Cambridge CC

  • Hide Map
  • Date: 30-May-21
  • Time: 09:00
  • Distance: 15 Miles
  • Course: F2/15
  • Closing Date: 18-May-21 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para

Smith and Simmonds battle to victories in Cambridge CC 15

  • Published: 31 May 21
  • Written By: Frazer Snowdon
F | T | G+
Hayley Simmonds

Veteran Matthew Smith (Drag2Zero) and Hayley Simmonds (CAMS Racing) made their final preparations for this weekend’s National Circuit Championships by taking the men’s and women’s victories at the Cambridge CC 15.

Smith, aged 43, took his first victory of the season in a new course record of 27 minutes and 44 seconds.

Meanwhile Simmonds, aged 32, was just three seconds off the women’s competition record finishing the course in 29-51.

The F2/15 course was new in 2019 but suffered with strong wind conditions that year and then was Covid-cancelled in 2020. 

The course is on the fast and flat A428 dual carriageway just west of Cambridge with just over one lap of the out and back course to complete.

The wind direction was not ideal for the course but despite this fast times were recorded.

Smith finished second in the Leo 30 earlier in May but went one better on this occasion finishing 47 seconds clear of his nearest challenger.

Matthew Smith

 

Next weekend Smith will be looking to improve on his eighth place in last season’s National Circuit Championships.

George Fox (George Fox Cycling Solutions) placed second in 28-31 while Paul Burton (Paceline RT) finished third (28-57).

The quickest team was Cambridge University with the winning side consisting of Jack Kellam (29-44), Patrick Elwood (30-05) and Euan Tebbutt (31-08).

Smith also headed up the veterans on standard results, setting a new age 43 national record (+11.53).

Andy Grant (Cambridge CC) was second veteran on standard with a +11.37 ahead of Jackie Field (CC Ashwell) in third (+11.19).

More VTTA National records were set by Tim Hood (60), Andy Grant (68), Jackie Field (56), Jennifer Clegg (67), Glen Taylor/Mark Arnold (99), Andrew & Catherine Hutchinson (114) and John Swanbury/Kate Churchill (136)

Quickest junior Mattie Dodd (Team Backstedt Bike Performance) would have recorded a convincing new Junior record had he not had a late start and briefly gone off course eventually finishing seventh in 29-51.

Glenn Taylor (Shorter Rochford RT) and Mark Arnold (VTTA East Anglia) were the fastest tandem clocking 28-23.

Meanwhile, Andrew Hutchinson and Catherine Hutchinson (Lowestoft Wheelers CC) were fastest veterans on standard in +8:38.

Simmonds, from Bar Hill, Cambridgeshire, won the Aerocoach 10 for road bikes on her only other time trial outing this season.

Next weekend she will be hoping to improve on her third place in last year’s National Circuit Championships.

On this occasion Simmonds finished three minutes and 35 seconds clear of her nearest challenger.

Veteran Jackie Field (CC Ashwell) was second fastest female in 33-21, while Fiona Sharp (Chapeau! Vive Le Velo) had to settle for second on this occasion in 33-26.Meanwhile, Verity Smith (Loose Cannon’s Conditioning) finished third a further minute back in 34-29.

* All reports are copyright of Cycling Time Trials/Snowdon Sports. Not to be used without permission.

 

Results

1                              Matthew             Smith    DRAG2ZERO       27:44

2                              George Fox         George Fox Cycling Solutions       28:31

3                              Paul       Burton  Paceline RT         28:57

4                              Timothy               Torrie    TBW23 Stuart Hall Cycling P/b Trainsharp              29:32

5                              Jack        Kellam  Cambridge University CC               29:44

6                              Edward Calow    Royal Air Force Cycling Association           29:50

=7                           Mattie  Dodd     Team Backstedt Bike Performance (Inc 30s LS)    29:51

=7                           Hayley  Simmonds           CAMS Racing      29:51

9                              Jack        Brown   UpShift Nutrition Race Team       29:57

10                           David     Harding Chelmer CC         30:00

11                           Patrick  Elwood Cambridge University CC               30:05

12                           Mark     Richards               D A P Cycling Club            30:06

13                           Matt      Jacobs   Loose Cannon's Conditioning      30:09

14                           Jordan  Black      Loose Cannon's Conditioning      30:12

15                           Colin      McDermott        Festival Road Club            30:19

16                           Nick       Partridge             VC Baracchi         30:30

17                           Ben        Farrer    Vector Cycling Race Team             30:32

18                           Tim         Hood     Team Bottrill      30:40

19                           Robert Golding Ely & District CC/B&T Motor Repairs        30:48

20                           Peter     Harding Chelmer CC         30:53

=21                         Euan      Tebbutt Cambridge University CC               31:08

=21                         Jim         Boyle     Sleaford Wheelers Cycling Club  31:09

23                           Robert  Staines Loose Cannon's Conditioning      31:09

=24                         Darran  Bennett               Ely & District CC/B&T Motor Repairs        31:11

=24                         Sam       Wightman           Team Bottrill      31:11

26                           Martin  Reynolds             Cambridge CC    31:13

=27                         Simon   Elkington             St Neots CC         31:16

=27                         Keith     Dorling  Team Bottrill      31:16

29                           Adam    Fisher    Cambridge CC    31:21

30                           Sean      O'Sullivan            Eagle Road Club 31:23

31                           Steven  Cottington          Bath Cycling Club              31:29

32                           Geoff    Platts     Team Bottrill      31:33

=33                         Rory       Havis     Ely & District CC/B&T Motor Repairs        31:35

