00
  • Distance: 2 Miles
  • Course: uh26
  • Closing Date: 09-Oct-18 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para
Position Img First Name Last Name Gender Category Club Precise Time Avg. Speed Points
1 Cameron Biddle Male Espoir Halesowen A&CC 06:57.9 17.266 Mph 150
2 Sam Lindsay Male Senior 73Degrees CC, WestSide Coaching 06:59.9 17.184 Mph 148.37
3 Joe Norledge Male Senior Bristol South Cycling Club 07:14.6 16.59 Mph 146.739
4 Phil Stonelake Male Vet Bristol Road Club 07:21.3 16.327 Mph 145.109
5 Jamie Atkins Male Espoir University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 07:21.7 16.327 Mph 143.478
6 Tom Lowe Male Vet Born to Bike - Bridgtown Cycles 07:22.2 16.29 Mph 141.848
7 Andrew Kirby Male Senior 73Degrees CC, WestSide Coaching 07:22.5 16.29 Mph 140.217
8 Josh Coyne Male Senior Okehampton CC 07:25.1 16.18 Mph 138.587
9 Charlie Lacaille Male Espoir St Pauls CRT 07:28.7 16.071 Mph 136.957
10 Robert Borek Male Senior Bristol South Cycling Club 07:40.3 15.652 Mph 135.326
11 Glyndwr Griffiths Male Vet 73Degrees CC, WestSide Coaching 07:41.3 15.618 Mph 133.696
12 John Hunt Male Senior Beacon Roads CC 07:44.7 15.517 Mph 132.065
13 Jack Phillips Male Senior 73Degrees CC, WestSide Coaching 07:47.1 15.418 Mph 130.435
14 Dave Archer Male Senior Bolsover and District CC 07:47.2 15.418 Mph 128.804
15 David Cullen Male Senior Bristol South Cycling Club 07:47.3 15.418 Mph 127.174
16 George Jones Male Espoir 73Degrees CC, WestSide Coaching 07:49.9 15.352 Mph 125.543
17 Kevin Thomas Male Senior Chippenham & District Wheelers 07:51.4 15.287 Mph 123.913
18 Gordon Markus Male Vet Severn Road Club 07:55.4 15.158 Mph 122.283
19 Andrew Metherell Male Vet Salt and Sham Cycle Club 07:58.0 15.063 Mph 120.652
20 Ben Wainwright Male Junior Team Tor 2000 | KALAS 07:59.4 15.031 Mph 119.022
21 Jamie Ford Male Senior A2B Cycle Repair Race Team 08:02.3 14.938 Mph 117.391
22 Adam Whitehead Male Senior Bristol South Cycling Club 08:05.7 14.845 Mph 115.761
23 Ben Davies Male Vet Bristol South Cycling Club 08:06.1 14.815 Mph 114.13
24 Matthew Skeats Male Senior University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 08:06.3 14.815 Mph 112.5
25 Sam Westlake Male Senior Bikestrong-KTM 08:07.2 14.784 Mph 110.87
26 Oliver Walker-hayes Male Espoir University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 08:08.9 14.754 Mph 109.239
27 Jonathan Heath Male Senior Brecon Wheelers 08:11.0 14.664 Mph 107.609
28 Tom Grigson Male Senior Bikestrong-KTM 08:11.6 14.664 Mph 105.978
29 Thomas Hall Male Senior Bristol South Cycling Club 08:13.5 14.604 Mph 104.348
30 James Pittard Male Espoir University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 08:13.9 14.604 Mph 102.717
31 William Jewitt Male Junior Avid Sport 08:14.1 14.575 Mph 101.087
32 Steve Thomas Male Vet Bristol Road Club 08:14.1 14.575 Mph 99.457
