chesterfield coureurs (entries close 08/10/16) (cheques to chris myhill)

  • Hide Map
  • Date: 16-Oct-16
  • Time: 11:00
  • Distance: 0
  • Course: OHC/8
  • Closing Date: 08-Oct-16 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para

No Course Map

If you have a map of this course, please email courses@cyclingtimetrials.org.uk

Kenway leads the way on Beeley Moor

  • Published: 16 Oct 16
  • Written By: Frazer Snowdon
F | T | G+

Adam Kenway (Metaltek-Kuota) powered up the Beeley Moor climb in Derbyshire in an impressive time of 8:40.2 to take victory in the 22nd edition of Chesterfield Coureurs hill-climb by 20 seconds.

Although not a course record performance owing to a cross-headwind, Kenway’s time was impressive and shows his form is coming good in time for the National Championships in two weeks.

A total of 74 starters from an entry of 98 tackled the 2.31-mile climb, and there were great performances throughout the categories.

Kenway took a clear win from Kieran Savage (Team B38-Underpin Racing). Had there been a tailwind Matt Clinton’s course record of 8:17.5 would surely have been threatened.

The same could be said for the ladies winner Liz Steadman (Fusion RT) who defended her title with a time just 36 seconds short of the record.

The one record which was beaten was the team record which was destroyed by nearly two minutes with the combined efforts of Savage, Patrick Clarke and Archie Cross who underlined their credentials for taking the team prize at the national championships.

* All reports are copyright of Cycling Time Trials/Snowdon Sports. Not to be used without permission.

 

Results:

Pos.                 Name   Club    Gender            Time

1          Adam  Kenway           Metaltek Kuota R T    Senior  08:40.2

2          Kieran Savage Team B38/Underpin Racing   Espoir  09:00.9

3          Patrick Clark   Team B38/Underpin Racing   Espoir  09:04.3

4          Rick     Bailey  Cycles in Motion         Senior  09:05.1

5          Chris    Bevan  Veloviewer      Senior  09:07.3

6          Chris    Dyke   Manchester Bicycle Club        Senior  09:09.1

7          Liam    Bromiley         University of Bath Cycling Club        Espoir  09:13.3

8          Archie Cross   Team B38/Underpin Racing   Espoir  09:17.4

9          James   Allen   Sheffrec CC    Senior  09:18.8

10        Jonathan          Morris  Derby Mercury  R C   Senior  09:30.4

11        Courtney         Blockley-Campton      Lutterworth Cycle Centre Racing Team         Senior  09:41.7

12        Chris    Osment            Matlock CC    Senior  09:48.0

13        Christian          Smith   Manchester Bicycle Club        Senior  09:49.2

14        Geoff  Comley            Derby Mercury  R C   Senior  09:51.7

15        Joe       Le Sage           Rutland Cycling Club Veteran           10:06.1

16        Luke    Hind    Bolsover and District CC       Junior  10:12.6

17        Ben      Norbury           Congleton CC Senior  10:17.9

18        Andrew           Whiteley          Sheffrec CC    Senior  10:18.1

19        Paul     Newton           Derby Mercury  R C   Senior  10:21.5

20        Jack     Gilbert Manchester Bicycle Club        Senior  10:23.6

21        Tony    Cope    Leek Cyclists' Club     Veteran           10:24.3

22        Huw    Owen  Energy Cycles Junior  10:24.6

23=      Tim      Webster           Wakefield Tri Club     Veteran           10:31.1

23=      Doug   Forrester          www.Zepnat.com R.T.           Veteran           10:31.1

25        John     Hunt    Beacon Roads CC      Senior  10:31.5

26        Tom     Andrews         University of Sheffield Cycling Club Senior  10:32.3

27        Paul     Armstrong       Sheffrec CC    Senior  10:37.1

28        Calum  Brown Sheffrec CC    Senior  10:39.6

29        Pete     Laud    Common Lane Occasionals    Veteran           10:50.7

30        Trevor  mayne  Birdwell Wheelers      Veteran           10:56.1

31=      Tony    Grassby           Peak Road Club          Veteran           10:59.8

31=      Patrick Murphy           Team Bottrill   Veteran           10:59.8

33        Elizabeth         Stedman          Fusion RT Fierlan       Senior  11:00.0

34        Jon       Stubbs Rutland Cycling Club Veteran           11:06.9

35        Stuart  Bolton Sheffrec CC    Veteran           11:09.1

36        Arne    Beswick          Buxton CC/Sett Valley Cycles           Senior  11:11.3

37        Luke    Farrell  Bolsover and District CC       Junior  11:11.4

38        Lee      Baldwin          Champion System/VCUK      Senior  11:11.4

39        Dominic          Gregory           Common Lane Occasionals    Veteran           11:14.4

40        Richard           Coghill            Leek Cyclists' Club     Veteran           11:17.1

41        Toby    Wilson Rutland Cycling Club Veteran           11:20.1

42        Dominic          Watts   Veloviewer      Veteran           11:21.5

43        Rebecca           Goodson         Sheffrec CC    Senior  11:23.6

44        Jordan Hill      Leek Cyclists' Club     Espoir  11:26.7

45        Cameron          Taylor  University of Sheffield Cycling Club Espoir  11:30.7

46        Neil     Bentley            Sheffrec CC    Veteran           11:32.2

47        Adam  Quixall            Worrall Wheelers        Junior  11:36.9

48        Emilie  Verroken         Langsett Cycles Race Team    Senior  11:51.7

49        Simon  Holmes            Rutland Cycling Club Veteran           11:52.6

50        Robin  Barker Common Lane Occasionals    Veteran           11:55.3

51        Phil      Brooke            Wills Wheels CC         Veteran           11:55.8

52        James   Russell Macclesfield Wheelers            Veteran           11:59.3

53        Chris    Ashworth        Sheffrec CC    Senior  12:00.9

54        John     Hind    Bolsover and District CC       Veteran           12:02.2

55        Keith   Parker  Rutland Cycling Club Veteran           12:06.7

56        Martin             Gibson 7 Hills Cycling Club   Senior  12:07.4

57        David  Lehane            Common Lane Occasionals    Veteran           12:09.1

58        Yasmin            Marks  Derby Mercury  R C   Senior  12:10.4

59        Dean    Barber University of Sheffield Cycling Club Senior  12:19.8

60        Stephen           Butterworth    St Ives CC      Veteran           12:25.1

61        Lee      Cairns  Team Swift     Veteran           12:41.8

62        Mick    Kelly   Team Milton Keynes   Veteran           12:48.9

63        Kate    Hastings          100% ME        Senior  12:57.1

64        Nicola  Holloway        Sheffrec CC    Senior  12:58.7

65        Ann     Walsham         Maxx RT         Veteran           12:58.8

66        Gavin  Newhouse       Bike4Health    Senior  13:04.7

67        Nigel   Finch   Mercia - Lloyds Cycles CC    Veteran           13:13.6

68        Bob     Cuff    Rutland Cycling Club Veteran           13:25.1

69        David  Cass     Sheffrec CC    Veteran           13:27.2

70        Matthew          Chappell          Worrall Wheelers        Senior  13:28.9

71        Daniel  Gee      Ashfield RC    Veteran           13:36.6

72        Paul     Heggie Birdwell Wheelers      Veteran           14:30.6

73        Fiona-May       Aylward          Leicester Forest CC    Senior  14:35.2

74        Amelia Cass     SportCity        Junior  16:11.9