=33                         Paul       Hayward              VC Baracchi         31:35

35                           Andrew Grant    Cambridge CC    31:36

=36                         Elliot      Hibell     Kings Lynn CC     31:45

=36                         Alister   Campbell             Eagle Road Club 31:45

38                           Antony Brown   George Fox Cycling Solutions       31:47

39                           Sean      Sanders Drighlington BC 31:49

40                           Ryan      Gray      Ride Harder        31:53

=41                         David     Glossy   Corley Cycles RC               32:06

=41                         John      Manlow               Ely & District CC/B&T Motor Repairs        32:06

43                           Thomas                Carroll   CC Breckland      32:13

44                           Jez          Willows Sherwood CC     32:16

45                           Callum  Biggs      Flanders Color Galloo Team   (Inc. 6 secs LS)         32:21

46                           Max       Sahota  Team Bottrill      32:27

47                           Oliver    Higbee  Drighlington BC 32:28

48                           Joris       Witstok Cambridge University CC               32:29

49                           Mark     Cox        ZeroBC Race Team           32:33

50                           Stuart    Supple  VC Baracchi         32:36

51                           Colin      Lizieri     Cambridge CC    32:40

52                           Ian          Short     Team Salesengine.co.uk 32:44

53                           Ed           Watson Ratae RC              32:47

54                           Ken        Platts     Cambridge CC    32:48

55                           Thomas Stegeman           Fenland Clarion CC          32:55

=56                         Gary      Pamment            CC Sudbury         32:57

=56                         Chris      Shaw     Fenland Clarion CC          32:57

58                           Derek    Ricketts Ely & District CC/B&T Motor Repairs        33:08

59                           Chris      Sprott   Ratae RC              33:12

60                           Hugo     Hocknell               Team Salesengine.co.uk 33:13

61                           Mark     Lawrence            Cambridge University CC               33:18

62                           Jackie    Field      CC Ashwell          33:21

63                           Mark     Halliday North Bucks RC 33:23

64                           Robert  Watson Cambridge CC    33:24

65                           Fiona     Sharp    Chapeau! Vive Le Velo    33:26

66                           Neil        Empson Wisbech Whs     33:31

67                           Richard Crook    Fenland Clarion CC          33:34

=68                         Stan       Nwaka  Verulam CC         33:39

=68                         Jamie    Bishop  Harlow CC           33:39

70                           Roy        Rowland              Loose Cannon's Conditioning      33:52

71                           Michael Cope     Kettering CC       34:01

72                           Cameron             Morris   Icknield RC          34:12

73                           Jolyon   Glynn    Cambridge CC    34:16

74                           Tim         Baggs    Velo Club Flintham          34:17

75                           Marcin  Dubanowski       Hornchurch CC  34:22

76                           Robert  Gilmour                Hounslow & District Whs              34:23

77                           Loz   Staples Velo-One Cycling Team (Staples Vegetables-Great British Farmers)            34:25

78                           Verity    Smith    Loose Cannon's Conditioning      34:29

79                           Jon         Talbot   Wisbech Whs     34:36

80                           James   Johnson               Welwyn Whs      34:37

81                           Ian          Aunger Fenland Clarion CC          34:41

82                           John      Martin  Elmsall Road Club             34:43

83                           Chris      Dyason Cambridge CC    34:44

84                           Peter     Tibbitts Ford CC 34:54

85                           Philip     Skinner Welwyn Whs      35:00

86                           Sue        Rust       Kettering CC       35:19

87                           Hugh     Williams               Spartan 35:27

88                           Dave      Mason [Trike]    Lincoln Wheelers CC       35:30

89                           Mark     Thomas Bigfoot CC           35:42

90                           Lauren  Kirchel  Chelmer CC         35:50

91                           Andrew Bright    Chronos RT         35:55

92                           Carmelo               Luggeri CC Ashwell          35:58

93                           Alan       Crane    Chronos RT         36:06

94                           Kevin     Creese  Chronos RT         36:11

95                           Noel      Toone   Kettering CC       36:13

96                           Tim         Simpkins              Harlow CC           36:15

97                           David     Prom     San Fairy Ann CC Ltd       36:22

98                           Ann        Shuttleworth     Cambridge CC    36:30

99                           Susan    Sanders Drighlington BC 36:42

100                         Jim         Robertson           St Neots CC         36:57

101                         Jennifer Clegg     Team Bottrill      36:59

102                         Joy          Payne   High Wycombe CC           37:03

103                         Dominic                Whitehead         Cambridge CC    37:29

104                         Patrick  Charlton               Wolsey RC           37:54

105                         Thomas Walker  Cambridge University CC  (Includes 3:39 LS)          38:14

106                         Linda     Hones   Newmarket Cycling & Triathlon Club        38:29

107                         Wayne  Hill          Bourne Wheelers             38:53

108                         Sally       Withey Swift Racing        39:34

109                         Sarah     MacKenzie          Chiswick Cycling Club      39:50

110                         Phil         Bailey    Loose Cannon's Conditioning      40:11

111                         Gillian    Morgan Westerley Cycling Club  41:48

112                         Graeme Church  Team Milton Keynes      41:51

113                         Murray Kirton    A5 Rangers CC   42:54

114                         Allison   Kaye      Verulam CC         43:19