Reading Cycling Club

  • Hide Map
  • Date: 28-Jul-18
  • Time: 14:00
  • Distance: 10 Miles
  • Course: h10/1
  • Closing Date: 17-Jul-18 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para

Buckley and Sneddon charge to victories in Reading 10

  • Published: 29 Jul 18
  • Written By: Frazer Snowdon
F | T | G+

Matthew Buckley (Andover Wheelers) was pushed all the way as he took a 15-second victory in the Reading 10 while Melanie Sneddon (TORQ Performance) was an emphatic winner in the women’s event.

Buckley, who also took victory in the Andover Wheelers 30- and 24-mile events earlier this season, clocked a winning time of 20 minutes and two seconds.

The H10/1 course sees riders travel out and back along the flat A4 between just outside Theale and turning near Thatcham.

Nick English (AeroCoach) was the only rider to challenge Buckley but his finishing time of 20.17 was 15 seconds short of the victory.

In the women’s event veteran rider Sneddon, who was part of the bronze medal winning team in the RTTC Team Time Trial Championships last season, clocked a winning time of 23.11.

The battle behind was for second with Abigail Vyner (Rapha Cycling Club) finishing in 25.42 some 18 seconds faster than Laura Walker (Team Bottrill / Vanguard).

 

* All reports are copyright of Cycling Time Trials/Snowdon Sports. Not to be used without permission.

Results

1          Matthew Buckley        Andover Wheelers      20:02

2          Nick English   AeroCoach      20:17

3          Greg Woodford          Reading CC    21:01

4          Richard Burton           Reading CC    21:09

5          Michael Knight           Team Bottrill / Vanguard       21:19

6          Dean Kirkwood          Kingston Wheelers CC           21:42

7          Rod Macfadyen          Reading CC    21:44

8          James Cadman            Hounslow & District Whs      21:44

9          James Churchard        Reading CC    21:49

10        Richard Moore            WyndyMilla    22:04

11        Mark Duncan  ...a3crg 22:15

12        Richard Llewellyn      Imperial Racing Team            22:38

13        Stuart Gourley Radeon-Cycology RT 23:04

14        Stuart Carver   North Hampshire RC  23:10

15        Melanie Sneddon       TORQ Performance    23:11

16        Alan Allcock   Didcot Phoenix CC     23:30

17        Chris Aitken   Thames Valley Triathletes      23:57

18        Craig Nilsson  Rye & District Wheelers CC  23:58

19        Adrian Feek    Bath Road Club          24:02

20        Paul James      VTTA West Group     24:07

21        Nick Mccormick         Epsom CC       24:09

22        Gavin Mitchell            Twickenham CC         24:17

23        John Mcglashan          Redmon CC    24:26

24        Richard Williams        Farnham RC   24:44

25        Scott Walker   Team Bottrill / Vanguard       25:02*

26        Graham Morrison        Newbury RC   25:11

27        Roger Taylor   Frome and District Wheelers  25:12

28        Tom Woollard Northover VT / Rudy Project 25:16

29        Robert Hutchinson      Bristol South Cycling Club    25:27

30        Reza Gorjestani           Hillingdon Triathletes 25:27

31        Nicholas Cosgreave    Farnborough & Camberley CC          25:29

32        Andy Cole       Frome and District Whs          25:33

33        Robert Briggs  Didcot Phoenix CC     25:38

34        Abigail Vyner Rapha Cycling Club   25:42

35        Laura Walker  Team Bottrill / Vanguard       26:00

36        Mark Montgomery      Tamar Velo     26:17

37        Rachel Green  Cheltenham & County CC     27:04

38        Chris Summers            Sotonia CC     27:23

39        Mary-jane Hutchinson            Bristol South Cycling Club    27:39

40        Robert Jolliffe New Forest CC           27:45

41        John Eames     Chippenham & District Whs  27:56

42        Chris Brewer   Redmon CC    28:08

43        Les Gardner    Maidenhead & District CC     29:31

44        Bob Brabbins  Wellington Whs Cycling Club           30:39