33 Daniel Eastment Male Senior 1st Chard Wheelers 08:14.7 14.575 Mph 97.826
34 Hatti Archer Female Senior Bolsover and District CC 08:17.6 14.487 Mph 96.196
35 Stewart House Male Vet Arctic Tacx RT 08:18.9 14.458 Mph 94.565
36 Casimir Ludwig Male Vet Bristol Road Club 08:20.8 14.4 Mph 92.935
37 Michael Miskelly Male Senior Bristol South Cycling Club 08:25.6 14.257 Mph 91.304
38 Andrew Turner Male Senior Bristol South Cycling Club 08:27.6 14.201 Mph 89.674
39 Matt Boulton Male Senior Performance Cycles CC 08:28.0 14.173 Mph 88.043
40 Christopher Chapman Male Senior Bristol South Cycling Club 08:29.8 14.145 Mph 86.413
41 Kate Mactear Female Senior University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 08:30.1 14.118 Mph 84.783
42 George Beck Male Espoir Bikestrong-KTM 08:30.8 14.118 Mph 83.152
43 Daniel Alford Male Senior Bristol South Cycling Club 08:31.0 14.09 Mph 81.522
44 Joanne Jago Female Senior Performance Cycles CC 08:34.3 14.008 Mph 79.891
45 Txema Garcia Male Vet A2B Cycle Repair Race Team 08:36.8 13.953 Mph 78.261
46 Matthew Pandagani-sayce Male Junior Bristol Cycling Development Squad 08:40.5 13.846 Mph 76.63
47 Mark Hudson Male Senior Bristol South Cycling Club 08:40.6 13.846 Mph 75
48 Sam Whitehead Male Senior Bristol South Cycling Club 08:40.9 13.846 Mph 73.37
49 Tom Ilett Male Senior Bristol South Cycling Club 08:46.5 13.688 Mph 71.739
50 Jack Luke Male Senior BikeRadar 08:46.5 13.688 Mph 70.109
51 Daniel Burbridge Male Senior Bristol South Cycling Club 08:51.9 13.559 Mph 68.478
52 Lucas Byam Male Juvenile Bristol South Cycling Club 08:51.9 13.559 Mph 66.848
53 Thomas Southey Male Senior Bristol South Cycling Club 08:53.1 13.508 Mph 65.217
54 Lauren Johnston Female Senior Avid Sport 08:57.1 13.408 Mph 63.587
55 John Grenfell Male Senior A2B Cycle Repair Race Team 09:00.2 13.333 Mph 61.957
56 Cameron Graley Male Senior Bristol South Cycling Club 09:00.3 13.333 Mph 60.326
57 Tommy Barlow Male Vet Clevedon & District Road Club 09:02.0 13.284 Mph 58.696
58 Andy Collins Male Senior Chew Valley Cycling Club 09:02.8 13.284 Mph 57.065
59 Mark Jerzak Male Senior Chew Valley Cycling Club 09:06.3 13.187 Mph 55.435
60 Marc Allen Male Vet Swindon Road Club 09:10.4 13.091 Mph 53.804
61 Matt Reynolds Male Vet Sodbury Cycle Sport 09:13.5 13.02 Mph 52.174
62 Emily Slavin Female Senior University of Bath Cycling Club 09:13.7 13.02 Mph 50.543
63 Deacon Cutterham Cgc Male Senior Bikestrong-KTM 09:15.7 12.973 Mph 48.913
64 Kate Baker Female Senior Avid Sport 09:16.1 12.95 Mph 47.283
65 Ian Mountjoy Male Vet Bristol South Cycling Club 09:25.1 12.743 Mph 45.652
66 Luke Smith Male Vet Bristol South Cycling Club 09:34.0 12.544 Mph 44.022
67 Robert Campbell Male Senior Bristol South Cycling Club 09:34.5 12.544 Mph 42.391
