plomesgate cc

  • Hide Map
  • Date: 12-Mar-16
  • Time: 14:00
  • Distance: 10 Miles
  • Course: b10/9
  • Closing Date: 01-Mar-16 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para

Arnold takes convincing Plomesgate victory

  • Published: 16 Mar 16
  • Written By: David Greenwood
F | T | G+

 

Prolific time trial winner Mark Arnold (CC Desiragear) added the Plomesgate CC 10 to his list of wins with a convincing performance on the B10/9 near Sudbourne, Suffolk, on Saturday.

The 41-year-old clocked 21.46 for the course to take victory on the day by 1-04 from the promoting club’s Jim Hardwicke, while the podium was completed by Peterborough CC’s Matthew Senter with 23.05.

The winner of the same event in 2015, Arnold was two seconds quicker than he had been 12 months previously, while Tricia Goulden (West Suffolk Wheelers and Triathlon Club) was the fastest female by three seconds, clocking 27.04 despite a fall as she started the course.

Arnold was also the best veteran on standard with a plus on age standard of +4.18, while the pick of the juniors was the promoting club’s own Lyster Romero with 23.51.

Andrew Leggett (Team Velovelocity) just missed out on the podium by three seconds with 23.08 for fourth spot, while Stuart Fairweather (Plomesgate CC) was fifth with 21.12.

* All reports are copyright of Cycling Time Trials/Snowdon Sports. Not to be used without permission.

Results:
Position Rider Club Time
1 Mark Arnold CC Desiragear 21:46
2 Jim Hardwicke Plomesgate CC 22:50
3 Matthew Senter Peterborough CC 23:05
4 Andrew Leggett Team Velovelocity 23:08
5 Stuart Fairweather Plomesgate CC 23:12
6 Antony Birt Ipswich BC 23:21
7 Graham Collins Manningtree Wheelers BC 23:41
8 Andrew Kennedy Ipswich BC 23:43
9 Angus Jardine Ipswich BC 23:46
10 Andrew Horner Stowmarket & District CC 23:48
11 Lyster Romero Plomesgate CC 23:51
12 David Procter Kings Lynn CC 23:53
13 James Rush Sudbury CC 24:14
14 Damon Day CC Sudbury 24:29
15 Andre Dyason Cambridge CC 24:41
16 Adrian Pettitt Stowmarket & District CC 24:49
17 Paul Shelley Diss and District CC 24:52
18 Gary Buckle Stowmarket & District CC 25:12
19 Paul Hayward VC Baracchi 25:15
20 Keith Wolferstan Stowmarket & District CC 25:17
21 Roy Cuppelditch Colchester Rovers CC 25:20
22 Patrick Ellis Diss and District CC 25:21
23 Paul Moss Stowmarket & District CC 25:24
24 Dave Schindler Stowmarket & District CC 25:49
25 Kevin Norman Stowmarket & District CC 25:50
26 Jack Hardwicke Plomesgate CC 25:57
27 Ashley Thompson Diss and District CC 26:01
28 Daniel Wood Stowmarket & District CC 26:27
29 David Gitsham Plomesgate CC 26:36
30 Peter Kerry Ipswich Velo 26:54
31 Tricia Goulden West Suffolk Whs & Tri Club 27:04
32 Verity Smith Stowmarket & District CC 27:07
33 Trevor Caley Plomesgate CC 27:20
34 Alex Hinton Plomesgate CC 27:21
35 Chris Jones Icknield RC 27:27
36 Leon Thompson Ipswich Velo 27:28
37 Chris Errington Ipswich Velo 27:41
38 David Young West Suffolk Whs & Tri Club 27:59
39 Jim Erith LFGSS CC 29:14
40 Gerry Barton West Suffolk Whs & Tri Club 31:37
41 Jacqueline Smith Ipswich BC 31:53
42 Jane De Boltz Ipswich BC 32:49
43 Brian Davies Anglia Velo 34:13