cc bexley

  • Hide Map
  • Date: 23-Jun-18
  • Time: 15:00
  • Distance: 10 Miles
  • Course: q10/24
  • Closing Date: 12-Jun-18 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para

Rowing and Percival lead the way in Kent

  • Published: 24 Jun 18
  • Written By: Frazer Snowdon
F | T | G+
Second-placed Dean Chiddention

Debbie Percival and Tom Rowing took victory in the CC Bexley 10-mile time trial on Saturday morning.

Rowing (Abellio – SFA Racing Team) took his maiden victory of the season in comfortable fashion as he beat the competition by 1-32.

The 21-year-old’s previous best of the season was third place in the Thanet RC 10-mile event earlier this month but his time of 20-59 assured he would supersede that. Tom will look to continue the turn in form with a win in Sunday’s Thanet RC 25.

Rowing’s nearest rival was fellow Abellio team-mate Dean Chiddention (Abellio – SFA Racing Team) who came home with a time of 21-31.

Chiddention’s last outing was in the Medway Velo Club 10 in May where he finished second. The 42-year-old has an affinity with the Q10/24 course after placing second twice in his last two events.

The second placed man also took the prize for fastest veteran of the day.

Gravesend CC rider Neil Harrigan took the last step of the podium finishing 32 seconds adrift of Dean Chiddention.

Harrigan’s performance of 22-03 helped update his 2018 palmares after previous best finish of eighth place way back in February.

Debbie Percival (Kent Velo Girls/Boys) secured a win by a narrow margin after pipping Jo Hitchen (CC Bexley) by nine seconds.

56-year-old Percival posted 27-02 to make the result her second win of the year and continue her streak of top three finishes and now plans to ride in next weekend’s VTTA (Kent Group) 10.

The fastest home club rider was Michael Bebbington with a 24-39 and finished 12th respectively but it was a great day for the Abellio team who had four riders place inside the top 10.

 

* All reports are copyright of Cycling Time Trials/Snowdon Sports. Not to be used without permission. This report by Jack Cudworth.

Results:

Pos   Name  Club  Cat   Time             

1     Tom Rowing  Abellio - SFA Racing Team          20:59

2     Dean Chiddention Abellio - SFA Racing Team    A     21:31

3     Neil Harrigan    Gravesend CC     A     22:03

4     Antony Bee  Wigmore CC  B     22:48

5     Richard Jones    Abellio - SFA Racing Team    A     22:50

6     Steven Smith     Medway Velo Club A     23:04

7     Michael Porter   34 Nomads CC     B     23:39

8     Mark Wright Rye & District Wheelers CC   A     23:44

9     Dave Stocker     Abellio - SFA Racing Team    B     23:50

10    Ian Stephens     Southborough & Dist. Whs     B     23:55

11    Steven Melia-Chamberlain     Medway Velo Club       24:18

12    Michael Bebbington     CC Bexley   A     24:39

13    Laurence Toombs  West Kent RC     B     25:04

14    Tony Carty  Tri Spirit Team        25:19

15    Reg Smith   Gravesend CC     D     25:28

16    Costin Murray    Ashford Road CC  B     25:36

17    Robert Giles     PMR @ Toachim House    D     25:50

18    Jamie Georgiades CC Bexley   A     26:18

19    Peter Nicoll     CC Bexley   A     26:36

20    Mark Starbuck    CC Bexley   A     26:57

21    Debbie Percival  Kent Velo Girls/Boys   L/B   27:02

22    Mick McLaughlin  Woolwich CC C     27:02

23    Gary Ricks  Woolwich CC C     27:03

24    Jo Hitchen  CC Bexley   L/B   27:11

25    David Mackey     Medway Velo Club A     27:33

26    Phillip Edwards  CC Bexley   A     27:40

27    Michael Morris   CC Bexley   D     27:49

28    Dave Mastin Thanet RC   C     28:03

29    Valerie Place    7 Oaks Tri  L/B   28:07

30    Marc Engall CC Bexley   A     29:03

31    Malcolm Adams    De Laune CC D     29:06

32    Murray Spencer   CC Bexley   B     29:34

33    Andrew Elford    CC Bexley   B     29:42

34    Colin Record     West Kent RC     D     30:56

35    John Hawes  CC Bexley   B     32:04

36    Paul Ansell CC Bexley   B     35:57

37    Stephanie Waters San Fairy Ann CC L     38:38

      Martin Jones     Gemini BC   A     DNF

      Stephen Tierney  Team Bottrill / Vanguard     A     DNS

      Nigel Perry San Fairy Ann CC B     DNS

      Gary Record West Kent RC           DNS

      Sam Proctor Ride Harder       DNS

      Lawrence Martin  Thanet RC   B     DNS

      David Barnes     Gravesend CC     C     DNS

      Colin Smith Gemini BC   B     DNS

      Sarah-Anne Lucas Folkestone Velo Club   L/A   DNS

      Rory Hopcraft    MedwayTri         DNS

      Phil Booth  Medway Velo Club A     DNS

      Charmaine Pullen Folkestone Velo Club   L/A   DNS

      Ernest Gordan Mackey   Medway Velo Club D     DNS

      Mark Newton Elite Cycling    B     DNS

      Martin Russell   Thanet RC   B     DNS

      Robert Philbrook Wigmore CC  C     DNS

      John Glaysher    ...a3crg    A     DNS

      Nicola Goodban   Thanet RC   L/A   DNS

      Jimmy Mccormack  Woolwich CC A     DNS

      David Sutcliffe  CC Bexley   C     DNS

      Andy Burrows     Thanet RC   D     DNS

                       

Tricycles:                   

1     Mark Vowells     C C Bexley  25:10

2     Richard Bailey   Redhill CC  29:32

3     Chris Hutchinson Redbridge C C    29:55

4     Andy McCall Thanet RC   31:59

5     Paul Blacker     C C Bexley  36:19

6     Terry Fearn Thanet RC   38:44

7     Trevor Oliver    San Fairy Ann CC 40:04

8     Lez Young   Lincoln Wheelers DNS