68 Farooq Chaudhry Male Senior Props Cycling Club 09:34.9 12.544 Mph 40.761
69 Rob Tadman Male Senior Bristol South Cycling Club 09:36.0 12.5 Mph 39.13
70 Imam Qazi Male Vet Props Cycling Club 10:07.5 11.862 Mph 37.5
71 Alice Thomson Female Senior Bristol South Cycling Club 10:11.7 11.784 Mph 35.87
72 Wiebke Rietz Female Vet 1st Chard Wheelers 10:16.4 11.688 Mph 34.239
73 Heidi Blunden Female Senior The Racing Chance Foundation 10:16.5 11.688 Mph 32.609
74 Dean Teifel Male Senior DAS RAD KLUB 10:17.6 11.669 Mph 30.978
75 Eugene Conlon Male Vet Salt and Sham Cycle Club 10:18.2 11.65 Mph 29.348
76 Alec Johnson Male Senior Westbury Wheelers 10:19.1 11.632 Mph 27.717
77 Alice Earle Female Senior VeloVitesse/ALLCAP/James Barry/SiS 10:20.3 11.613 Mph 26.087
78 Chris Revill Male Vet Somer Valley Cycling Club 10:20.7 11.613 Mph 24.457
79 Matthew Young Male Vet Chew Valley Cycling Club 10:41.2 11.232 Mph 22.826
80 James Manthorp Male Senior Chew Valley Cycling Club 10:42.7 11.215 Mph 21.196
81 Joss Winter Female Senior Bristol South Cycling Club 10:46.4 11.146 Mph 19.565
82 Richard Emery Male Vet Severn Road Club 10:49.7 11.094 Mph 17.935
83 Gordon Scott Male Vet CC Weymouth 10:53.1 11.026 Mph 16.304
84 Alan Cooper Male Vet Avonlea/Treasure RT 10:57.1 10.959 Mph 14.674
85 Russell Boon Male Vet Avonlea/Treasure RT 11:20.8 10.588 Mph 13.043
86 Simon Kidd Male Vet Charlotteville Cycling Club 11:30.0 10.435 Mph 11.413
87 Sara James Female Vet Clevedon & District Road Club 11:35.8 10.36 Mph 9.783
88 Eleanor Jaskowska Female Senior Bristol South Cycling Club 11:47.3 10.184 Mph 8.152
89 Simon Davis Male Vet VTTA (Midlands) 12:21.0 9.717 Mph 6.522
90 Joanna Knight Female Vet Bristol South Cycling Club 12:32.4 9.574 Mph 4.891
91 David Braidley Male Vet Bristol South Cycling Club 12:56.0 9.278 Mph 3.261
92 Peter Rogers Male Vet Team Tor 2000 | KALAS 16:33.5 7.251 Mph 1.63
DNF Seb Bird Male Junior Bristol South Cycling Club 00:00.0 0
DNS(A) Molly Hodges Female Senior Avid Sport 00:00.0 0
DNS(A) Tony Emery Male Vet Dursley Road Club 00:00.0 0
DNS(A) Steven Macdonald Male Vet Bristol South Cycling Club 00:00.0 0
DNS(A) Steve Clarke Male Vet Bristol South Cycling Club 00:00.0 0
DNS Andy Stuart Male Vet Velo Club St Raphael 00:00.0 0
DNS Tavis Walker Male Senior Velo Club Walcot 00:00.0 0
DNS Robin Hunt Male Vet Bristol Road Club 00:00.0 0
DNS Chris Adams Male Vet Bristol South Cycling Club 00:00.0 0
DNS Geraint Northam Male Vet Bristol South Cycling Club 00:00.0 0
DNS William Ryan Male Junior Team Tor 2000 | KALAS 00:00.0 0
DNS Chris Gooderham Male Vet Bristol South Cycling Club 00:00.0 0
DNS Lewis Whitcombe Male Espoir Webbs 1902 CC 00:00.0 0
DNS George Kimber Male Espoir Team PB Performance 00:00.0 0
DNS Olive Holliday Female Espoir Somer Valley Cycling Club 00:00.0 0
DNS Sébastien Bernaert Male Senior Bristol Road Club 00:00.0 0