pendle forest cc (hilly)(l&l spoco)

  • Hide Map
  • Date: 11-Mar-17
  • Time: 10:00
  • Distance: 27 Miles
  • Course: l271
  • Closing Date: 28-Feb-17 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para

Gullen breaks course record in Circuit of Ingleborough

  • Published: 12 Mar 17
  • Written By: Frazer Snowdon
F | T | G+

James Gullen (JLT Condor) sliced more than a minute and a half from the course record as he powered to victory in the Circuit of Ingleborough, staged in North Yorkshire by the Pendle Forest CC on Saturday.

The 27-year-old Yorkshireman, who now lives in Lancaster, clocked 59.21 to win on the day by more than three and a half minutes from Tom Rigby (Springfield Financial RT), while last year’s runner-up Richard Bideau of the promoting club had to settle for third this time, just seven seconds behind Rigby.

Fastest female was Steph Mottram (Cliff Pratt Racing) who clocked 1:16:10, beating 2016 winner Claire Swoboda (Chorlton Velo) by 1-09, while Charlotte Gorman (Team Lusso) was just three seconds slower in third place.

It was a cool day with a light breeze and patchy mizzle, but not bad conditions for the time of year. Gullen made light work of the slight rain, and became the first rider to go under the hour mark as he broken Tejvan Pettinger’s old course record by 1-31.

Gullen – who is part of the reigning National Team Time Trial Championship trio and also placed second in the National 10-mile Championship in 2016 – also won the special prize offered by the Pendle Forest CC for being the first rider ever to go under the hour for the sporting 27-mile course.

In other categories, Tom Roper (Beacon Wheelers) was the fastest junior with 1:08:45, while Archie Irving, his 14-year-old team-mate at Beacon Wheelers, was the fastest youth rider with a remarkable 1:10:32.

And Barrow Central Wheelers narrowly pipped last year’s winners Pendle Forest CC to the team prize by just 17 seconds, the winning trio being Kieran Lacey, Darren Brackwell and Richard Helm.

* All reports are copyright of Cycling Time Trials/Snowdon Sports. Not to be used without permission.

* Photo by Raymond Bracewell.

 

Results:

1          James Gullen   JLT Condor     Sen      0          59        21

2          Tom Rigby      Springfield Financial Racing Team     Sen      1          2          55

3          Richard Bideau           Pendle Forest CC        V40     1          3          2

4          Matt Moorhouse         Preston CC      V40     1          3          40

5          Hamish Graham          Green Jersey RT          Sen      1          4          54

6          Louis Szymanski         ABC Centreville         Sen      1          5          7

7          Mark Nulty     Glossop Kinder Velo Cycling Club    Sen      1          6          38

8          Ben Harrison   Prima Team Racing     Sen      1          6          56

9          Andrew Whiteside      Bella in Sella   V40     1          6          58

10        Kieran Lacey   Barrow Central Wheelers        Sen      1          7          42

11        Paul Fleming   Preston Whs    V50     1          8          3

12        Ian Sibbert      Garstang CC   V40     1          8          6

13        Mark Brearton Wigan Whs CC           V40     1          8          43

14        Tom Roper      Beacon Wheelers        Jun       1          8          45

15        Andy Ashurst Manchester Wheelers V50     1          9          4

16        James Darren Gough   Barnsley Road Club    V40     1          9          20

17        Darren Brackwell        Barrow Central Wheelers        Sen      1          9          44

18        Richard Helm  Barrow Central Wheelers        Sen      1          9          57

19        Daniel Shackleton       ABC Centreville         V40     1          10        23

20        Peter Greenwood        Team Swift     V60     1          10        29

21        Archie Irving   Beacon Wheelers        Juv       1          10        32

22        Nick Jones       Velo Club Cumbria     V40     1          10        36

23        Ian Stott          Blackburn & District CTC      Sen      1          10        48

24        Joe Howcroft  Otley CC         Jun       1          11        9

25        Paul Braithwaite         Pendle Forest CC        V40     1          11        18

26        Paul Nelson     Ribble Valley C&RC  Sen      1          11        29

27        Richard Greenep         Settle Wheelers           V40     1          11        53

28        Jonny Hill        Barrow Central Wheelers        V40     1          12        1

29        Geoff Darbyshire        St Helens CRC           V40     1          12        1

30        Chris Watts     Ribble Valley C&RC  Sen      1          12        14

31        Garreth Bruff  Barnsley Road Club    V40     1          12        18

32        David Tabron  Horwich Cycling Club            Sen      1          12        33

33        Richard Harrison         Paul Milnes Cycles      V40     1          12        53

34        Kenneth Brown          Velo Club Cumbria     Sen      1          13        1

35        Karl Smith       Bott Cycle Team         V50     1          13        2

36        Nigel Clementson       Wigan Whs CC           V50     1          13        10

37        Russell Marsden          Pendle Forest CC        V40     1          13        20

38        Mike Firth       Ilkley CC        V40     1          13        31

39        Roy Flanagan  Rossendale RC           V60     1          13        51

40        John Catley     Barnsley Road Club    V40     1          13        52

41        James Haddow           Border City Whs CC  Sen      1          13        56

42        John Murfin    Settle Wheelers           V40     1          14        5

43        Phil Shaw        Kent Valley RC          V40     1          14        21

44        Duncan Orme  Kent Valley RC          V40     1          14        26

45        Martyn Uttley Barrow Central Wheelers        V50     1          14        33

46        Neil Withington          Beacon Wheelers        Sen      1          14        43

47        David Pratt     Pendle Forest CC        V40     1          14        56

48        David Hargreaves       North Lancs RC          V70     1          15        0

49        Benjamin Horrobin     Horwich Cycling Club            Jun       1          15        6

50        Steven Lacey  Barnsley Road Club    V40     1          15        7

51        Jon Longworth            Bury Clarion CC         V40     1          15        14

52        John Brannon  Barrow Central Wheelers        V40     1          15        32

53        Jason McDonald         Bury Clarion CC         V40     1          15        50

54        Gary Murfin    Settle Wheelers           V40     1          16        8

55        Steph Mottram            Cliff Pratt Racing       Wsen   1          16        10

56        Tony Johnson  Barnsley Road Club    Sen      1          16        17

57        Paul Russell     Springfield Financial Racing Team     V50     1          16        18

58        Harvey Stroh   Settle Wheelers           Juv       1          16        41

59        Claire Swoboda          Chorlton Velo W40    1          17        19

60        David Hilditch            Ribble Valley C&RC  V60     1          17        20

61        Charlotte Gorman       Team Lusso     Wsen   1          17        22

62        Mark Stickland           Settle Wheelers           V40     1          17        28

63        Martin Horrobin          Horwich Cycling Club            V50     1          17        28

64        Andy Horner   Bury Clarion CC         V50     1          17        29

65        Eamonn Quinn            Lakes Road Club        V50     1          17        29

66        Andrew Barlow          Kent Valley RC          V50     1          17        57

67        Glenn Rhodes Barrow Central Wheelers        V40     1          18        10

68        Stephen Moorhouse    Nelson Whs CC          V50     1          18        24

69        Jamie Kirk       Ilkley CC        V40     1          18        57

70        Roger Haydock           North Lancs RC          V60     1          19        8

71        Nick Wharton Kent Valley RC          V50     1          19        35

72        Andrew Dent  Pendle Forest CC        V50     1          19        43

73        Tim Bennett    Kent Valley RC          V50     1          19        50

74        PaulWarrener  Rossendale RC           V50     1          20        14

75        Dan Robinson Manchester Wheelers Sen      1          21        18

76        Martin Ralph   Pendle Forest CC        V40     1          21        20

77        Dave Horton   Lancaster CC  V40     1          21        27

78        Wayne Gregory           Barnsley Road Club    V40     1          21        30

79        Nikola Matthews        Boot Out Breast Cancer Cycling Club           Wsen   1          22        43

80        Carol Westmorland     Border City Whs CC  W40    1          23        10

81        Simon Dowson           Settle Wheelers           V40     1          23        43

82        David Deakins            Kent Valley RC          V60     1          24        35

83        Frank Nightingale       Ribble Valley C&RC  V50     1          25        11

84        Richard Durham         Settle Wheelers           V60     1          25        17

85        David Bateson            Horwich Cycling Club            V60     1          25        30

86        Molly Horsley Frost    Buxton CC/Sett Valley Cycles           W40    1          25        52

87        Virginia Roberts          Holmfirth C C W40    1          25        55

88        Neil Hughes-Hutchings          Morden CRC  Sen      1          26        3

89        Holly Carter    Manchester Wheelers Wsen   1          26        18

90        Nigel Harrop   Seamons CC   V60     1          27        19

91        Mark Smith     VTTA North Lancs and Lakes Group            V40     1          27        45

92        Paddy Finn     Kendal Cycle Club     V60     1          27        48

93        Nick Higginson           Cleveleys Road Club  Sen      1          28        37

94        Paul Stupples  St Helens Tri   V40     1          28        39

95        Diane Stretch  Barrow Central Wheelers        WSen  1          29        27

96        Sharon Lovidge          Barrow Central Wheelers        W40    1          33        0

97        Jan Scotchford            North Lancs RC          W50    1          35        3

98        Colin Reynolds           Leigh Premier Road Club       V40     1          47        7